Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. máj 2015

Neodvysielaná kázeň o referende je vonku. Vypočujte si ju

Aktualizované o 16:00 o stanovisko Rozhlasu a televízie Slovenska. Prešovské arcibiskupstvo dnes zverejnilo kázeň Rastislava Baku, ktorú pred referendom o rodine odmietla odvysielať RTVS v národnostnom vysielaní Rádia Regina. Originálnu nahrávku kázne v rusínčine si môžete vypočuť TU. (Homília od 18...

Neodvysielaná kázeň o referende je vonku. Vypočujte si ju

Aktualizované o 16:00 o stanovisko Rozhlasu a televízie Slovenska.

Prešovské arcibiskupstvo dnes zverejnilo kázeň Rastislava Baku, ktorú pred referendom o rodine odmietla odvysielať RTVS v národnostnom vysielaní Rádia Regina. Originálnu nahrávku kázne v rusínčine si môžete vypočuť TU. (Homília od 18. minúty.)

Nahrávka liturgie v rusínskom jazyku, homília je v čase od 18. minúty.

O poskytnutie nahrávky žiadal už dávnejšie farár Baka a opakovane aj prešovský arcibiskup Ján Babjak. RTVS im ju nakoniec poskytla koncom marca, informuje gréckokatolícke arcibiskupstvo na svojej webstránke.

„RTVS ako majitelia práv viažucich sa na nahrávku (nie na jej obsah) nesúhlasíme s jej odvysielaním u iných vysielateľov rozhlasových a televíznych programových služieb. Pre potrebu Vašej cirkvi však môžete nahrávku používať,“ napísal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika v liste arcibiskupovi Babjakovi.

List a nahrávku dostal arcibiskupský úrad 23. marca. „S jej zverejnením sme však čakali, až kým nám nebolo doručené uznesenie s rozhodnutím Okresnej prokuratúry v Prešove o neodvysielanej liturgii s homíliou,“ vysvetľuje úrad. Prokuratúra totiž preverovala obsah kázne. Porušenie zákona či nenávistný prejav však nenašla. RTVS hovorila o tom, že kázeň hraničí s nenávistným prejavom.

Príbeh jednej kázne

Kauza okolo kázne sa začala v nedeľu 18. januára. Gréckokatolícki veriaci ostali zaskočení, keď namiesto plánovanej liturgie v rusínskom jazyku si na Rádiu Regina vypočuli rímskokatolícku omšu, ktorú v tom čase vysielalo aj Rádio Slovensko.

K téme:
Prokuratúra nenašla problém v neodvysielanej kázni
Gréckokatolícka kázeň nie je žiadna sláva, ale ani hatespeech

Zdieľať

Farár gréckokatolíckej farnosti Prešov – Sekčov Rastislav Baka, ktorý rozhlasovú omšu slúžil 14. januára v Chráme Povýšenia sv. Kríža, vo svojej homílii spomenul ochranu rodiny a blížiace sa referendum. Keďže omša mala ísť až zo záznamu, RTVS kňaza požiadala o súhlas vystrihnúť túto pasáž. Na odmietavé stanovisko zareagoval rozhlas nezaradením omše do vysielania.

Reakcia RTVS vyvolala veľké pobúrenie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Prešovský arcibiskup Babjak hovoril o cenzúre a novej totalite, ktorá nastáva 25 rokov od Nežnej revolúcie. Neodvysielanie liturgie neskôr prerástlo hranice Gréckokatolíckej cirkvi, keď sa so šéfom RTVS Mikom stretol aj bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský.

Inzercia

Kázeň odznela v Chráme Povýšenia sv. Kríža na prešovskom sídlisku Sekčov

RTVS hovorila o porušení zákona, prokuratúra to vidí inak

Verejnoprávna RTVS obvinenia z cenzúry odmietla. Podľa RTVS bola časť homílie v rozpore s platnou legislatívou. „Bola v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, hraničí podľa nášho názoru s tzv. hate speech (nenávistný prejav, pozn. redakcie), ale aj s porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy,“ uviedla ešte v januári hovorkyňa RTVS Dominika Šulková.

Obsah neodvysielanej kázne neskôr preverovala prokuratúra. Porušenie zákona či nenávistný prejav však nenašla. "Po vykonaní skutkovoprávnej analýzy neboli zistené dôvody na začatie trestného stíhania," uviedol minulý týždeň pre Postoy.sk hovorca prešovskej krajskej prokuratúry Marián Spišák. Prípad uzavreli na okresnej prokuratúre v polovici apríla.

O rozhodnutí prokuratúry dnes novinárov informoval arcibiskup Babjak. Na tlačovej besede poskytli médiám aj uznesenie. Prokuratúra si všimla aj to, ako o kázni písali médiá. „...Práve vyjadrovanie sa k tejto kázni, jej hodnotenie novinármi a blogermi v rámci článkov, ako aj názvy článkov (...) vyznievajú agresívnejšie a netolerantnejšie ako samotný obsah kázne,“ cituje biskupský úrad uznesenie prokuratúry.

Namiesto žaloby chcú od médií ospravedlnenie

Kým trestná rovina prípadu je uzavretá, cirkev sa môže ešte súdiť civilnou žalobou. Farár Baka to odmietol. „Nebudem si uplatňovať právo na náhradu spôsobenej škody,“ vyjadril sa. Zároveň však využije právo dodatočného oznámenia. Žiadosti poslali do redakcií, ktoré podľa biskupského úradu nepravdivo informovali verejnosť, že homília bola nenávistná a porušila zákony. O dodatočné oznámenie s ospravedlnením požiadajú aj internetové portály.

Vedenie Gréckokatolíckej cirkvi sa tiež obráti na licenčnú radu. „Zároveň podávame podnet na Radu pre vysielanie a retransmisiu na preskúmanie postupu RTVS a aj prostredníctvom tejto tlačovej besedy žiadame RTVS, aby zaujala seriózny postoj potom, ako nepravdivo posunula homíliu nášho kňaza do roviny nenávistného prejavu porušujúceho slovenskú a medzinárodnú legislatívu a takýmto spôsobom očiernila meno nášho kňaza a Gréckokatolíckej cirkvi,“ uviedol vladyka Babjak.

„Nebudem si uplatňovať právo na náhradu spôsobenej škody.“ farár Rastislav Baka

Zdieľať

RTVS hovorí, že rozhodnutie prokuratúry skúma. „Zdôrazňujeme však, že prokuratúra skúmala trestnoprávnu rovinu konania konkrétnej fyzickej osoby, a nie porušenia zákonných noriem, ktorými sa RTVS ako vysielateľ musí riadiť,“ odkázal dnes hovorca RTVS Juraj Kadáš. Telerozhlas tvrdí, že konal v súlade zo zákonom a tiež v súlade s internými predpismi. „Na druhej strane, s predstaviteľmi gréckokatolíckej cirkvi sme v kontakte a spoločne rokujeme o podmienkach vysielania a ďalšej vzájomnej spolupráce aj vo väzbe na túto udalosť,“ uviedol RTVS v stanovisku.

Prepis kázne zverejnil ešte v januári spravodajský portál Aktuality.sk. Titulok zvýraznili citovaním jej expresívnej časti, v texte dodali, že „gréckokatolícky kňaz útočil na homosexuálov“. Prešovské biskupstvo prepis spochybnilo s tým, že je nesprávny a vytrhnutý z kontextu.

„Písomný prepis možno urobiť iba z nahrávky. Homília zaznela v rusínskom jazyku. My sme neposkytli médiám prepis do slovenského jazyka, preto je otázne, aký a odkiaľ je,“ vyjadril sa vtedy hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík.

Pavol Rábara
Foto: rtvs.sk, grkatpo.sk, grkat-sekcov.sk 

Odporúčame

Íri rozhodnú, či budú mať v ústave homosexuálne manželstvá

Íri rozhodnú, či budú mať v ústave homosexuálne manželstvá

Načo meniť definíciu manželstva v ústave, keď už sú zavedené registrované partnerstvá? Takúto otázku si položil v nedeľnej kázni Michael Neary, arcibiskup írskej diecézy Tuam. Írsko čaká už o pár dní referendum o ústavnej zmene, ktorá má zakotviť homosexuálne manželstvo. Krajina pritom zaviedla v r...

Na Pochode za život bolo v Ríme 40-tisíc ľudí (Foto)

Na Pochode za život bolo v Ríme 40-tisíc ľudí (Foto)

Približne 40-tisíc ľudí prišlo v nedeľu na Pochod za život v Ríme. Potraty sú v Taliansku legálne od roku 1978. Odvtedy sa v krajine vykonalo šesť miliónov potratov, píše Catholic News Agency. Na rímskom pochode zazneli aj svedectvá dvoch žien, ktoré absolvovali potrat. „Títo svedkovia dnes chápu, ...