Prešovská archieparchia požiadala RTVS o nahrávku a súhlas s jej zverejnením

Keďže RTVS robí obštrukcie s odvysielaním liturgie s homíliou, ktorá mala zaznieť v nedeľu 18. januára v národnostnom vysielaní Rádia Regina, Prešovská archieparchia požiadala RTVS o nahrávku celej liturgie s homíliou a súhlas s jej zverejnením. Zatiaľ sme ani nahrávku ani súhlas nedostali.

Aj písomný prepis možno urobiť iba z nahrávky. Homília zaznela v rusínskom jazyku. My sme neposkytli médiám prepis do slovenského jazyka, preto je otázne, aký a odkiaľ je. Evidentne je vytrhnutý z kontextu, nie je to správny preklad, chýbajú v ňom vety a slová, nie je to celá homília. Interpretácie niektorých novinárov, ktoré boli publikované v týchto dňoch, sú nielen zavádzajúce, ale aj nepravdivé a účelovo text manipulujú.

Medializované stanovisko RTVS, podľa ktorého od nás nedostali súhlas na odvysielanie homílie, sa nezakladá na pravde, pretože celý problém vznikol práve preto, lebo homíliu RTVS neodvysielala. Veď súhlas bol daný už samotným nahrávaním. Prešovský arcibiskup a metropolita aj preto 19. januára telefonoval s generálnym riaditeľom RTVS, aby do dvoch dní odvysielali pre Rusínov v Rádiu Regina celú liturgiu s homíliou (zverejnené na tlačovej besede 23.01.2015). To isté od neho žiada aj v liste z 27. januára a to isté zaznelo aj v našom predchádzajúcom stanovisku. Ako teda môže RTVS stále tvrdiť, že aj po opakovaných žiadostiach súhlas nedostali? Zároveň nesúhlasíme s tvrdením RTVS, že predmetná homília porušila slovenskú a medzinárodnú legislatívu a je nenávistným prejavom. Trváme na našich predchádzajúcich stanoviskách, že neodvysielanie a rozhodnutie zostrihať homíliu, bolo narušením slobody slova, náboženskej slobody a práv národnostných menšín.  

Ľubomír Petrík

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo