Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. máj 2019

Za čo vďačí PS/Spolu bratislavským voličom

Bratislava ešte nikdy žiadnej strane nepomohla tak ako teraz progresívno-liberálnemu tandemu.
Za čo vďačí PS/Spolu bratislavským voličom

Na snímke predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda SPOLU Miroslav Beblavý, FOTO TASR – Jaroslav Novák

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Výsledok sobotňajších eurovolieb je bez debaty triumfom koalície PS/Spolu a veľkou porážkou Smeru.

Ako to už pri posledných neúspechoch strany Roberta Fica býva zvykom, ani teraz Smer nepripúšťa prehru, druhú priečku zvaľuje na „mobilizáciu vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave,“ vraj sa treba zamyslieť, ako zaistiť, „aby o osude krajiny nerozhodovalo iba hlavné mesto“.

Samozrejme, Smer zahovára jadro svojej biedy, eurokandidátka na čele s Monikou Beňovou nefungovala nielen v Bratislave a krajských mestách, ale dosiahla sotva 20 percent aj v takých volebných obvodoch ako Svidník či Čadca, kde donedávna existoval len Smer a potom dlho, dlho nič.

Je však pravdou, že progresívcom a Spolu pomohla bratislavská mobilizácia v miere, akú sme dosiaľ nepoznali ani v najlepších časoch Mikuláša Dzurindu.

V Dzurindovom okolí sa kedysi zvyklo zo žartu hovoriť, že SDKÚ by v hlavnom meste vyhrala, aj keby do volieb nasadila na modro natretého hojdacieho koníka. Najväčší bratislavský výtlak sa Dzurindovi podaril v roku 2006, keď ju v hlavnom meste volilo 38,7 percenta voličov – SDKÚ tak získala celkovo nečakaných 18,3 percenta.

Dzurindovej strane vtedy pomohlo aj to, že v Bratislave bola o 2,5 percenta vyššia volebná účasť, než bol celoslovenský priemer. SDKÚ mala svoje bašty aj inde než v Bratislave, napríklad na Záhorí či na Spiši, no bratislavskí voliči, ktorí tvorili deväť percent zo všetkých voličov na Slovensku, mali až 20-percentný podiel na celkovom zisku SDKÚ.

V roku 2016 sa niečo podobné zopakovalo v prípade SaS, ktorá sa vďaka bratislavským voličom vytiahla na dvojciferný výsledok, hlavné mesto tak malo na celkovom zisku Sulíkovej strany dokonca ešte o niečo vyšší podiel než SDKÚ v roku 2006.

Liberáli z PS/Spolu však tento pomer v eurovoľbách s prehľadom prekonali. Aj oni získali v Bratislave podobne ako kedysi SDKÚ zhruba 38,5 percenta. Lenže kým priemerná účasť na celom Slovensku bola takmer 23 percent, v Bratislave bola o 11 percentuálnych bodov vyššia, takmer 34 percent.

Bratislavskí voliči tak tentoraz neovplyvnili slovenské výsledky z deviatich či desiatich percent ako zvyčajne, ale až z trinástich percent. No a na samotnom výsledku PS/Spolu mali ich hlasy až 25-percentný podiel, teda ešte o pätinu vyšší ako svojho času v prípade SDKÚ.

No ani napriek tomu sa nedá povedať, že PS/Spolu zvíťazili kvôli obrovskej mobilizácii v Bratislave. Keby Trubanovu a Beblavého stranu volili v Bratislave v takej miere a pri takej volebnej účasti ako v Košiciach – v metropole východu získali takmer 24 percent pri 23-percentnej volebnej účasti – PS/Spolu by nemali síce cez 20, ale cez 17 percent. Teda aj bez bratislavskej supermobilizácie by stále skončili ako prví pred Smerom.

V prepočte na mandáty to znamená, že vďaka rekordnej účasti Bratislavčanov oproti zvyšku Slovenska získal progresívno-liberálny tandem jeden mandát navyše (konkrétne pre Vladimíra Bilčíka zo Spolu).

Koalícia PS/Spolu sa tak nateraz stala v Bratislave voličským pokračovateľom SDKÚ spred jednej dekády, vďaka čomu by si aj bez širšieho zázemia v krajine mohla veriť na veľmi slušné dvojciferné zisky v roku 2020.

Inzercia

Celé to má len jeden problém: keď vstúpi na scénu Andrej Kiska, v bratislavských kaviarňach, vinárňach a pivárňach sa opäť strhne zvada, kto má byť tým novým modrým liblingom.  

 

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame