Keď vám bezdomovec vezme batožinu...

...nemusí ísť hneď o najhorší scenár. Aspoň nie na bratislavskej železničnej stanici. Od pondelka sa totiž 7 z nich etablovalo do novej funkcie.

Biele rukavičky, uniforma v odtieni kráľovskej modrej s bordovými prvkami, brigadírka. Takto ustrojení budú vítať cestujúcich na peróne Hlavnej stanice v Bratislave „vyvolení“ ľudia bez domova, z ktorých sa vďaka novému projektu občianskeho združenia Proti prúdu stanú nosiči. Zatiaľ síce iba tri dni týždni po päť hodín, aj to so sociálnymi pracovníkmi smoliacimi sa v okolí a držiacimi dozor, ale predsa. A keď sa nápad ujme, dní, hodín i nosičov možno bude viac. Či miest pôsobiska.

Nateraz však pôsobí projekt sľubne. Už len preto, že nonšalantne zabíja tri muchy jednou ranou.

"Mamičky, tetičky, detičky, babičky a iné osoby, pre ktoré môže vláčenie kufrov predstavovať problém, získajú pomocníka. Úslužného, povinného pozdraviť, osloviť, pomôcť."

Zdieľať

Po prvé – poskytuje pomoc bezdomovcom. Nosiči dostanú peniaze (od štátu – vás ich pomoc nestojí ani cent), ktoré zaiste potrebujú. A dostanú ich za prácu. Tým sa jednak naladia na praktizovanie starého známeho „bez práce nie sú koláče“, ale azda si aj prinavrátia pocit dôležitosti a užitočnosti. Jednoducho, zdvíhanie batožiny akiste mnohým z nich pozdvihne konto i sebavedomie.

Po druhé – mamičky, tetičky, detičky, babičky a iné osoby, pre ktoré môže vláčenie kufrov predstavovať problém, získajú pomocníka. Úslužného, povinného pozdraviť, osloviť, pomôcť. Veď už fakt, že noví nosiči museli prejsť kurzom a ešte predtým dôkladným „konkurzom“, svedčí o tom, že váš kufor sa nedostane do hocijakých rúk. A že sa vám aj vráti.

A po tretie – daný projekt je výpomocou nielen pre bezdomovcov a cestujúcich, ale nepochybne aj pre Hlavnú stanicu. Archaicky oblečení nosiči povinní zadarmo pomôcť určite budú milou atrakciou pre nejedného turistu. A možno mu pomôžu prekonať prvotný šok zo stavu samotnej stanice. A ktovie, možno si taký turista dokonca pomyslí, že jej archaický vzhľad je tiež zámer...

Aj keď nie je.

Ale to je mucha, ktorú už dávno mali vychytať iné projekty.

Mária Bilá
Autorka je študentka žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo