Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. apríl 2018

Alfie stále žije, súd opäť zamietol jeho prevoz do Talianska

Viac ako tri dni po odpojení od prístrojov je smrteľne chorý dvojročný chlapec stále nažive.
Alfie stále žije, súd opäť zamietol jeho prevoz do Talianska

Takmer dvojročný smrteľne chorý Alfie Evans leží v nemocnici v Liverpoole. (Foto: Facebook)

Britský odvolací súd zamietol v stredu odvolanie rodičov smrteľne chorého chlapca Alfieho Evansa proti rozhodnutiu súdu o zákaze jeho prepravy na liečbu do Talianska.

Informovala o tom agentúra DPA.

Rodičia chceli syna hospitalizovať vo vatikánskej nemocnice Bambino Gesù, ktorá ho je ochotná prijjať a poskytnúť mu starostlivosť. 

Lekári z Liverpoolskej nemocnice napriek nesúhlasu rodičov odpojili v pondelok večer Alfieho od prístrojov. Hoci čakali, že do pár minút zomrie, chlapec začal samostatne dýchať a po niekoľkých hodinách mu poskytli kyslík a hydratáciu. 

Takmer dvojročný Alfie trpí od svojich piatich mesiacov neznámou neurologickou chorobou, ktorú lekári nevedia liečiť. Po odpojení je nažive už štvrtý deň.

Chlapcov otec Tom Evans po prvých hodinách od odpojenia v utorok ráno povedal, že lekári sú šokovaní, že Alfie je stále nažive a samostatne dýcha.

Traja sudcovia odvolacieho súdu v Londýne napriek tomu v stredu zamietli samostatné odvolania Afieho rodičov proti rozhodnutiam súdov, ktoré dali za pravdu lekárom z liverpoolskej Detskej nemocnice Aldera Heya, že preprava chorého chlapca by nebola v jeho záujme.

"Je odporné ako s ním zaobchádzajú," vyhlásil včera Tom Evans s tým, že jeho syn stále bojuje. 

Podľa najnovších informácií chcú dnes rodičia požiadať lekárov, aby mohli syna vziať domov. Zároveň však nevylučujú ďalšie právne kroky.


Rodičia Kate James a Tom Evans bojujúci o synov život už niekoľkokrát neuspeli pred britskými súdmi. Foto - flickr.com/Mac Madison

Krátko predtým ako Alfieho v pondelok odpojili od prístrojov, pápež František opätovne uverejnil odkaz na jeho podporu. „Dojatý modlitbami a obrovskou solidaritou v prospech malého Alfieho Evansa obnovujem svoj apel, aby sa načúvalo bolesti jeho rodičov a bola vypočutá ich túžba pokúsiť sa o nové možnosti terapie,“ napísal František na twitteri.

"Tvrdo som bojoval za život svojho syna, pretože viem, čo je správne. A pozrite sa teraz, môj syn je stále nažive aj po desiatich strašidelných, srdcervúcich hodinách. Modlite sa za neho!," napísal ešte v utorok ráno Tom na facebooku. 

Smrteľne chorému 23-mesačnému batoľaťu  udelili v pondelok talianske úrady občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku.

„Talianska vláda dúfa, že bude umožnená okamžitá preprava tohto dieťaťa už ako talianskeho občana do Talianska,“ uvádza sa vo vyhlásení daného ministerstva.

Šéfka nemocnice Bambino Gesù Mariella Enocová dokonca odcestovala do Liverpoolu, aby sa osobne pokúsila ovplyvniť situáciu v prospech rodičov.

Inzercia

V rozhovore pre taliansku rozhlasovú stanicu Radio 24 Enocová povedala, že sa rozprávala s talianskym veľvyslancom v Londýne, ktorý uviedol, že lietadlo by s chlapcom mohlo odletieť do niekoľkých minút.


Alfie leží v nemocnici v Liverpoole už od svojich piatich mesiacov. V pozadí jeho otec Tom. Foto - Facebook

Európsky súd pre ľudské práva odmietol v pondelok zasiahnuť do prípadu Alfieho rodičov. ESĽP uviedol, že odvolanie rodičov je „neprijateľné“ po tom, ako sa ním v piatok odmietol zaoberať britský Najvyšší súd.

Nemocnica v Liverpoole upozornila, že nebude priebežne poskytovať informácie o zdravotnom stave chlapca. "Toto je naša obvyklá a dohodnutá prax pri všetkých našich pacientoch," napísala nemocnica vo vyhlásení.

Súd takisto povolil v pondelok lekárom Liverpoolskej nemocnice, kde Alfie leží od svojich piatich mesiacov, odpojiť chlapca od prístrojov a ukončiť tak jeho život.

Podľa sudcov nie je dôvod na jeho ďalšie predlžovanie.

Otec chlapca, ktorého chcú odpojiť od prístrojov, prosí pápeža o azyl​ Zdieľať

„Alfie vyzerá ako normálne dieťa, no podľa jednomyseľného názoru lekárov, ktorí ho vyšetrili, je jeho mozog takmer celý zničený. Nikto nevie prečo, ale skutočnosť, že to tak je a pokračuje, sa nedá poprieť. Znamená to, že Alfie nemôže samostatne dýchať, jesť ani piť. Takisto neexistuje nádej, že sa jeho zdravotný stav zlepší,“ odôvodnil súd rozhodnutie.

Rodičia Kate James a Tom Evans bojujú o synov život už niekoľko mesiacov. Voči rozhodnutiu britských súdov sa odvolali, no nepochodili ani na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.


Tom Evans hovorí s novinármi pred Detskou nemocnicou Aldera Heya v Liverpoole. Foto - TASR/AP

O podporu požiadali rodičia aj pápeža Františka.Minulú stredu sa s ním Alfieho otec Tom stretol dokonca osobne priamo vo Vatikáne. František ho prijal dopoludnia vo svojej rezidencii v Dome sv. Marty.

Tom Evans ho poprosil, aby im pomohol v snahe previezť dieťa do vatikánskej nemocnice Bambino Gesù.

„Len preto, že nikto nepozná ochorenie, pre ktoré trpí, nemusíme mu vziať život,“ tvrdil Alfieho otec novinárom. „Ak nám prejaví známky umierania, budeme s ním prežívať každú chvíľu. No zatiaľ nám nedal najavo, že je pripravený odísť, preto chceme v zápase pokračovať.“

Portál Vatican Insider ešte pred rozhodnutím Najvyššieho súdu priniesol rozhovor s riaditeľkou nemocnice Banbino Gesu, ktorá potvrdila, že nemocnica má záujem poskytnúť Alfiemu starostlivosť napriek tomu, že jeho choroba je v tejto chvíli neliečiteľná. Lekári z vatikánskej nemocnice chcú spolupracovať s britskými a naďalej zisťovať príčinu Alfieho zdravotného stavu.
 



Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame