Čo si počať s Halloweenom?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo si počať s Halloweenom?

Foto: Flickr/Saint Julien Evenement

Dovoliť deťom ísť na Halloween párty?

Do redakcie sme dostali čitateľskú otázku od ustarosteného otecka dvoch synov. "V škôlkach a školách, aj vštátnych, v detských kútikoch sa pretláča kultúra Halloweenu, konajú sa rôzne karnevaly s maskami strašidiel a príšer. V kresťanskej kultúre si však tieto dni pripomíname Sviatok všetkých svätých a spomienku zosnulých. Dovoliť deťom zúčastniť sa na podobných karnevaloch a preobliecť ich za ježibabu alebo čerta, keď to nekorešponduje s našou vierou? Na druhej strane nechceme, aby sa deti cítili smutné a vylúčené z kolektívu..." Čo na to naši odborníci na výchovu? 

Katarína Winterová, doktorka pedagogiky, mediátorka, vedie internetové poradenstvo pre rodičov.

Z hľadiska viery, prežívania smrti a vzkriesenia sa nám halloweenske oslavy môžu javiť ako rušitelia spomienok na všetkých svätých a na všetkých tých, ktorí mali v našich životoch miesto a už tu na zemi nie sú. Pri spomienkach na nich veríme a dúfame, že im je dobre a že sú narodení pre nebo. 

Predstava nášho dieťaťa počas týchto sviatkov na halloweenskej párty, masky smrti, čertov alebo smrtky v nás môžu vyvolať rôzne otázky. O to viac môžeme pochybovať, ak sme doteraz tieto sviatky prežívali inak. A to aj v škôlkach a školách. 

Mnoho rodičov tak rieši dilemu, čo spraviť, ak cítia, že nechcú, aby ich dieťa slávilo spomienku na zosnulých a všetkých svätých v strašidelnej maske. Zároveň ale vnímajú, že deti sú citlivé na akékoľvek vylúčenie z akcie, kolektívu. Je totiž prirodzené, že deti potrebujú a chcú byť začlenené v kolektíve. Je to ich potreba – byť ako spolužiaci a nevytŕčať príliš.

Čo teda robiť? 

Rodič má právo vychovávať dieťa vo viere a jej hodnotách, ktorú si zvolil a ktorú žijú. Preto slušne komunikovaná pripomienka alebo rozhovor s pedagógom, prečo ja ako rodič nie celkom súhlasím s oslavou Halloweenu, je namieste. Komunikácia je to, čo môže priniesť pochopenie pre nás.

Na druhej strane – deti sú vnímavé a ak majú zažitú vieru, sviatok všetkých svätých – rozprávajte sa s dieťaťom, prečo ste sa rozhodli, že vy neoslavujete Halloween. A prečo vám záleží, aby halloweensku party vynechalo. Takýmto spôsobom u neho podporíte vedomie, že nemusí súhlasiť so všetkým tým, čo sa deje a čo robia aj ostatní, a prijímať to. 

Albín Škoviera, špeciálny pedagóg, Katolícka univerzita v Ružomberku a Univerzita Pardubice

Je fakt, že som zatiaľ „nepochopil“ posolstvo Halloweenu. Pri fašiangových karnevaloch mi je to jasné – nasleduje popolec a pôst. Halloween vnímam len ako ďalší produkt súčasného akciového sveta, ktorý vytvára priestor pre show spojenú s „duchmi“, ale nie duchovnom. Myslím si, že ho deti ani dospelí nepotrebujú, ale...

Viem si predstaviť, že usilovné učiteľky MŠ alebo elementaristky ho zaradia do celoročných plánov aj s „kvalitným“ výchovným cieľom a získajú preň väčšinu detí a rodičov. Čo s „našimi“ deťmi? Dovoliť im byť súčasťou show alebo nie? Ak je to pre ne naozaj dôležité, tak by som im to dovolil. Ak nie, určite by som ich na to nenahováral. V oboch prípadoch by som sa s nimi o tom rozprával.

Spomínam si na socializmus. V predvianočnom období boli paralelne v školách i na pracoviskách rodičov slávnosti Deda Mráza a po 90. roku ešte aj Santy (často bez „Klausa“). A práve to vo mne vzbudzuje trocha optimizmu. Prežili sme to a dodnes prežívame bez väčšej duchovnej straty. Ešte aj my deti sme to vnímali ako „kolorit doby“ a tešili sa na Mikuláša, ktorý predsa prichádzal len 5. decembra.

Som si skoro istý, že keď pôjdeme v čase Dušičiek večer (naozaj večer!) s deťmi na žiariaci cintorín, aby sme si spomenuli na blízkych zosnulých, Halloween sa bude nám i deťom zdať popri tom celkom nedôležitý.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo