Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. január 2019

O čom je Najväčší Slovák

Alebo čoho sa treba pri pohľade na výsledky tejto ankety vyvarovať.
O čom je Najväčší Slovák

Foto: TASR/Martin Baumann

RTVS včera predstavila rebríček mien v ankete Najväčší Slovák. Rozhodlo o nich 24-tisíc ľudí v SMS hlasovaní. V TOP 10 osobností, spomedzi ktorých sa rozhodne o víťazovi ankety, sú speváčka Marika Gombitová, kňaz Anton Srholec, superúspešný cyklista Peter Sagan, svätí Cyril a Metod, Juraj Jánošík a politici Andrej Hlinka, Gustáv Husák, Alexander Dubček, Milan Rastislav Štefánik, Ľudovít Štúr.

Pri pohľade na stovku najúspešnejších mien sa, samozrejme, nedá ubrániť pocitu istej historickej nespravodlivosti. Napríklad keď symbol normalizácie Gustáv Husák porazil v hlasovaní komunistického väzňa Silvestra Krčméryho, Vladimír Mečiar zase Michala Kováča a Mikuláša Dzurindu alebo keď pofidérny ľudový hrdina Juraj Jánošík získal viac hlasov ako skutočný hrdina Jozef Gabčík.

Bolo by však chybou brať tento televízny projekt ako nejaký reprezentatívny výskum postojov slovenskej verejnosti k jednotlivým historickým osobnostiam a udalostiam, či dokonca ako výpovednú sondu o našej národnej povahe. Zdieľať

Bolo by však chybou brať tento televízny projekt ako nejaký reprezentatívny výskum postojov slovenskej verejnosti k jednotlivým historickým osobnostiam a udalostiam, či dokonca ako výpovednú sondu o našej národnej povahe a zrelosti. Hoci ubrániť sa tomuto zvodu bude v najbližších týždňoch a mesiacoch ťažké. S tým, ako bude anketa a marketing okolo nej gradovať, veľa ľudí si, pochopiteľne, bude klásť aj otázku, o čom jej výsledky vlastne vypovedajú.

O čom však môže vypovedať hlasovanie, v ktorom sú v jednom koši ľudia, ktorí naozaj hýbali dejinami spolu s aktuálnymi celebritami? Síce populárnymi, ale bez vplyvu na históriu. Navyše ak mnohí účastníci tohto hlasovania k rozhodovaniu o Najväčšom Slovákovi očividne pristupujú s recesiou, čoho najlepším dôkazom je slušné 58. miesto Andreja Danka.

Celý tento projekt je najmä o zábave a sledovanosti. Diváci to pochopili a podľa toho aj k celej ankete pristupujú. Hoci RTVS sa určite bude brániť, že o zábavu jej, samozrejme, v prvom rade nešlo a týmto formátom chcela prispieť najmä ku kultivácii nášho historického povedomia. Nakoniec takto to prezentoval aj generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorý na margo Najväčšieho Slováka povedal: „Slovenská spoločnosť je už natoľko vyspelá, že dokáže na úrovni debatovať o svojej histórii a veľkých osobnostiach s ňou spojených, o ich pozitívnych, ale aj negatívnych stránkach. Úlohou verejnoprávneho média je takéto diskusie otvárať na širokej platforme.“

S týmito slovami sa, samozrejme, dá len súhlasiť. K tomuto cieľu by sa verejnoprávna televízia však určite priblížila viac, ak by peniaze namiesto Najväčšieho Slováka radšej investovala do väčšieho počtu kvalitných historických dokumentov či publicistiky. Napríklad do podobného projektu, akým bola v Českej televízii séria České století.

Televízia avizuje, že súčasťou druhej hlasovacej fázy ankety budú aj odborné diskusie či prezentácia dokumentárnych materiálov. Tak si teda počkajme, ako to celé dopadne. Očakávané bude najmä uchopenie Gustáva Husáka. Len pri tom nezabúdajme, že celé je to najmä šou a vyvarujme sa zásadných generalizácií na tému našej mentality, národnej povahy či historického vedomia, respektíve nevedomia.

Inzercia

Najvtipnejšie na tom celom aj tak bude, ak Najväčší Slovák bude totožný s víťazom ankety Športovec roka.

 

 

 

 

 

Odporúčame