Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. august 2019

Corbynov plán, ako zastaviť brexit

Vo Veľkej Británii síce prevažujú odporcovia tvrdého brexitu, zatiaľ však majú príliš rôzne záujmy na to, aby sa spojili za lídrom labouristov.
Corbynov plán, ako zastaviť brexit

Vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn dvíha palec hore počas volieb do Európskeho parlamentu v Londýne. Foto TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Minulý týždeň prebehla médiami správa o tom, že sa Jeremy Corbyn chystá prevziať britskú premiérsku stoličku a vymeniť tak Borisa Johnsona. Chce tak opätovne oddialiť brexit a následne vyvolať predčasné voľby.

Má takýto krok reálnu šancu na úspech? Teoreticky áno, ale v praxi to bude oveľa náročnejšie. Sám musí vedieť, že k premiérskej stoličke má ešte ďaleko. Na druhej strane však zúfalo potrebuje potvrdiť svoju autenticitu v postoji k brexitu. V Londýne sa totiž čoraz častejšie šepká o predčasných voľbách, ktoré má vyvolať nový premiér. A keďže sa Johnson profiluje ako ten, ktorý zabezpečí brexit, Corbyn sa musí cieliť na druhú stranu názorovej barikády.

Príliš veľa prekážok

Pozrime sa bližšie na Corbynov plán. V prvom kroku počíta s tým, že vyvolá hlasovanie o dôvere voči Johnsonovej vláde. Tá disponuje v parlamente len zanedbateľnou väčšinou jediného hlasu. Ak k tomu prirátame nespokojnosť proeurópskych konzervatívcov s brexitom bez dohody, tak je možné predpokladať, že Johnsonova vláda dôveru nezíska. Jej strata by automaticky neviedla k predčasným voľbám, v prvom rade by sa počas lehoty 14 dní od pádu vlády skúmalo, či existuje možnosť, aby parlamentnú väčšinu obhájil niekto iný.

Tu nastupuje Corbynov predpoklad, že väčšinu získa práve on. Samozrejme, aj on sám vie, že jeho osoba značne polarizuje a rebelujúci konzervatívci či liberálni demokrati by ho podporili len neradi. Ráta však s tým, že viac ako na osobných antipatiách im bude záležať na zastavení brexitu. Práve preto navrhuje, že ak by sa stal premiérom, pokúsil by sa dohodnúť oddialenie brexitu so zástupcami EÚ a následne by vypísal predčasné voľby.

Aj tu však naráža Corbyn na množstvo problémov. Po prvé, aj rebelujúci konzervatívci si uvedomujú, že väčšina konzervatívnych voličov vníma Corbyna ako radikálneho ľavičiara či priam komunistu. Ak by sa tento muž dostal do premiérskej funkcie aj vďaka hlasom niektorých konzervatívcov, voliči v ich volebných obvodoch by im túto zradu rýchlo zrátali. A nepomohlo by ani vysvetľovanie, že išlo len o dočasnú či taktickú podporu.

Bolo teda prekvapením, že po zverejnení plánu oň pár konzervatívcov prejavilo opatrný záujem. Ich nadšenie však trvalo len veľmi krátko a v nasledujúcich dňoch už prišli vyjadrenia, ktorými spochybnili Corbynovu kredibilitu viesť krajinu.

Ešte odmietavejší postoj ku Corbynovmu plánu zaujali liberálni demokrati. Ich nová predsedníčka Jo Swinsonová sa vyjadrila, že Corbynovi nedôveruje, keďže ten sa doteraz v problematike brexitu vyjadroval len veľmi dvojznačne a dostatočne nepreukázal vôľu zastaviť ho. Liberálni demokrati v posledných mesiacoch chytajú v prieskumoch druhý dych, najmä vďaka tomu, že oslovujú tvrdé jadro odporcov brexitu, ktorí už majú plné zuby Corbynovej nejednoznačnosti v tejto otázke. Z tohto dôvodu nie je v záujme liberálov pomáhať Corbynovi v tom, aby sa stal záchrancom protibrexitových plánov.

Tieto vnútrostranícke úvahy však nie sú dôležité pre iných odporcov vystúpenia z Únie, a preto sa už deň po Swinsonovej ostrých vyjadreniach objavili komentáre typu, že liberáli by nemali zabiť šancu na zastavenie brexitu iba pre osobné antipatie či stranícke preferencie.

Rovnaká kritika prišla aj od škótskych nacionalistov. Tí sa až doposiaľ stavali ku Corbynovi a jeho pasivite v otázke brexitu dosť kriticky. Teraz sa však škótska premiérka Sturgeonová vyjadrila, že pre vyšší cieľ by možno vedeli Corbyna podporiť. Ten v tom istom čase zverejnil, že ak by počas jeho úradovania došlo k vzneseniu požiadavky na vypísanie druhého referenda o škótskej nezávislosti, tak mu nebude brániť. A to aj napriek tomu, že si osobne odchod Škótov zo Spojeného kráľovstva neželá. Obe strany síce rýchlo potvrdili, že táto vzájomná podpora nie je výsledkom žiadnej dohody, ale či je možné tomu uveriť, je iná otázka.

Inzercia

Ak by sa Corbynovi predsa len podarilo získať dôveru všetkých vyššie uvedených strán, stál by pred ním ešte jeden výrazný problém. Počas tohto volebného obdobia už od labouristov odišlo viacero poslancov, a to z veľkej časti aj pre osobné antipatie k straníckemu lídrovi. Momentálne je väčšina z nich združená buď v zoskupení Change UK, alebo u liberálnych demokratov. Osobný odpor tejto skupiny ku Corbynovi je však taký silný, že je od nich temer nemožné čakať, aby ho podporili v premiérskej funkcii. Bez tejto podpory sa však premiérom nestane.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Prečo má Johnson stále prevahu

Preto padli viaceré úvahy, že dočasným premiérom by sa mal stať niekto tretí, v ideálnom prípade rešpektovaný rebel z konzervatívnej strany typu bývalého viacnásobného ministra Kena Clarka. Tu však vzniká podobná otázka, či by napríklad väčšina labouristov dokázala vo funkcii podporiť konzervatívneho politika.

Celá táto dráma tak hrá do karát Borisovi Johnsonovi. Jeho volební stratégovia si asi nevedia predstaviť lepší scenár predvolebného zápasu ako ten, kde bude Boris hájiť záujmy ľudu, ktorý v referende hlasoval za brexit, proti antidemokratickým spiklencom na čele s komunistom Corbynom. Túto dokonalú selanku tak Johnsonovi narušilo len posledné vydanie Sunday Times, ktoré zverejnilo vládne dokumenty týkajúce sa príprav na brexit bez dohody.

Tie poukazujú na množstvo problémov, ktorým môže Británia čeliť po 31. októbri. Okrem chaosu na letiskách či v prístavoch sa hovorí aj o nedostatku liekov či pitnej vody. Vláda rýchlo vyhlásila, že ide o starší dokument, ktorý už nie je aktuálny. Príslušný minister Michael Gove vraj vedie každodenné medzirezortné rokovania, ktoré zlepšujú pripravenosť verejnej správy na brexit bez dohody.

Tak či onak, Corbyn sa už tejto témy veľmi rýchlo zhostil a poukázal na to, že krajina nie je vôbec pripravená na odchod bez dohody. Politický vývoj Spojeného kráľovstva z posledných dní naznačuje zvýšenú pravdepodobnosť predčasných volieb.

Jeremy Corbyn na poslednú chvíľu pochopil, že budú najmä o brexite, a jeho posledné kroky tak treba čítať najmä v týchto súvislostiach. V opačnom prípade by jeho nejednoznačnosť v otázke brexitu mohla viesť k tomu, že jeho stranu vo voľbách prevalcujú liberálni demokrati.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.