Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. október 2018

Vláda má v parlamente väčšinu iba o jeden hlas

Čo znamená odchod Marka Maďariča do opozície.
Vláda má v parlamente väčšinu iba o jeden hlas

Nezávislý poslanec Marek Maďarič. Foto: Martin Baumann/TASR

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Dnešný odchod Marka Maďariča zo Smeru a vládnej koalície má väčší význam ako len nová kolónka v životopise bývalého ministra kultúry a bývalého podpredsedu Smeru. Vládna koalícia má po jeho odchode iba 76 hlasov, opiera sa tak o väčšinu jedného hlasu.

V skutočnosti hlasujú s vládou pravidelne aj traja nezaradení poslanci (Marček, Holúbek, Šimkovičová), často aj nezaradená poslankyňa Bašistová, ktorá je stále predsedníčkou parlamentného výboru pre sociálne veci, všetci títo poslanci však formálne nie sú členmi vládnej koalície. Ak by vláda stratila väčšinu a opierala by sa o hlasy nezávislých poslancov, vyvolávalo by to porovnania s kupovaním poslancov počas druhej Dzurindovej vlády, čo vtedy Robert Fico a jeho strana ostro kritizovali. Nazval to „najhrubším pokleskom“ proti parlamentnej demokracii a politikov, ktorí o tom vedeli alebo mali podiel na takejto vláde, vyzýval Fico k odchodu z politiky.

Vládnu koalíciu tak po odchode Maďariča ohrozuje každý jeden možný odchod poslanca vládnej strany, čo vyvíja osobitný tlak na bývalých poslancov Siete, ktorí dnes sedia v poslaneckom klube strany Most-Híd (Adamčík, Cséfalvayová, Fedor, Hrnčiar), prípadne poslanca Kresáka, ktorý odmietol hlasovať s vládnou koalíciou počas tohtotýždňového pokusu zmeniť ústavu v otázke voľby ústavných sudcov, kde boli istý čas súčasťou ad hoc ústavnej koalície aj poslanci Kotlebovej strany. Navyše, dvaja bývalí Kresákovi „slovenskí“ kolegovia z Most-Híd už buď odišli z parlamentu (Šebej), alebo z koalície (Žitňanská). Možno to povedať aj inak, keby nebol František Šebej rezignovane odišiel z parlamentu (nahradil ho poslanec László Balódi) a odišiel by do opozície ako Lucia Žitňanská, dnes by už vládna koalícia nemala väčšinu.

Inzercia

Pripomeňme, že Maďarič patril dlhé roky k blízkym spolupracovníkom Roberta Fica, od roku 2006 bol podpredsedom Smeru, stál pri viacerých dôležitých a politicky úspešných kampaniach strany, z postu ministra kultúry odišiel po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Jeho odchod bol dlhšie očakávaný, najmä po tom, ako začal nezávisle hlasovať a verejne kritizovať výroky a postoje poslancov Smeru. Už dlhšie bolo zrejmé, že Maďarič nemôže počítať s miestom na kandidátke do najbližších volieb, osobne sklamaný bol z toho, že sa k nemu po odchode z vlády nepridali jeho dovtedajší spojenci v Smere, čo znamenalo, že na nejakú zmenu strany zvnútra môže zabudnúť.

Maďarič svoj odchod dnes odôvodnil týmito slovami:

„Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany. V Národnej rade budem ďalej pôsobiť ako nezávislý poslanec.“

Samotné zdôvodnenie je trochu sklamaním, podobne ako pri odchode z vlády pred pár mesiacmi, aj teraz volí skôr opatrné slová a nepomenoval problém naplno.

Jeho odchod pravdepodobne podnieti špekulácie o jeho prípadnej politickej budúcnosti, o čom sa sporadicky špekuluje, aj keď to bude podstatne ťažšie, ako sa môže zdať. Po prvé preto, že jeho prípadné angažovanie v inej strane sa bude musieť vyrovnať s tým, že pre kritikov Smeru bude Maďarič vždy spojený so Smerom, ktorý vládol s Mečiarom či Slotom, po druhé preto, že Maďarič je tak trochu ťažko zaraditelný politik. Pre liberálov je príliš národný, pre pravičiarov príliš ľavicový. Na jeho ďalší politický vývoj si treba počkať.

Správou dňa je väčšina jediného hlasu vládnej koalície v parlamente. Takáto správa zvykne aktivizovať parlamentnú opozíciu, uvidíme, ako to bude u nás.

Odporúčame