Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. február 2018

Stopy 'ndranghety na Slovensku (k prípadu Jána Kuciaka)

Desiatky miliónov eur určených na podporu nášho pôdohospodárstva sa strácajú vo firmách pod Talianmi.
Stopy 'ndranghety na Slovensku (k prípadu Jána Kuciaka)

Ilustračné foto: Flickr.com/Eneas De Troya

Včerajšia správa o zavraždení investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky priniesla niekoľko teórií, kto je za ňu zodpovedný. Samotný novinár sa dlhodobo venoval viacerým sporným postavám slovenského podsvetia s prepojením na politiku.

Novinár Tom Nicholson, ktorý bol okrem kolegov Jána Kuciaka jedným z posledných v kontakte s mladým novinárom, poukázal na pravdepodobnosť, že vražda súvisí s pripravovaným textom Jána Kuciaka o pôsobení talianskej mafiánskej siete na Slovensku v prostredí dotácii a eurofondov.

'ndrangheta

Štruktúra nazývaná 'ndrangheta je jednou zo základných štruktúr organizovaného zločinu na juhu Talianska. Jej história siaha až do sedemnásteho storočia, no najväčší rozmach zaznamenala v minulom storočí. Jej domácou pôdou je Kalábria a ide o drsnú formu mafie, nevyhýba sa drogám, pašovaniu ľudí či zbraní. Ide o hierarchickú štruktúru, ktorej základ tvoria rodinné bunky, nazývané ''ndrine. Tie majú autonómiu konania na svojom území a môžu počítať s podporou štruktúry.

Na spodku Kalábrie, v takzvanom iónskom pásme, pôsobí niekoľko takýchto rodinných buniek. Na samotnej špičke Kalábrie sa nachádza malé mestečko Bova Marina. Z neho pochádza a v ňom sídli jedna z takýchto základných buniek, ktorú tvoria členovia rodiny Vadalà.

Na jej čele stáli desaťročia bratia Antonino a Domenico Vadalà, ktorí boli miestnymi legendami. Rodina mala široké spektrum aktivít, venovala sa biznisu aj komunálnej politike. Prekonala lokálnu vojnu s rodinou Talia, ktorú vyhrala a po ktorej sa stala pánom svojho územia. A najviac profitovala práve zo spojenia podnikania a komunálnej politiky. Podľa miestnej tlače dlhodobo manipulovala výsledky verejného obstarávania.

Za posledných desať rokov však rodinná bunka utŕžila aj niekoľko silných rán. V roku 2008 a o štyri roky neskôr polícia pozatýkala viacero jej členov, ako aj jej spojencov z iných regionálnych skupín. Obvinenie znelo manipulácia verejného obstarávania.

Podľa prokurátora, ktorý neskôr posudzoval jeden z takýchto prípadov, však dodané stavebné materiály boli predražené, okrem toho nespĺňali ani potrebné normy a boli nepoužiteľné zo statických dôvodov.

Posledná veľká zákazka, ktorú rodina v spojení s ďalšími rodinami v regióne získala, bola obria zákazka na rekonštrukciu a dostavbu jednej z rýchlostných ciest v regióne.

Spojenci odvedľa

Len o niekoľko kilometrov ďalej, v mestečku Condofuri, pôsobí susedná bunka rodiny Rodà, ktorá je rozlezenejšia po celej krajine. Viacerí jej členovia boli nedávno obvinení z prania špinavých peňazí, úžery či z porušovania noriem pri biznise s odpadom a následného falšovania dokumentácie. No táto rodina mala okrem ekonomickej trestnej činnosti na krku aj obvinenia z vydierania, nedovoleného držania zbraní, násilia a vyhrážania.

V niektorých prípadoch boli tieto dve rodiny obvinené spolu. Čo dokazuje ich spoluprácu.

A na Slovensku

Práve ľudia s týmito priezviskami a z týchto mestečiek pôsobia aj na Slovensku.

Denník Plus 7 dní pred časom priniesol článok o obchodných sporoch, ktoré mal jeden z biznis partnerov premiérovej asistentky Márie Troškovej. Jeho meno bolo Antonino Vadalà. Na Slovensku podniká okrem iných ľudí aj spolu s ďalšími mužmi menom Vadalà. 

Hoci dnes si uvádzajú všade ako miesto trvalého pobytu Michalovce, v jednom prípade v registri svieti aj neaktuálny predchádzajúci trvalý pobyt – Bova Marina. Nostalgia za domovom sa pretavila aj do názvov viacerých firiem, ktoré používajú na svoj zvláštny biznis model.

Určite sa tu však necítia osamotene, spolu s nimi tu pôsobia aj ľudia z Condofuri - s priezviskoom Rodà. Jeden člen rodiny Vadalá dokonca minulý rok na nich previedol jednu zo svojich firiem. Jeden zo zástupcov rodiny Rodà sa pred časom dostal do médií ako zvláštny úkaz, keď sa verejne chválil svojím novým Ferrari, zatiaľ čo jeho zamestnancom meškal plat. Nebolo to jeho prvé Ferrari a jedno z tých, ktoré vlastnil predtým, nabúral v Budapešti.

Ilustračné foto: Flickr.com/Chris Sampson

Biznis model

Sieť firiem, ktorá je napísaná na samotných členov rodiny Vadalà, je veľmi široká sama osebe, ide o desiatky firiem. Tento počet sa však ešte znásobí vďaka ďalším firmám, ktoré sú ďalšími spoločníkmi v týchto firmách alebo v ktorých sú tieto firmy spoločníkmi, alebo v ktorých figurujú spoločníci z týchto firiem Talianov z Bova Marina. Tými sú občania cudzieho pôvodu, pravdepodobne Macedónčania.

Väčšina firiem má za sebou komplikovanú históriu, časom sa rozlične premenovávali, zlučovali a dobrovoľne sa vymazávali, menili adresy, štatutárov a majiteľov, dokonca si zriaďovali odštepné závody. Úplne rozpliesť túto sieť si vyžiada dlhšie obdobie.

No aj z námatkových zistení je zrejmý biznis model týchto skupín – ide najmä o čerpanie nenávratných finančných príspevkov od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. teda eurofondy.

Námatkové zistenia hovoria, že tieto firmy a ich satelity čerpali za posledné roky z eurofondov dotácií určených na tunajšie poľnohospodárstvo milióny eur, respektíve odhadom aj desiatky miliónov eur.

Na veľkú časť z týchto firiem – ktoré sa javia ako mŕtve firmy – sú podľa registrov uvalené platobné rozkazy a sú vedené ako dlžníci, od ktorých je plnenie záväzkov – finančných či nefinančných – už nemožné.

Nemohlo uniknúť pozornosti

Takéto objemy čerpania dotácií a vzájomná prepojenosť firiem, ktoré sa časom ukazujú ako nastrčené, nemohli uniknúť pozornosti samotnej platobnej agentúry či spravodajským operatívcom. Ich biznis model bol vytvorený počas vlád Smeru.

To, čo ešte treba objasniť, je, koľko a komu odvádzali za možnosť ochudobňovať Slovensko. Okrem samotnej Troškovej ako niekdajšej spoločníčky v jednej z týchto firiem sa otvára ďalšie spojenie, na ktoré pri svojej práci prišiel Ján Kuciak. Je ňou firma Prodest, ktorej spoločníkom je Antonino Vadalà a v minulosti sa v nej mihol ako majiteľ Viliam Jasaň, exposlanec za Smer.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.