Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
28. máj 2015

USA podporili vznik Islamského štátu, Clintonová o tom vedela

Američania vedeli o silnejúcom terorizme v Iraku a Sýrii a podporovali ho, odhaľujú odtajnené štúdie tajných služieb. V USA sa objavuje stále viac hlasov a dôkazov, že americká vláda a Kongres vedeli o vzniku Islamského štátu (ISIS) na Blízkom východe a dokonca ho podporovali. Dokazuje to tajný mate...

USA podporili vznik Islamského štátu, Clintonová o tom vedela

Američania vedeli o silnejúcom terorizme v Iraku a Sýrii a podporovali ho, odhaľujú odtajnené štúdie tajných služieb.

V USA sa objavuje stále viac hlasov a dôkazov, že americká vláda a Kongres vedeli o vzniku Islamského štátu (ISIS) na Blízkom východe a dokonca ho podporovali. Dokazuje to tajný materiál z roku 2012, píše nemecký portál focus.de. Americký odborník dokonca tvrdí, že Obamova vláda si nástup Islamského štátu výslovne želala. 

V materiáli z augusta 2012 americká Defense Intelligence Agency (DIA - Obranná tajná služba) konštatuje, že nestabilná situácia v regióne by mohla viesť k vzniku islamského štátu. Teda k spojenectvu teroristických organizácií v Iraku a Sýrii, ktoré bude veľkým nebezpečenstvom pre celý región. DIA je tajnou službou, za ktorou je americká pozemná armáda, námorníctvo, letectvo a jednotky rýchleho nasadenia.  

Opozícia voči sýrskemu režimu Bašara Asada, ktorého podporovali Rusko, Irán a Čína, sa skladala podľa materiálu zo salafistov, Moslimského bratstva a irackej odnože Al-Káidy. Tieto skupiny mali podporu USA a Európy, ako aj Turecka a bohatých krajín v Perzskom zálive, píše Focus.  

Umiernené sily

Kým na Západe sa rebeli voči Asadovmu totalitnému režimu prezentovali ako "umiernené sily", analýza DIA hovorí jasne o tom, že majú plnú podporu irackej odnože Al-Káidy. Povstanie získavalo stále viac sektársky charakter, čo viedlo k väčšej podpore zo strany sunnitských kmeňov. Vtedajší líder irackej Al-Káidy Abú Muhammad Al Adnaní, ktorý sa neskôr stal jedným z vodcov ISIS, označil Asada za zbraň šíítov, čím rozdúchal konflikt medzi oboma moslimskými smermi. 

Spojenie teroristických organizácií nakoniec viedlo v roku 2013 k vzniku Islamského štátu a jeho masívnemu rozšíreniu v roku 2014. Nie je to dôkaz o zapojení sa USA v Sýrii, ale ide o strategický dokument, ktorý nepochybne mali k dispozícii najvyššie politické a vojenské kruhy vo Washingtone, myslí si Focus.

Podľa štúdie Západ počítal s tým, že v Sýrii vznikne samostatné územie pod nadvládou salafistov, čo by oslabilo pozíciu Bašara Asada a izolovalo ho. To však umožní Al-Káide znovu ovládnuť jej bývalé sídla v oblastiach okolo Mósulu a Ramádí, obáva sa DIA. Presne to sa aj v posledných mesiacoch stalo.

Nezávislý novinár Nafíz Ahmed, ktorého Focus cituje, si myslí, že dôvodom podpory USA opozičným silám v Sýrii bola snaha rozdrobiť moc v krajine a tak lepšie ovládnuť zdroje ropy a zemného plynu. Aj potom, čo americká vláda spoznala nebezpečenstvo, ktoré hrozí, nestiahla podporu ISIS, pretože Asadov režim sa jej zdal nebezpečnejší.

Inzercia

Demokrati aj republikáni

Okrem prezidenta Baracka Obamu bola za to zodpovedná aj vtedajšia ministerska zahraničných vecí a terajšia kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová. Tá dokonca vedela aj o pláne teroristického útoku na americký konzulát v líbyjskom Benghází a že zbrane z neho smerujú do rúk teroristov v Iraku a Sýrii, ako píše americký portál Judicial Watch, ktorý cituje Konzervatívny výber.

Podľa komentátorov by aféra mohla Clintonovú dokonca tak poškodiť, že by musela odstúpiť od kandidatúry vo voľbách v roku 2016. 

Zdá sa však, že o Islamskom štáte vedeli aj republikáni, ako tvrdí ich senátor Rand Paul, ktorý sa tiež uchádza o nomináciu na prezidentskú kandidatúru. Senátor za štát Kentucky, ktorý je zástancom menšieho zasahovania Spojených štátov do svetového diania, obvinil podľa agentúry AP zahraničnopolitických jastrabov Republikánskej strany zo zodpovednosti za vznik IS. "Práve oni stvorili týchto ľudí," vyjadril sa Paul. 

Pre televíznu stanicu MSNBC uviedol, že IS existuje a silnie preto, že republikánski jastrabi v oblasti Blízkeho východu paušálne rozdávali zbrane, z ktorých mnohé sa dostali do rúk extrémistov. Niektorí ďalší republikáni však tvrdia, že Paul je v zahraničnopolitických otázkach príliš slabý.

Extrémisti z Islamského štátu zaznamenali na Blízkom východe strategicky významné územné zisky a v ostatných dňoch ovládli rozlohou najväčšiu irackú provinciu Anbár vrátane jej hlavného mesta Ramádí.

Hrozba IS pre národnú bezpečnosť Spojených štátov sa za posledné dva týždne zvýšila, a je preto dôležité, aby Kongres predĺžil sledovacie právomoci vlády. Vyhlásil to v stredu vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy.

Peter Kremský, TASR

Ilustračné foto - archív

Odporúčame

Veľtrh detí pre gejov pobúril liberálne médiá

Veľtrh detí pre gejov pobúril liberálne médiá

Spravodajský portál kritizuje konkurenta pre klamlivý titulok, sám však robí to isté. Jeden z najväčších spravodajských webov na Slovensku aktuality.sk včera nezvyčajne napadol konkurenciu. "Propaganda a klamstvá: Homosexuáli si údajne chcú kupovať deti" napísal vo svojom nepodpísanom článku, v kto...

Škripek bol v Sýrii, chce kresťanom poslať zbrane

Škripek bol v Sýrii, chce kresťanom poslať zbrane

Stabilizovanie situácie kresťanov v Sýrii povedie k poklesu počtu imigrantov do Európy. Tretina utečencov, ktorí prichádzajú do Európy, je zo Sýrie a veľká časť z nich sú Syriaci, ktorí utekajú pred vojnou vo svojej krajine. Je dôležité pomôcť im, aby si vybudovali svoju samosprávu na demokratickýc...

Fico predstavil druhý sociálny balíček, aj v praxi nereálne opatrenia

Fico predstavil druhý sociálny balíček, aj v praxi nereálne opatrenia

Podpora vlády pre sociálne slabé skupiny nemá zaťažiť verejné financie, niektoré opatrenia sú v praxi ťažko zrealizovateľné. Premiér Robert Fico vo svojom prejave na pracovnom sneme strany Smer-SD predstavil 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček. Mal by stáť približne 200 miliónov eur. ...