Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. december 2017

Bugárova strata súdnosti

Predseda Mosta si pre konflikt s Robertom Ficom nevybral dobrú tému.
Bugárova strata súdnosti

Most nezahlasuje za zmrazenie platov ústavných činiteľov. Tento odkaz Robertovi Ficovi poslal po víkendovom zasadnutí republikovej rady strany Béla Bugár. Mostu sa podľa jeho slov nepáči, že premiér rokuje s parlamentom, akoby mu ten bol podriadený, a vo veci platov chce namiesto Ficom presadzovaného zmrazenia prijať systémové riešenie. K tejto téme chce Bugár iniciovať aj stretnutie koaličných strán.

Len niekoľko mesiacov po tom, ako vládnu krízu vyvolal Andrej Danko, tu teda opäť máme koaličné napätie. Tentokrát sa oň síce postaral Bugár, ale dôvody sú podobne iracionálne ako pri Dankovi. Alebo presnejšie. Téma zvyšovania platov ústavných činiteľov, ktorú si predseda Mosta pre konflikt s Ficom vybral, sa len veľmi ťažko dá odkomunikovať verejnosti tak, aby jeho strana na tom získala nejaké politické body.

Tomu, že Béla Bugár cíti potrebu čoraz viac sa vyhraňovať voči Robertovi Ficovi, sa dá rozumieť. Problémom je, že viacero dobrých príležitostí k tomuto kroku už mal, ale ich nevyužil. Išlo pritom o témy politicky silnejšie a z pohľadu verejnosti určite závažnejšie ako platy politikov. Stačí pripomenúť kauzu Bašternák, odstavenie štátneho tajomníka za Most na ministerstve obrany bokom od všetkých dôležitých rozhodnutí či stav, keď Smer stále ponecháva ako kandidátku na miesto v Súdnej rade Moniku Jankovskú, hoci ministerka Žitňanská už mesiace jej nomináciu odmieta.

Hoci teraz bude Béla Bugár do omrzenia opakovať, že v tomto spore nejde o platy, ale obhajobu dôstojného postavenia parlamentu vo vzťahu k vláde a premiérovi, veľa pochopenia na strane voličov touto argumentáciou nezíska. Zdieľať

Hoci teraz bude Béla Bugár do omrzenia opakovať, že v tomto spore nejde o platy, ale obhajobu dôstojného postavenia parlamentu vo vzťahu k vláde a k premiérovi, veľa pochopenia na strane voličov touto argumentáciou nezíska. Skôr naopak, táto téma má akurát veľký potenciál voličov popudiť.

To však Most v tejto chvíli potrebuje zo všetkého najmenej. Aktuálne totiž čelí paľbe doslova z každej svetovej strany.

Nové politické projekty ako Progresívne Slovensko či nová strana Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála ho môžu pripraviť o zvyšky slovenských liberálnych voličov. Zároveň na Bugárovu stranu útočí výsledkami župných volieb nabudený Igor Matovič. Líder OĽaNO začal v ostatnom čase čoraz viac hovoriť o intenzívnej spolupráci svojho hnutia s Bugárovým najväčším konkurentom SMK. Dokonca pripustil aj možnosť predvolebnej koalície.

Inzercia

Hoci také niečo Matovič pravdepodobne nemyslí vážne, cieľ, ktorý sleduje, je jasný. Zvýrazňovaním SMK a jej začlenením do opozičného frontu proti Ficovi sa pokúša prispieť k posilneniu tejto strany medzi maďarskými voličmi na úkor Bugárovho Mosta. Igor Matovič totiž dobre vie, že ak má po ďalších voľbách vzniknúť vláda bez Smeru, podpora maďarskej strany môže byť pre jej vytvorenie kľúčová. Z tohto dôvodu mu nevyhovuje, aby maďarské hlasy vo voľbách prepadli, ale ani aby ich reprezentoval Most, s ktorého predsedom je v ťažkom osobnom konflikte. Preto stavia na SMK.

Ak v tomto stave ohrozenia ide Béla Bugár do konfliktu s Robertom Ficom pre poslanecké platy, tak je za tým buď nejaká vysoko sofistikovaná stratégia, ktorej pointa zostáva zatiaľ skrytá, alebo jednoducho strata politickej súdnosti.

Pričom táto druhá možnosť v tejto chvíli naozaj vyzerá pravdepodobnejšie.

Foto: TASR/ Martina Kriková

 

Odporúčame