Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. máj 2015

Veľtrh detí pre gejov pobúril liberálne médiá

Spravodajský portál kritizuje konkurenta pre klamlivý titulok, sám však robí to isté. Jeden z najväčších spravodajských webov na Slovensku aktuality.sk včera nezvyčajne napadol konkurenciu. "Propaganda a klamstvá: Homosexuáli si údajne chcú kupovať deti" napísal vo svojom nepodpísanom článku, v kto...

Veľtrh detí pre gejov pobúril liberálne médiá

Spravodajský portál kritizuje konkurenta pre klamlivý titulok, sám však robí to isté.

Jeden z najväčších spravodajských webov na Slovensku aktuality.sk včera nezvyčajne napadol konkurenciu. "Propaganda a klamstvá: Homosexuáli si údajne chcú kupovať deti" napísal vo svojom nepodpísanom článku, v ktorom kritizuje portál hlavnespravy.sk

Vyčíta mu, že "má názov, ktorý skutočne môže evokovať, že ide o spravodajský web, ktorý pracuje s faktami a neskresľuje ich. Opak je však pravdou. Autor totiž spája fakty, polopravdy, domnienky a klamstvá do celku, ktorý zacielil aj na city a emócie ostražitých čitateľov." Pritom ani neuvádza, kto článok zverejnil, prikladá iba jeho printscreen s orezanou adresou stránky.

Portál sa článku konkurenčného média venuje na veľkom priestore a poskytuje priestor aj "odborníkom", ktorí ho podrobili neúprosnej kritike. Hlavným argumentom je, že v titulku sa uvádza, že išlo o "veľtrh detí pre gejov", pričom to bola iba "konferencia o možnostiach adopcie, najmä náhradného materstva". 

Článok hlavnespravy.sk však ani zďaleka nie je zavádzaním, ako sa aktuality.sk snažia navodiť dojem. Cituje napríklad francúzsky denník Le Figaro, o podujatí v Bruseli bohato informovali aj belgické a francúzske televízie. Najviac správ je na stránke americkej organizácie Men Having Babies, ktorá podujatie zorganizovala. 

Jej cieľom je rozvíjať sieť celosvetového náhradného materstva pre homosexuálne páry. Chce tak "pomôcť gejom v labyrinte surogačného materstva, aby mohli nájsť najlepšiu agentúru a dieťa za najlepšiu cenu". Odborníci na konferencii uviedli, že základná suma za splodenie a vynosenie dieťaťa má byť 60-tisíc eur, môže sa však meniť v závislosti od estetických požiadaviek páru. Výsledná suma tak môže byť 150-tisíc eur.  

Inzercia

Veľtrh či konferencia

Ani obchodné veľtrhy často neprebiehajú tak, že účastníci na nich chodia po výstavisku od stánku k stánku. Často majú podobu odbornej konferencie, na ktorej sa predstavujú jednotliví dodávatelia a predstavujú svoje ponuky. Konkrétne obchody sa potom odohrávajú v zákulisí. 

Nazvať preto takúto konferenciu "veľtrhom detí" teda nie je ani propagandou, ani klamstvom. Iba možno drzým a priamym pomenovaním toho, čo médiá v záchvate politickej korektnosti označujú tak, aby čitateľov z toho nesvrbeli oči a uši. Že sú aktuality.sk také precitlivené práve na tému prenájmu materníc, je zvláštne.

Titulky sa v modernej internetovej žurnalistike často tvoria tak, aby zaujali a prilákali čitateľov. Namiesto opisných sa používajú skôr vety, ktoré skrývajú určité tajomstvo, ktoré čitateľa láka kliknúť si na článok a prečítať si ho. Aj aktuality.sk v titulkoch často používajú prehnané alebo prisilné tvrdenia, ktoré sa nakoniec v článku vlastne vyvrátia, prípadne vôbec nespomenú. 

Príkladom môže byť dnešná odvolávka na článok hnonline.sk s titulkom "Alpám by bolo lepšie v rukách J&T. Rakúšania nevedia robiť biznis, tvrdí Rattaj". Manažér J&T ani hnonline.sk pritom nikde netvrdia, že "Alpám by bolo lepšie v rukách J&T", to je čistý výmysel aktuality.sk. Ak teda portál pre takéto niečo kritizuje konkurenciu, zrejme by sa mal najprv pozrieť do vlastnej kuchyne.

Peter Kremský

Ilustračné foto - Men Having Babies

Odporúčame

Škripek bol v Sýrii, chce kresťanom poslať zbrane

Škripek bol v Sýrii, chce kresťanom poslať zbrane

Stabilizovanie situácie kresťanov v Sýrii povedie k poklesu počtu imigrantov do Európy. Tretina utečencov, ktorí prichádzajú do Európy, je zo Sýrie a veľká časť z nich sú Syriaci, ktorí utekajú pred vojnou vo svojej krajine. Je dôležité pomôcť im, aby si vybudovali svoju samosprávu na demokratickýc...

Slovenské nevesty na predaj: Lákajú ich na fingované sobáše

Slovenské nevesty na predaj: Lákajú ich na fingované sobáše

Slovenka Klára bola bez peňazí a vo vysokom štádiu tehotenstva, keď pricestovala do Anglicka, aby sa vydala za muža, ktorého nikdy nevidela. Vedela, že nechce ju ani jej dieťa. Dvadsaťtriročný Pakistanec sa s ňou chcel oženiť, aby získal právo žiť a pracovať v Európskej únii. Tehotenstvo ženy je v ...