Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. august 2007

Iný pohľad na sexuálne „škandály“ kňazov

Už niekoľko rokov sú pravidelne vyťahované tzv. sexuálne škandály kňazov. Porušovanie celibátu, pedofília, homosexualita... V talianskych médiách je momentálne s chuťou pretriasané obvinenie rešpektovaného osemdesiatdvaročného kňaza Piera Gelminiho, ktorý dlhé roky pomáha drogovo závislým. Ide o prv...

Už niekoľko rokov sú pravidelne vyťahované tzv. sexuálne škandály kňazov. Porušovanie celibátu, pedofília, homosexualita... V talianskych médiách je momentálne s chuťou pretriasané obvinenie rešpektovaného osemdesiatdvaročného kňaza Piera Gelminiho, ktorý dlhé roky pomáha drogovo závislým. Ide o prvý prípad talianskeho kňaza obvineného z homosexuálneho obťažovania.

Zaujímavý pohľad na tieto „škandály“ poskytol v rozhovore pre taliansky denník La Stampa známy katolícky publicista Vittorio Messori.

Poukazuje na zvrátenú logiku, ktorá ovládla dnešný svet. „Pohoršujeme sa nad kňazom, ktorý obťažoval mladistvých, biskup sa však stáva nenávideným despotom, keď odmietne prijať do seminára homosexuála. Pohoršujeme sa nad hriechmi kňazov, ale keď sa cirkevní predstavitelia snažia o nastolenie pravidiel, hovoríme o utláčaní, autoritárskom rozhodovaní a diskriminácii. Dnes ,zakázané zakazovať´ znemožňuje Cirkvi požadovať dodržiavanie disciplíny v jej vnútri,“ hovorí Messori a trochu provokačne pokračuje: „Cirkev vždy hovorila, že semináre a kláštory priťahujú homosexuálov. Najprv kládla podmienky pre ich vstup a dohliadala na ich formáciu. Kto prejavoval homosexuálne sklony bol vylúčený. Potom v rámci ,nie diskriminácii´ povolila vstupy homosexuálom a teraz platí za svoju nerozvážnosť.“ Vstup homosexuála do kňazského seminára momentálne upravuje inštrukcia Kongregácie pre katolícke vzdelávanie s názvom Kritériá rozlišovania povolaní vzhľadom na osoby s homosexuálnymi sklonmi z hľadiska ich pripúšťania do seminára a do posvätných rádov, ktorú v roku 2005 schválil pápež Benedikt XVI.

Messori sa domnieva, že problém potvrdených zneužívaní sa nevyrieši zrušením celibátu, pretože 80% prípadov sa týkalo kňazov-homosexuálov. „Úpadok viery a sexuálna revolúcia ešte zväčšujú tento problém,” pokračuje Messori a dodáva, že „čistým ostane len ten, kto má pevnú vieru a dôveru vo večný život“. Na konci rozhovoru Messori pripomína, že z obviňovania kňazov a následného finančného vydierania diecéz sa stáva lukratívny biznis. „V USA máte okolo ciest bilbordy, na ktorých sa advokáti pýtaju: ,Chcete sa stať milionármi? Pošlite vášho syna na rok do seminára a potom k nám.´ Diecézy sa dajú veľmi ľahko vydierať, pretože radšej zaplatia, aj keď sú bez viny. Boja sa, že to poškodí ich obraz v spoločnosti. Politická korektnosť sa bohužiaľ udomácňuje aj v talianskom katolicizme.” Rozhovor denník s údajne slobodomurárskym pozadím zabalil do sebevlastnej formy. Nad nadpis Problém? Príliš veľa gayov v seminári umiestil fotku bozkajúceho sa kňaza a rehoľnej sestry.

Siedmeho júla tohto roku bol za ohováranie a krivé svedectvo na štyri roky odsúdený tridsaťštyriročný írsky narkoman Paul Anderson, ktorý obvinil istého kňaza zo sexuálneho obťažovania. Dotyčný kňaz pred súdom žiadal milosť pre vinníka, no zároveň adresoval ostré slová svojej arcidiecéze, ktorá ho v rámci „nulovej tolerancie“ donútila zanechať pastoračnú činnosť bez toho, aby najprv počkala na rozsudok, čím ho a jeho rodinu vystavila štyrom rokom bolesti a hanby. Pár dní na to tri údajné obete stiahli žalobu na ďalšieho írskeho kňaza Johna Kinsella, ktorého však už stihol rozniesť dokument BBC Sex Crimes and Vatican. Kým obvinenia kňazov sú zoširoka medializované, o podobných oslobodzujúcich rozsudkoch nenájdete takmer ani zmienku.

Inzercia

Milan Glaser z českej redakcie Radia Vaticana, ktorý vo svojom komentári Hon na čarodějnice v novodobém vydání poukazuje na túto udalosť, pripomína vážny dopad, ktorý majú krivé obvinenia na charitatívnu činnosť Cirkvi. „Zo strachu, že budú obvinení, a diecézy za nich budú platiť astronomické sumy, sa zvlášť v USA začínajú mnohí kňazi a rehoľné sestry zdráhať vychádzať do ulíc, aby tam vyhľadávali a poskytovali materiálnu pomoc drogovo závislej mládeži, pretože tu existuje skutočne veľké riziko, že niektorému z mladých delikventov príde na rozum pokúsiť sa obstarať si peniaze práve pomocou výhrážok a vymysleného obvinenia zo sexuálneho zneužívania, po ktorého skutkovej podstate se vlastne ani pátrať nemusí.”

Podľa La Stampa a Radio Vaticana
Imrich Gazda

Foto: Vittorio Messori

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

Rímske večery II.

Rímske večery II.

V živote každého národa sa občas vyskytnú okamihy, ktoré svojou výnimočnou silou presiahnu chvíľkovosť bežnej udalosti a medzi ľuďmi vytvoria pocit súdržnosti a jednoty. Žiaľ, väčšinou sú to udalosti tragické. Počas posledných pár týždňov prežívali svoj „silný príbeh“ aj Taliani. Napriek svojej reál...

Tankami proti Pražskej jari

Tankami proti Pražskej jari

V noci z 20. na 21. 8. 1968 vstúpili na územie ČSSR vojská Varšavskej zmluvy (konkrétne zo ZSSR, NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska) a začala sa okupácia Československa. Ukončenie procesu "uvoľňovania" komunistického režimu sprevádzali masové demonštrácie. Pozrite si archívne zábery. ...