TÉMA: Egyptskí kresťania čelia cieleným útokom islamistov

Egyptskí kresťania žijú v strachu. Podporovatelia zvrhnutého islamského prezidenta Muhammada Mursího počas posledných dní viackrát zaútočili na kresťanské kostoly, obchody, ale aj domy. Po tom, čo polícia minulú stredu rozohnala Mursího podporovateľov z dvoch námestí v Káhire, nahnevaní útočníci si vzali na mušku kostoly naprieč celou krajinou.

„Ľudia sú vystrašení, nikto sa neodváži opúšťať domov,“ povedal pre agentúru AFP 27-ročný inžinier Marco. Dodal, že útočníci vedia, kde bývajú Kopti a po tom, čo o podpálili niekoľko desiatok kostolov, zamerali sa na ich domy. Útočníkmi boli ľudia skandujúci proMorsího slogany s čelenkami s nápisom Moslimské Bratstvo.

Kopti boli bezdôvodne napadnutí v mnohých provinciách bez toho, aby sa dopustili trestných činov, dôvodom je, že sú kresťania, upozornil Marco. Kresťania sú v Epypte cieľom islamistov po dlhé roky, bolo tomu tak aj počas vlády Mubaraka. Moslimské bratstvo kresťanov obviňuje, že sa zúčastňovali na demonštráciách proti Mursího režimu. Útoky im uľahčuje to, že polícia ani armáda nemá pre mnohé nepokoje a situáciu pod kontrolou a kresťaňov tak nevie chrániť.

„To je skutočná katastrofa. Región je nebezpečným vulkánom,“ povedal pre AFP iránsky arcibiskup chaldejských kresťanov Louis Sako.

Egyptský minister obrany a jeden z vodcov armádneho prevzatia moci generál Abdel Fattah El-Sisi sa už vyjadril, že Egypt opraví kostoly, ktoré boli zničené Moslimským bratstvom, "ako prejav uznania historickej a národnej úlohy, ktorú zohrali naši koptskí bratia".

Kresťania tvoria 10-20 % z celkovej 77 miliónovej egyptskej populácie, približne 90 % kresťanov sú kopti. Hnutie koptských kresťanov Maspero Youth Union uviedlo, že ide o odplatnú vojnu voči náboženskej minorite. Na svojej facebookovej stránke vypísalo zoznam 38 kostolov, ktoré boli minulý týždeň podpálené a kompletne zničené, ďalších 28, ktoré boli po útokoch zničené čiastočne, taktiež aj zoznam zničených kresťanských škôl, obchodov či domov. Zoznam napadnutých kostolov uvádza aj blog Amira Mikhail, kde sa údaje aktualizujú aj s fotografiami a videami, ale nie všetky sú overené.

Peter Balberčák

Ilustračné foto: copticsolidarity.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo