Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. október 2018

Čo vyplýva z Kotlebovej zrady

Nie je to vôbec zlá správa.
Čo vyplýva z Kotlebovej zrady

Poslanci za stranu ĽSNS Ján Mora, predseda strany ĽSNS Marián Kotleba a Peter Krupa, foto: Jakub Kotian/TASR

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

To, čo sa odohralo včera v parlamente, nebol chaos. Zo spätného pohľadu je zrejmé, že to bola politická hra.

Rekonštrukcia: Až do 23:40:13 hlasovali Kotlebovi poslanci spolu s vládnou väčšinou a stačilo to na ústavnú väčšinu. O pol minúty neskôr v hlasovaní o Madejovom pozmeňovacom návrhu v 2. čítaní s tým náhle prestali.

Ficova väčšina v tom momente stratila 14 hlasov a s tým ústavnú väčšinu.

Logika hovorí, že Ficova väčšina musela s hlasmi Kotlebu počítať až do úplného konca. Stačí si pozrieť výpisy hlasovaní od čísla 208 po číslo 213: s jednou výnimkou (ktorá sa ďalším hlasovaním opravila) všetci Kotlebovi poslanci hlasovali s väčšinou.  Druhým dôvodom je, že Ficova väčšina napriek možnosti neprerušila rokovanie a pokračovali v hlasovaní bez prestávky až do konca.

Fico teda musel s hlasmi Kotlebových poslancov počítať, ten ho v tom každým jedným dôležitým hlasovaním utvrdzoval.

Inzercia

Hlasy Kollárovho klubu Sme rodina neboli podstatné, Ficova koalícia mala 90 hlasov aj bez nich. Navyše, Kollárov klub má len 8 hlasov a prestal postupovať jednotne už v niektorých hlasovaniach predtým.

Ficova väčšina, to boli všetky hlasy vládnej koalície bez Maďariča a Kresáka, ktorí to nepodporovali, a Kondróta a Vörösa, ktorí neboli na hlasovaní prítomní. K väčšine patrili po celý čas ešte traja nezaradení poslanci (Marček, Holúbek, Šimkovičová), spolu 76 hlasov.

Z priebehu hlasovania je zrejmé, že nemohlo dôjsť k nejakému tajnému rokovaniu Fica a Kotlebu na poslednú chvíľu, nebol na to čas. Fico zároveň v takýchto zlomových momentoch nehrá na náhodu, takže musel so 14 hlasmi počítať a s Kotlebom rokovať skôr, čoho výsledkom bolo spoločné hlasovanie Kotlebovej a Ficovej strany. Kotleba zjavne nedodržal dohodu s Ficom a to bude mať svoje dlhodobé dôsledky pre slovenskú politiku.

Ešte predtým jedno malé rozlíšenie. Je rozdiel, ak Kotleba podporí dobrý návrh zákona, a je niečo iné, ak sa má stať stranou dohody. Robert Fico sa podľa všetkých vonkajších znakov pokúsil s Kotlebom o politickú dohodu a tá zlyhala.

Alebo ak chcete, Fico práve celému spektru slovenskej politiky ukázal, že na Kotlebu nie je spoľahnutie.

Včera pred polnocou sa stali dve veci: Nebol prelomený princíp deľby moci. A Kotleba pripomenul svojim kolegom, že dohody sa s ním nerobia.

A to nie je až taká zlá správa.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame