Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. november 2018

Obchodníčka s potratmi, o ktorej písal aj Kuciak, skončila vo väzení

Dva týždne pred svojou smrťou písal Ján Kuciak s kolegyňou o nelegálnom biznise s potratovými tabletkami. Minulý týždeň v kauze odsúdili 42-ročnú ženu. 
Obchodníčka s potratmi, o ktorej písal aj Kuciak, skončila vo väzení

Foto zo zákroku proti obchodníčke s nelegálnymi potratovými tabletkami. (Facebook PZ)

„Hana Beckley sa postihu nebojí. Vraj má trvalé bydlisko v Nigérii a má oprávnenie liek držať.“ Takto písal na jeseň 2012 denník Mladá Fronta Dnes o Slovenke, ktorá na internete propagovala a nelegálne predávala tabletky na vyvolanie potratu. 

Minulý štvrtok túto ženu bratislavský súd poslal na šesť rokov do väzenia. 

Kuciak na stope podvodníčke

Jeden z posledných článkov zavraždeného novinára Jána Kuciaka bol o nezákonnom biznise s potratovými tabletkami a antikoncepciou. 

Spolu s kolegyňou Janou Čunderlíkovou napísali 8. februára na Aktualitách článok o webovej stránke ru-486, ktorá fungovala na troch doménach – na európskej, českej aj s koncovkou .online. (Dnes nefunguje na žiadnej z nich.)

Cez stránku sa dali kúpiť potratové tabletky, ktoré u nás nie sú registrované, a tiež antikoncepcia, ktorá je viazaná na lekársky predpis.

Začiatkom roku na stránku upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, označil ju za nelegálnu online lekáreň. Tento biznis podľa zistení Aktualít fungoval už roky. Proti stránke bojovalo aj české Hnutí pro život, keď však dosiahlo zablokovanie stránky, tá vždy zmenila hosting.

Redaktori Kuciak a Čunderlíková sa cez online poradňu, ktorá bola tak ako aj webová stránka v slovenčine, dozvedeli, že kamennú predajňu nemajú. Jedinú majú v Španielsku, kde je údajne aj sídlo firmy. Kontakty si však uvádzajú na dvoch adresách vo Viedni a stránka je registrovaná v Austrálii. Tabletky dodávajú okrem Slovenska aj do niektorých okolitých krajín vrátane Česka.

Internetový obchod spočíval v predaji najmä potratových tabletiek. V niektorých západných krajinách sú síce povolené, ale ich podanie je pod kontrolou lekára. Na Slovensku sú potratové tabletky nelegálne, a teda aj ich predaj cez internet. 

Dostali tabletky, hoci nemali

Kuciak s kolegyňou sa tvárili ako zákazníci a cez spomínanú webovú stránku si objednali tabletky určené na rôzne gynekologické problémy. „O dva dni už liek držíme v ruke. Nemali nám ho ale vôbec dodať,“ napísali redaktori. 

Ako dodali, tabletky im prišli v bežnej obálke. V rozbalenej škatuľke bolo napísané, že obsahuje 45 tabliet, vo vnútri ich našli len 15 – koľko si aj objednali. Na obálke bol ako odosielateľ uvedený Bule Flames s P. O. Box.

Online lekárňou sa zaoberali aj českí pro-liferi. Hnutí pro život sa tiež „zahralo“ na zákazníka a snažilo sa objednať potratovú tabletku. 

Aktualitám poslalo prepis svojej komunikácie s infolinkou e-shopu. Predávajúci v ňom tvrdia, že sa chemickým potratom zaoberajú 11 rokov, z toho sedem rokov majú webovú stránku. Ročne majú až 11-tisíc objednávok.

Českí pro-liferi podali na stránku ešte minulý rok trestné oznámenie. Začiatkom roka sa po dohode s českým liekovým ústavom rozhodli, že si na stránke aj reálne objednajú potratový set. A bez problémov ho aj dostali, píšu Aktuality, pričom odosielateľ tabletiek bol rovnaký ako v prípade ich objednávky.

V čase, keď Kuciak s kolegyňou pripravovali svoj článok, polícia zatkla v Trenčíne 42-ročnú Bratislavčanku. Bolo to 1. februára a vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ju obvinil z ohrozovania zdravia nepovolenými liekmi, za čo jej hrozilo 5 až 12 rokov väzenia.

Šesť rokov natvrdo

Dnes je prípad obchodu s potratmi uzavretý. Ako pre Postoj uviedol hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava Oliver Janíček, obvinenú Hanu S. stíhali väzobne a koncom júna na ňu podali obžalobu. 

Okresný súd Bratislava I na hlavnom pojednávaní 8. novembra uznal obžalovanú Hanu S. za vinnú a uložil jej trest odňatia slobody nepodmienečne šesť rokov, ktorý si odpyká vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. 

„Obvinená sa trestnej činnosti kladenej jej za vinu dopúšťala takým spôsobom, že si zadovažovala bez povolenia lieky vyvolávajúce po ich požití potrat, ako aj antikoncepčné tabletky rôzneho druhu a tieto prostredníctvom webovej stránky bez povolenia predávala, a to v období najmenej od 1. 1. 2016 do 1. 2. 2018,“ priblížil prípad Janíček. 

Inzercia

Rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I je právoplatné. Prokuratúra Postoju tiež potvrdila, že v tejto kauze už neboli obvinené ďalšie osoby.  

Kto je Hana S. 

Po obchodníčke s potratovými tabletkami pátrali aj nebohý Kuciak spolu s kolegyňou Čunderlíkovou. Preverovaním pozadia webových stránok prišli na stopu istej Hane Lazovej, ktorá bola majiteľkou českej verzie stránky ru-486. 

Hana Lazová mala uvedenú adresu v Bratislave, na tej istej bola tiež registrovaná živnosť s názvom BLUE FLAMES. Týmto názvom sa podpísal odosielateľ tabletiek, ktoré si reportéri Aktaulít objednali. 

Podľa Aktualít používala Hana Lazová celkovo tri mená. Ďalším je Hana Soli, ktorá dnes drží živnosť BLUE FLAMES, a tretím Hana Beckley, pod ktorým vystupovala pomerne otvorene, popularizovala a predávala liek ru-486. Pod týmto menom ju citoval už spomínaný denník Mladá Fronta Dnes v článku o potratovej tabletke ru-486 z roku 2012. 

Hana Beckley sa pre české noviny vyjadrila, že ide o normálny biznis, keďže na Slovensku stojí potrat 300 až 400 eur. Českým novinám tiež priznala, že sa postihu nebojí, lebo má trvalý pobyt v Nigérii a na liek má oprávnenie.  

Článok na webe Aktuality.sk z 8. februára. 

Pokusy o registráciu 

Pokusy o registráciu potratových tabletiek boli nedávno aj na Slovensku. 

Ako popisuje na svojom webe Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku (HFI), koncom roka 2012 zaregistroval Štátny ústav na kontrolu liečiv potratové tabletky Mifegyne a Medabon.

Registrácie boli nelegálne, keďže slovenská legislatíva nedovoľuje chemický potrat. 

HFI naliehal na ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby zabezpečila zrušenie registrácií potratových tabletiek na Slovensku.

Ministerka vo februári 2013 HFI opísala, že užívanie potratových tabletiek by bolo v rozpore s našou legislatívou, avšak odmietla registrácie zrušiť. HFI preto poslali spolu s Fórom života ministerstvu ďalší list s argumentmi, prečo treba registrácie zrušiť. Ministerka Zvolenská reagovala, že rezort má všetko pod kontrolou a registráciu nie je potrebné zrušiť.

Medzitým ubehli tri roky, čo boli prípravky Mifepristón a Mifegyne u nás registrované, avšak neboli uvedené na slovenský trh. Preto sa dostali na tzv. zoznam Sunset Clause a začal sa proces zrušenia ich registrácie. 

Vo februári 2016 bola zrušená registrácia prípravku Mifepristón. Držiteľ registrácie prípravku Mifegyne sa ešte dožadoval výnimky z pravidla zrušenia registrácie. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením ministra Tomáša Druckera požiadalo ŠÚKL, aby zrušil registráciu Mifegyne, čo sa aj stalo v apríli 2017. 

Vo viacerých západných krajinách sú síce potratové tabletky legálne, ale na ich užitie sa viažu jasné pravidlá. Napríklad v Spojených štátoch amerických regulátor stanovil, že požiť tabletky možno iba v zdravotníckom zariadení pri poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý má oprávnenie prípravok predpísať. Úrad pre potraviny a liečivá vyslovene varuje pred kupovaním potratových tabletiek na internete. 

V USA tvorí chemický potrat približne tretinu všetkých ukončení tehotenstiev.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame