Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. január 2017

Koledujú blízkym, pomáhajú vzdialeným (+ fotogaléria)

Prečo ide rok čo rok toľko mladých cez sviatky a v mrazoch koledovať?
Koledujú blízkym, pomáhajú vzdialeným (+ fotogaléria)

Koledníci v Liskovej na Liptove. (Foto: Anton Frič)

Písal sa rok 1995, keď sme sa v eRku rozhodli nasledovať príklad mladých z Rakúska a rozbehnúť aj na Slovensku kolednícku akciu s medzinárodným rozmerom. Akcia dostala názov Dobrá novina a ponúkli sme cez ňu mladým ľuďom obnovenie tradície koledovania spojené s novým rozmerom pomoci ľuďom v rozvojových krajinách.

Koledovanie má v našom regióne dlhú tradíciu siahajúcu do stredoveku, keď študenti týmto spôsobom zbierali finančné prostriedky pre svoje štúdiá. Vplyvom socialistického režimu, ktorý prenasledoval všetko, čo súviselo s vierou, bola však táto tradícia na mnohých miestach prerušená.

Neboli sme si istí, či sa ju podarí opäť naštartovať s tým, že vykoledované peniaze nebudú odpovedať na naše potreby, nebudú si ich nechávať samotní koledníci, ale budeme zbierať na pomoc ľuďom v Afrike.

Už prvý ročník však priniesol veľmi pozitívnu odozvu. Deti a mladí mohli cez Dobrú novinu hlbšie prežiť adventné obdobie a sviatky narodenia Pána Ježiša. Cez spoločnú aktivitu si viac uvedomili rozmer farského spoločenstva a priniesli ozajstnú vianočnú radosť do rodín, starým, chorým a opusteným ľuďom.

Zbierali sme finančné prostriedky pre školské triedy v slumoch kenského hlavného mesta Nairobi a túto výzvu nadšene prijalo cez dvetisíc koledníkov v 105 obciach Slovenska. Výsledok zbierky 1 123 718,70 Sk tiež prekonal všetky naše očakávania.

„Rozvíjanie solidarity s rovesníkmi v rozvojových krajinách prevážilo a malí koledníci ani neuvažovali o tom, že by si vyzbierané prostriedky chceli nechať pre seba.“ Zdieľať

V ďalších rokoch Dobrá novina prerástla rozmer eRka a postupne sa do nej zapájali ďalšie spoločenstvá a aktívni (nielen) mladí ľudia vo farnostiach. Získala podporu biskupov vo všetkých diecézach a mnohých kňazov v slovenských farnostiach.

Vzdelávanie a prinášanie informácií o živote v Keni, Ugande, Sudáne rozširovalo našim deťom a mladým obzory a zároveň dávalo možnosť cez partnerov Dobrej noviny urobiť niečo konkrétne pre ľudí, ktorí žijú v situácii extrémnej chudoby. Rozvíjanie solidarity s rovesníkmi v rozvojových krajinách prevážilo a malí koledníci ani neuvažovali o tom, že by si vyzbierané prostriedky chceli nechať pre seba.

Postupne sme naše vzdelávanie a pomoc pre konkrétne projekty v subsaharskej Afrike dokázali prelinkovať na väčšie témy rozvojovej spolupráce a sociálnej náuky cirkvi. Silnou motiváciou sa pre nás stali dokumenty ako encyklika pápeža Františka Laudato si. Stále viac mladých si uvedomuje, že treba dať limit nášmu konzumu a nastaviť spravodlivejšie vzťahy v spoločnosti.

A čo je pre koledníkov najsilnejší zážitok? To, že Dobrá novina prináša požehnanie. Koledníci sa tešia z prijatia do príbytkov a zo štedrosti navštívených rodín. Rodiny sa tešia z toho, že mladá generácia sa cez rozvíjanie tradícií stáva sprostredkovateľom požehnania pre ich príbytky, pre ich konkrétne životy.

V predchádzajúcom 21. ročníku sa do Dobrej noviny zapojilo 24 831 koledníkov v 1 235 obciach Slovenska, navštívili 72 502 rodín a vyzbierali spolu s individuálnymi príslevkami 960 706 eur.

Prečo koledujú? Motiváciu, prečo chodia mladí radi koledovať, vyjadrili aj zodpovedné osoby za Dobrú novinu v jednotlivých farnostiach vo svojej spätnej väzbe na stredisko eRka:

„Keďže naša farnosť je rusínskeho etnika, spievali sme rusínske piesne – koľady a vinše v rusínskom jazyku. Deti prežívali veľkú radosť, ale aj domáci, ktorým bola zvestovaná Dobrá novina.“ (Tomáš Rešetár, Šarišské Jastrabie)

„Vďaka Bohu za túto krásnu myšlienku Dobrej noviny, vďaka za to, že sa ujala aj v našej farnosti. Vďaka za to, že u nás Dobrú novinu viedli tínedžeri, v ktorých dúfame, že ostanú navždy krásne spomienky a túžby byť solidárni s inými, obetaví a nápomocní.“ (Antónia Smičková, Turčiansky Peter)

„Skačianski koledníci každoročne koledujú s veľkou radosťou a bolo to tak aj tento rok. Tešíme sa, že môžeme pomáhať a robiť radosť tým, ktorí to potrebujú. Želáme si, aby Dobrá novina fungovala ešte dlho a už teraz sa tešíme na koledovanie v budúcom roku.“ (Veronika Horniaková, Skačany)

„Deti a mladí mali radosť z koledovania, najviac ich potešilo a dotklo sa ich srdca, keď videli radosť a slzy dojatia na tvárach starších ľudí, ľudí osamelých a chorobou postihnutých.“ (sr. Pavla Iveta Dutková OSBM, Trebišov)

„Napriek tomu, že koledujem už toľké roky, Dobrá novina je stále jednou z najkrajších súčastí Vianoc v našej farnosti. Ľudia koledníkov čakajú pred bránkami a majú pre nich dokonca vopred nabalené tašky s výslužkou – ovocie, čokoládky, sladkosti. Koledníci sa premenili na anjelov a pastierov a veru nechýbalo veľa, aby ohlasovali Ježiškovo narodenie s rovnakým nadšením ako tí betlehemskí pred 2000 rokmi. Opäť sa potvrdilo, že Radosť Rozdávaním Rastie. Celá farnosť sa rozžiarila vianočnou radosťou a nádejou. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.“ (Lívia Šavelová, Spišský Štiavnik)

„Táto Dobrá novina bola pre mňa ako zodpovednú osobu výnimočná. Veľkú radosť mi spravila moja ekumenická skupinka. Spolu s evanjelickou skupinkou detí sme chválili a zároveň ohlasovali Ježiškovo narodenie a takto spolu prispeli na pomoc našim kamarátom.“ (Renáta Daňková, Železník)

„U nás vo farnosti sa veľmi dlho nekoledovalo. Preto som rada, že sa nám tento rok podarilo pripraviť si program a tak osloviť ľudí a prispieť na dobrú vec. Verím, že už budeme túto tradíciu zachovávať každý rok. Ďakujeme!“ (Petra Adamkovčiová, Slatina n/ Bebravou)

Fotogaléria z aktuálneho ročníka

Koledníci v Liskovej. (3x – Foto: Anton Frič)

v Hrušove

Inzercia

Jakubany

Modranka (2x)

Prezident Andrej Kiska sa prihovára koledníkom počas prijatia v Bratislave 10. januára 2017. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Močenok

Hrušov

Sabinov

Foto: archív Dobrej noviny

Odporúčame