Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. marec 2019

Projektová manažérka Dobrej noviny Danica Olexová zahynula pri leteckom nešťastí

V sobotu vyštartovala z Viedne na projektovú cestu. Mala stráviť niekoľko týždňov v Keni, navštevovať projekty a pripravovať filmovanie pre 25. ročník Dobrej noviny a špeciálny dokumentárny film.
Projektová manažérka Dobrej noviny Danica Olexová zahynula pri leteckom nešťastí

Foto: www.erko.sk

V nedeľu ráno sme sa dozvedeli o leteckom nešťastí lietadla Boeing 737 spoločnosti Ethiopean Airlines. Poobede nám z Etiópskej ambasády potvrdili, že naša priateľka, kolegyňa, tvorkyňa metodických materiálov Dobrej noviny a projektová manažérka kenských projektov Dobrej noviny bola na palube lietadla, ktoré sa krátko po štarte zrútilo. Danica nám bude veľmi chýbať.

V sobotu vyštartovala z Viedne na projektovú cestu. Mala stráviť niekoľko týždňov v Keni, navštevovať projekty a pripravovať filmovanie materiálu pre 25. ročník Dobrej noviny a špeciálny dokumentárny film k výročiu Dobrej noviny. V Addis Abebe mala medzipristátie. Do kenského Nairobi, kde sa mala jej práca začať, už nedoletela.

Danica mala 42 rokov. Pochádzala z Bratislavy, vyštudovala učiteľstvo. eRko poznala od malička, keďže chodila na detské stretko, tábory a výlety. Neskôr sama pomáhala pri organizovaní eRko aktivít ako dobrovoľníčka.

Danica bola plná života. Mala vo veľkej úcte našich projektových partnerov v Afrike a vždy nás ochotne opravila, ak sme sa náhodou o nich vyjadrili stereotypne. Zdieľať

Bola veľmi tvorivá, vedela pekne kresliť a neskôr fotiť. Pomáhala s tvorbou do nášho časopisu Rebrík pre deti. Keď sa Dobrá novina začala rozvíjať, tvorila plagáty Dobrej noviny, stála pri zrode dobrovoľníckeho programu. Zaujímali ju rozvojové témy a mala silný zmysel pre spravodlivosť. Aj preto sa angažovala v Dobrej novine čoraz viac.

Pred 10 rokmi sa rozhodla pre prácu priamo v Afrike. Cez organizáciu Horizont 3000 bola zamestnaná päť rokov v Nairobi, kde bolo jej úlohou monitorovať a pomáhať rozvíjať sa projektom podporovaným z rakúskej a slovenskej koledníckej akcie.

Inzercia

Pred piatimi rokmi sa vrátila na Slovensko a začala pracovať naplno pre eRko. Bola projektovou manažérkou Dobrej noviny, zároveň autorkou metodických materiálov rozvojového vzdelávania a spoluorganizátorkou dobrovoľníckeho programu eRka. Zvlášť v srdci mala projekt misie sv. Jána v Juhoafrickej republike, ktorý niekoľkokrát navštívila.

Danica bola plná života. Mala vo veľkej úcte našich projektových partnerov v Afrike a vždy nás ochotne opravila, ak sme sa náhodou o nich vyjadrili stereotypne. Poznala farby a dynamiku kenských slumov, fotila a tvorila dokumentárne filmy o deťoch, ktoré poznáme z plagátov Dobrej noviny a krátkych filmov.

Bola naším mostom s Afrikou a iste ním pre nás zostane aj naďalej.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame