Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. marec 2018

Kazateľ Pastirčák: Pán premiér, Slovensko ste prevrátili na hlavu

V Bratislave k protestujúcim prehovoril aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák, v Košiciach zasa katolícky kňaz Peter Gombita a kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák.
Kazateľ Pastirčák: Pán premiér, Slovensko ste prevrátili na hlavu

V Bratislave podľa prvých informácií prišlo na protestné zhromaždenie viac ako 30-tisíc ľudí. Foto – TASR/Marko Erd

Ľuďom na námestiach sa v piatok podvečer prihovorili nielen aktivisti, novinári, umelci či učitelia, ale aj kňazi a kazatelia.

Katolícky kňaz Peter Gombita, ktorý vystúpil v Košiciach, považuje zhromaždenia za dôležitý prejav solidarity so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom, ktorý hľadal pravdu a so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou za to zaplatili vlastnými životmi.

„Kedysi sme vyšli do ulíc, aby sme vyjadrili našu túžbu po slobode a rokmi sme nadobudli pocit, že žijeme v slobodnej spoločnosti. V týchto dňoch si však uvedomujeme, že zápas za spravodlivejšiu a čestnejšiu spoločnosť je stále pred nami,“ povedal pre Postoj kňaz Gombita.

„Problém korupcie sa dotýka celej spoločnosti, lebo niekoľkí sa obohacujú na úkor všetkých. Niektorí majú domy, vily a luxusné autá, iní sa však musia živiť odpadkami z kontajnerov. Koľko ľudí dnes žije od výplaty k výplate, koľkým je zadržiavaná spravodlivá mzda? Toto sa musí zmeniť,“ zdôraznil Gombita, ktorý sa pri Košiciach venuje starostlivosti o desiatky bezdomovcov.   

Zároveň zdôraznil, že problémy treba riešiť pokojnou cestou, lebo ináč sa veci zvrhnú a nevyrieši sa nič.   

Inzercia

V Košiciach okrem Gombitu vystúpil kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák a organizátori prečítali aj list evanjelického teológa Ondreja Prostredníka.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara pre Postoj počas dňa uviedol, že katolícki biskupi sa na zhromaždeniach nezúčastnia – v týchto dňoch absolvujú plánované duchovné cvičenia v Čičmanoch. „Viem však, že do ulíc sa chystajú niektorí kňazi,“ dodal Kramara.

Jedným z hlavných spíkrov na bratislavskom proteste však bol emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Príhovor kazateľa Cirkvi bratskej Daniela Pastirčáka na protestnom zhromaždení v Košiciach

Ďakujem, že ste prišli! Projektily, čo zasiahli Martinu a Jána, boli namierené na nás, na všetkých tých, čo nechcú mať zo Slovenska mafiánsky štát. Ján a Martina padli v našom mene. Musíme sa postaviť na ich miesto. Neustúpiť! Vydržať! 

Premiér a ľudia okolo neho celkom stratili súdnosť. Sú opití mocou. Nazdali sa, že žiadny Boh nie je, že oni sami trónia na jeho mieste. Bohorovní. Trúfajú si prekročiť všetko, neexistujú pre nich hranice, všetko je im dovolené.

Lenže, Boh je tu – v každom ľudskom srdci. Živí v nás vôľu k spravodlivosti a slobode. Tá vôľa nemôže byť nikdy úplne potlačená. Napokon sa vždy zdvihne ako Boží súd.

Na Slovensku je toto už tretia vlna. Prvá zmietla totalitu komunistov, druhá zmietla Mečiara. Tretia práve zaplavuje námestia po celom Slovensku. Komunisti nás zotročovali zvonku. Mečiarizmus zvnútra. Ako rakovina – chorobné tkanivo spletené z vládnych politikov, oligarchov a organizovaného zločinu – požieral našu slobodu zvnútra.

Mečiarizmus padol, no operácia nebola dôsledná. Pozostatky chorého tkaniva prežili, rakovina sa pod vládou dvoch Robertov vrátila. Metastázovala do celého tela. Kamkoľvek dnes investigatívny novinár uprie pozornosť, nachádza to isté. Bašternákov, Kočnerov, Jasaňov, Troškové, nitky z každej strany smerujú do stredu, kde stojí trón toho, kto sa nazdal, že je bohorovný.

Pán premiér, hovoríte o prevrate riadenom zvonku. Je to však presne naopak. Prevrat tu prebiehal celé tie roky zvnútra. Slovensko ste prevrátili na hlavu. Štát umožnil rozkrádanie štátu. Postavil sa na stranu podozrivých proti tým, čo chcú zločiny vyšetriť.

Toto tu nie je žiadny prevrat, je to návrat k normalite. A predsa nás s vami čosi spája. Spája nás nevyhnutnosť. My nemôžeme odísť, a vy nemôžete zostať.


 

Odporúčame