Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. január 2019

V hlave Roberta Fica

Ako chcú Smer a SNS preboxovať Fica do Košíc. Zajtra idú o svojom pláne presvedčiť aj Most-Híd.
V hlave Roberta Fica

Robert Fico počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR 23. januára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Krátko poobede bolo už každému zrejmé, že Robert Fico sa zatiaľ nevzdáva.

Novinári ešte doobeda špekulovali, či sa Fico po Kiskovom neformálnom odmietnutí a rovnako po Bugárovom odkaze, že jeho kandidatúra je už passé, na výbor vôbec dostaví.

Napokon, Fico ako kandidát na ústavného sudcu dnes nemusel ani vystúpiť, mohol si to ešte v prítmí na Súmračnej rozležať a o niekoľko dní oznámiť sám či cez nejakého poslanca Smeru, že jeho kandidatúra sa sťahuje. Sám sa k nej dosiaľ nevyjadril, takže stiahnutie by bolo menej potupné, než vydať sa do vopred prehratého zápasu.

Lenže Fico zjavne svoju kandidatúru nepovažuje za beznádejnú a dnes sa k nej silne prihlásil. Pred všetkými zdôraznil, že ju myslí úplne vážne a že verí vo svoj úspech.

V starej budove Národnej rady SR tak poslanci ústavnoprávneho výboru spolu s početným zástupom novinárov sledovali Fica, ktorý vystupoval v tradičnej rečníckej forme. No aj s výrazom tváre, z ktorého sa dalo vyčítať, že prežíva ťažké obdobie a sám vie, že nič nemá isté.

Jeho predrečníci a často verejne celkom neznámi spolukandidáti na ústavných sudcov sa od dnešného rána usilovne predstavovali, neraz v ťažkopádnych právnických súvetiach sa usilovali zakryť svoje postoje (ak nejaké majú) k citlivejším otázkam, aby zbytočne neohrozili kandidatúru. Fico je však celkom iným kandidátom, nepotreboval žiadnu špeciálnu prípravu, hovoril tak, ako ho za tie dlhé roky poznáme zo stoviek straníckych a vládnych tlačoviek.

Aj preto pôsobilo formalizované oslovenie „pán docent“ smiešne. Fico sa nehral na žiadneho docenta práv a všetkým dával najavo, že o tom, či ho poslanci zvolia za kandidáta na ústavného sudcu, rozhodnú rokovania koaličnej trojky.

Podľa našich informácií z koaličných kuloárov je zajtra doobeda zvolaná špeciálna koaličná rada. Jej priebeh a výsledky však nemajú byť určené verejnosti. Robert Fico a Andrej Danko sa chystajú presvedčiť Bélu Bugára, aby poslanci Smeru, SNS aj Mosta-Híd zablokovali voľbu ústavných sudcov tým, že ich poslanci nebudú hlasovať a Národná rada sa tak stane neuznášaniaschopnou.  Zdieľať

Otázky motivovaných opozičných poslancov tak Fico pretrpel a viac-menej odignoroval, vysmial sa otázke k svojmu bytu v Bašternákovom Bonaparte, snažil sa zosmiešniť poslanca OĽaNO Jána Marosza („vás ani nepoznám“), otázku Lucie Žitňanskej odbavil vetou „beriem na vedomie, že ma nebudete voliť“, pozornosť nevenoval ani rozsiahlemu výkladu poslanca Ondreja Dostála, keď ten zdôvodňoval, že podľa predložených dokumentov nespĺňa podmienku na 15 rokov aktívneho výkonu právnického povolania.

Oveľa väčšiu pozornosť venoval Fico poslancovi ĽSNS Rastislavovi Schlosárovi, ktorý sa ho pýtal na to, či je Slovensko v dôsledku členstva v EÚ suverénnym štátom a čo si myslí o homosexuálnych manželstvách a adopciách.

Fico si dal záležať na odpovedi aj úctivosti tónu, starostlivo vysvetľoval, že členstvo v eurozóne či Schengene síce pripravilo Slovensko o časť suverenity, ale on to na rozdiel od ĽSNS vníma pozitívne. Adopcie detí homosexuálmi označil za „malú zvrátenosť“ a slovo „zvrátenosť“ ešte zopakoval, keď hovoril, ako sa v štruktúrach EÚ homosexuálni muži predbiehajú, kto si adoptuje dieťa.

V ostrakizovanej ĽSNS si ten kontrast v prístupe museli všimnúť aj oceniť. Akoby Robert Fico jedným okom žmurkal po Kotlebových poslancoch a prosil aj o hlasy z ich tábora, keďže už ani na Bugára sa nedá celkom spoľahnúť. O priazeň Kotlebu sa Fico pokúšal na rokovaní v kancelárii Andreja Danka už na konci minulého roka, keď nechýbalo veľa a mohol získať s pomocou ĽSNS podporu pre ústavnú zmenu voľby ústavných sudcov.

Po dnešku tak možno povedať, že Robert Fico vynaloží svoje politické schopnosti a využije všetky mysliteľné intrigy na to, aby sa na Ústavný súd dostal.

Podľa našich informácií z dobre informovaných koaličných zdrojov je na zajtra doobeda zvolaná špeciálna koaličná rada. Jej priebeh a výsledky však nemajú byť určené verejnosti. Robert Fico a Andrej Danko sa chystajú presvedčiť Bélu Bugára, aby poslanci Smeru, SNS aj Mosta-Híd zablokovali voľbu ústavných sudcov tým, že ich poslanci nebudú hlasovať a Národná rada sa tak stane neuznášaniaschopnou. 

Fico aj Danko chcú týmto agresívnym spôsobom znemožniť, aby sa prezident Andrej Kiska dostal do hry a rozhodoval, koho vymenuje za ústavných sudcov. Samozrejme, v prvom aj druhom rade ide o samotného Fica. Andrej Danko, ktorý budúci týždeň oznámi svoju prezidentskú kandidatúru, má takisto záujem, aby výber budúcich ústavných sudcov už nemal pod taktovkou Kiska, ale jeho nástupca.

Ak sa Smeru a SNS podarí ich obštrukčný plán, koalícia bude čakať na 30. marec, keď sa v druhom kole prezidentských volieb rozhodne o novom prezidentovi. Už bude jasné, či ním bude Maroš Šefčovič alebo Andrej Danko, čo by maximálne prialo Ficovmu želaniu stať sa predsedom Ústavného súdu, alebo sa ním stane opozičný predstaviteľ, ktorý už v kampani vylúčil Ficovo menovanie za ústavného sudcu.

Pokiaľ by prezidentské voľby koncom marca vyhrali Šefčovič alebo Danko, koalícia by musela v obštrukcii podľa uvedeného plánu pokračovať ešte takmer tri mesiace – voľbu ústavných sudcov by blokovala na aprílovej aj májovej schôdzi, zvoliť Fica a ďalších sedemnástich kandidátov by mohli až v druhej polovici júna. Až vtedy, začiatkom leta, totiž po Kiskovi oficiálne nastúpi nový prezident, ktorý by určil podobu nového Ústavného súdu. 

Takýto obštrukčný scenár Smeru a SNS sa neuskutoční, ak ho Béla Bugár zajtra odmietne. Ani to pre Fica nebude znamenať definitívnu stopku, nastúpi totiž iná možnosť: parlament by na februárovej schôdzi mohol zvoliť viacerých kandidátov na ústavných sudcov vrátane Roberta Fica. Nezvolil by však potrebných 18 kandidátov, lebo až minimálne z tohto počtu môže Andrej Kiska vybrať požadovaných deväť ústavných sudcov. V tejto mäkšej obštrukcii by koalícia pokračovala rovnako až do júna, keď by dovolila zvyšných kandidátov a až potom by Ficom vysnený prezident (Šefčovič alebo Danko) vymenoval nových ústavných sudcov – na čele s Robertom Ficom ako predsedom Ústavného súdu.

Fico sa pustil do dobrodružnej cesty, ktorú nemá pod kontrolou, ostáva mu len viera, že všetko do seba dokonale zapadne. Môže sa to skončiť jeho veľkým intrigánskym triumfom. Ale aj ďalšou životnou potupou, podobne ako pred piatimi rokmi, keď ho v prezidentskom rozstrele deklasoval Kiska. 
 

Inzercia

Odporúčame