Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. apríl 2018

Populárny austrálsky športovec hovoril o spáse homosexuálov a vyvolal búrku

Veľká rugbyová hviezda rozvírila vody svojimi názormi na homosexualitu.
Populárny austrálsky športovec hovoril o spáse homosexuálov a vyvolal búrku

Israel Folau. Foto: playersvoice.com.au

Israel Folau je jedným z najlepších austrálskych rugbyových hráčov a jedným z najpopulárnejších športovcov v krajine. Na medzinárodných súťažiach reprezentoval Austráliu 62-krát. Je aj oddaným kresťanom a aktívnym používateľom twitteruinstagramu, kde často uverejňuje citáty z Biblie.

Narodil sa v Sydney v tradíciách štátu Tonga (súostrovie v južnom Pacifiku, pozn. prekl.) a angažuje sa v tonskej komunite.

Nedávno sa ho jeden z jeho stúpencov na instagrame opýtal, aký je Boží plán pre homosexuálov. Folau odpovedal: „Peklo ... kým svoje hriechy neoľutujú a neobrátia sa k Bohu.“

Hlavní sponzori rugbyového zväzu, predovšetkým popredná austrálska letecká spoločnosť Qantas, pohrozili odchodom. Folau bol na sociálnych sieťach pranierovaný ako homofób. Zdieľať

Samozrejme, spustilo sa peklo. Hlavní sponzori rugbyového zväzu, predovšetkým popredná austrálska letecká spoločnosť Qantas, pohrozili odchodom. Folau bol na sociálnych sieťach pranierovaný ako homofób. Medzi typické komentáre patrili: „Čo je to za hlupáka. Stále propaguje nenávisť. Fundamentalistický kresťanský imbecil.“

Nikto nemôže povedať, že by Folau nebol konzistentný. Keď sa v Austrálii minulý rok v septembri diskutovalo o legalizácii rovnakopohlavného manželstva, predstavitelia Austrálskeho rugbyového zväzu, futbalu, kriketu, austrálskeho futbalu a rugbyovej ligy podporili kampaň za „rovnosť manželstva“. Folau vtedy na twitteri napísal: „Milujem a vážim si všetkých ľudí pre to, kým sú, a pre ich názory. No osobne gay manželstvo nepodporím.“ Samozrejme, strhla sa búrka.

Je jasné, že Folauov postoj je teologicky zdôvodnený. Homosexuáli nie sú v otázke spásy žiadnou výnimkou. Aký je Boží plán pre Matku Terezu a Misionárky lásky? Peklo, kým neoľutujú svoje hriechy a neobrátia sa k Bohu.

A navyše, keďže väčšina homosexuálov pravdepodobne neverí v Boha ani peklo, tento falošný výprask má sotva nejakú logiku. Ak by Folau napísal niečo ako „ak gayovia neveria v Santa Clausa, nedostanú darčeky“, nasledovalo by pobúrenie alebo smiech? Ale ako sa to pri otázkach LGBTI stáva, logika tu často chýba.

Folau si aj po intenzívnom tlaku médií a predstaviteľov jeho športu udržal svoje presvedčenie a odmietol svoje slová odvolať. Dokonca ponúkol, že môže opustiť rugbyový zväz v Austrálii a hrať niekde inde.

„Hovoríme o hriechu, ako ho opisuje Biblia, nie iba o homosexualite, v čom sa podľa mňa mnoho ľudí stratilo. V pasáži z 1. listu Korinťanom sa spomína mnoho hriechov a niektorých z nich som sa dopustil aj ja sám.“ Zdieľať

Ale nevzdá sa. V článku pre online magazín Players Voice napísal: „Nie je to o peniazoch, o vyjednávacej sile či o kontraktoch. Je to tom, čomu verím a od čoho nikdy neustúpim, pretože moja viera je pre mňa omnoho dôležitejšia ako moja kariéra, a vždy to tak bude.“

Svoj postoj obšírne vysvetlil. Zásadne odmieta, že je homofób alebo bigotný. Gayov má v rodine aj medzi priateľmi. Raz sa dokonca vyskytol na obálke gay-magazínu Star Observer, aby podporil medzinárodnú gayskú rugbyovú súťaž.

Ku kontroverznému príspevku na instagrame napísal:

Niekto sa ma opýtal na to, aký je Boží plán pre homosexuálov.

Inzercia

Mojou odpoveďou bolo to, čo je, ako verím, Božím plánom pre všetkých hriešnikov, podľa toho, ako rozumiem Biblii, hlavne časti 1. listu Korinťanom 6, 9-10:

Neviete vari, že nespravodliví nebudú dedičmi Božieho kráľovstva? Nemýľte sa! Ani smilníci, ani modloslužobníci, ani cudzoložníci, ani prostitúti mužov, ani ich súložníci, ani zlodeji, ani lakomci, ani opilci, ani rúhači, ani vydierači nebudú dedičmi Božieho kráľovstva.

Neviem, kto položil otázku, ale na tom nezáleží. Som presvedčený, že hľadal radu a ja som mu odpovedal čestne a zo srdca. Viem, že pre mnohých ľudí je to ťažko zrozumiteľné, ale verím, že Biblia je pravda a že pravdu je niekedy ťažké počúvať.

Rozmýšľam o tom takto: vidíte niekoho, kto kráča smerom k jame a máte šancu ho zachrániť. Možno bude stále udržiavať svoj smer a nebude chcieť počúvať, čo mu hovoríte. No ak mu nepoviete pravdu, nech je akokoľvek nepopulárna, do tej diery spadne. Čo urobíte?

V tomto prípade hovoríme o hriechu, ako ho opisuje Biblia, nie iba o homosexualite, v čom sa podľa mňa mnoho ľudí stratilo.

V pasáži z 1. listu Korinťanom sa spomína mnoho hriechov a niektorých z nich som sa dopustil aj ja sám.

Demokratická spoločnosť je založená na otvorenej a širokej diskusii, nie na potláčaní nepopulárnych názorov. Umlčanie Israela Folaua by bolo klincom do rakvy demokracie. Zdieľať

V úprimnom vyznaní o svojej minulosti Folau opisuje prázdne roky bez Boha, v ktorých svoj život naplnil „alkoholom, ženami a hriechmi“. No dnes, keď sa stal kresťanom, hovorí, že „radšej by som prišiel o všetko – priateľov, rodinu, bohatstvo, futbalovú kariéru, pozemky – a zostal by som stáť pri Ježišovi, ako by som mal všetky tie veci a nestál by som pri Ňom“.

Kto si tu zaslúži pochvalu? Ohybní oportunisti, ktorí organizujú austrálske športy, alebo pevné a úctyhodné presvedčenie Israela Folaua? Niektorí ľudia ich môžu vnímať ako zraňujúce, no ubližovať nie je ich cieľom – na rozdiel od úzkoprsých kresťanofóbnych komentárov od niektorých Folauových kritikov.

Aspoň vieme, kde Folau stojí a bude stáť. Ale chameleóny s prstom vystrčeným vo vetre? Ktovie, koho názory budú nasledovať budúci týždeň? Demokratická spoločnosť je založená na otvorenej a širokej diskusii, nie na potláčaní nepopulárnych názorov. Umlčanie Israela Folaua by bolo klincom do rakvy demokracie.

Pôvodný text: Israel Folau: icon of democracy. Uverejnené so súhlasom Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Neničme si verejné priestory

Neničme si verejné priestory

Etiketa a zdvorilosť sú olej, ktorý premazáva motor spoločnosti. Umožňujú nám žiť ako medzi priateľmi a druhmi, nie v hobbesovskej „vojne všetkých proti všetkým“.

Denník Svet kresťanstva