Kľúčová otázka prvého kola: Koľko voličov Smeru a SNS zvábi Harabin

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kľúčová otázka prvého kola: Koľko voličov Smeru a SNS zvábi Harabin

Foto:TASR/Jaroslav Novák

Fica s Dankom už Harabin zaujíma ako budúci politický súper.

Niekoľko dní pred prvým kolom prezidentských volieb je zrejmé, že ak ešte niekto má na to, aby vyrobil prekvapenie, tak je to Štefan Harabin. Pod prekvapením si netreba predstaviť to, že Harabin prezidentské voľby vyhrá a stane sa prezidentom. Na to nemá, ale scenár, že sa dostane do druhého kola, vylúčený nie je.

Okrem pevnosti rozhodnutia prívržencov Mariana Kotlebu bude veľa závisieť od toho, koľko voličov Smeru a SNS sa Harabinovi na konci dňa podarí získať na svoju stranu. Práve o to sa Štefan Harabin vo finále kampane intenzívne snaží.

Pokiaľ ide o SNS, tak má situáciu uľahčenú tým, že Dankova strana v týchto voľbách nepostavila vlastného kandidáta. Nepodporila však ani kandidáta, ktorého nominoval ich koaličný partner, a svojim voličom ponechala voľnú ruku. Štefan Zelník im však z pozície podpredsedu strany vyslal jasný signál, koho považuje za najlepšieho kandidáta. „Zatiaľ som rozhodnutý pre pána Harabina, lebo z hľadiska národnej politiky je asi jediný, kto háji záujmy Slovenska,“ vyhlásil Zelník.

Na oslovovaní voličov Smeru Štefan Harabin cieľavedome pracuje. Dáva si pozor, aby neútočil priamo na Roberta Fica, ale zároveň sa snaží spochybňovať Maroša Šefčoviča (kauza jeho doktorátu) a prezentovať ho ako figúrku z Bruselu, ktorá je cudzia svetu bežného smeráckeho voliča. Vzhľadom na to, že väčšina voličov Smeru nie sú žiadni salónni ľavičiari, mnohí z nich môžu toto Harabinovo vábenie vypočuť.

Keďže platí moratórium na predvolebné prieskumy, efektivita tohto Harabinovho snaženia sa nedá doložiť číslami. Ak aj dochádza k masívnejším presunom voličov medzi jednotlivými kandidátmi, nevieme o nich. Vychádzať sa dá len z dát, ktoré boli zbierané ešte vo februári. Z nich vyplýva, že Harabinova pozícia bola silnejšia medzi voličmi SNS. Aj tu bol až druhý za Šefčovičom, ale rozdiel medzi nimi bol menej výrazný ako pri voličoch Smeru. Aj medzi nimi bol Harabin vo väčšine prieskumov dvojkou, ale s oveľa väčšou stratou na Šefčoviča.

Ale ako sme už v Postoji upozorňovali, Harabinov potenciál v ostatných týždňoch rástol. Z údajov, ktoré máme k dispozícii od agentúry Focus, vyplýva, že kým v januári bola miera jeho akceptácie medzi voličmi okolo 21 percent, koncom februára sa už pohybovala okolo 30 percent. Toto číslo predstavuje percento voličov, ktorí sú už rozhodnutí Harabina voliť, ale tiež tých, ktorí ešte rozhodnutí nie sú, ale takúto možnosť zvažujú.

Aj špičky Smeru budú volebný výsledok Štefana Harabina očakávať nielen kvôli tomu, či Maroš Šefčovič postúpi do druhého kola. Budú na to mať ešte niekoľko dobrých dôvodov. Zdieľať

V každom prípade, na zásah Štefana Harabina medzi jeho voličmi budú veľmi zvedaví, ako v centrále Smeru, tak aj v sídle SNS.

U Andreja Danka budú pritom v trochu schizofrenickej situácii. Bývalý šéf Najvyššieho súdu je im určite mentálne bližší ako Maroš Šefčovič. Zároveň však tušia, že v jeho osobe sa im formuje silný a nepríjemný súper pre parlamentné voľby s veľkým potenciálom narobiť v ich voličskom tábore slušnú „paseku“.

Aj špičky Smeru budú volebný výsledok Štefana Harabina očakávať nielen kvôli tomu, či Maroš Šefčovič postúpi do druhého kola. Budú na to mať ešte niekoľko dobrých dôvodov.

Rozsah presunu voličov Smeru k Harabinovi môže niečo napovedať aj o budúcnosti Ficovej strany. Pretože jej sklamaní voliči si to určite nenamieria do OĽaNO či Progresívneho Slovenska. Tak ako to nebola SDKÚ, ale Fico, kto nakoniec voličsky vysal Mečiarovo HZDS, aj smrteľný úder Smeru nezasadia Sulík s Matovičom, ale skôr nejakí noví (alebo staronoví) bojovníci typu Harabina.

Dovtedy však ešte môže byť takáto nová formácia expredsedu Najvyššieho súdu pre Smer vítaným spojencom a keď na to príde, tak aj koaličným partnerom.

A to je ďalší dôvod, prečo budú v Smere pozorne sledovať, aký silný z prezidentských volieb vzíde Štefan Harabin.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo