Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. novembec 2017

Muž, ktorý stvoril Fox News

Roger Ailes priviedol televíznu stanicu Fox News k najväčšej sláve, no zároveň jej spôsobil problémy.
Muž, ktorý stvoril Fox News
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Roger Ailes priviedol televíznu stanicu Fox News k najväčšej sláve, no zároveň jej spôsobil problémy.

HBO nedávno uviedla seriálovú novinku The Loudest Voice (Najhlasnejší hlas). Americký sedemdielny seriál o zakladateľovi televíznej stanice Fox News Rogerovi Ailesovi si rýchlo získal pozornosť. Prečítajte si ako bývalý poradca viacerých amerických republikánskych prezidentov urobil z Fox News najvplyvnejšie médium v Spojených štátoch. 

Text bol pôvodne publikovaný v novembri 2017.

 

Aké budete mať politické presvedčenie, ak sa narodíte do chudobnej rodiny? Teoretik robotníckeho hnutia, socializmu a komunizmu Karl Marx (1818 – 1883), ktorý sa mýlil prakticky vo všetkom, by čakal, že v dôsledku triedneho pôvodu komunistické či socialistické. Pokiaľ sa však narodíte do rodiny bohatej, povedal by, že vaše politické presvedčenie čoby predstaviteľa veľkokapitálu bude „reakcionárske“.

Pravda je skôr opačná. Pokiaľ ste sa narodili chudobný a vlastnou zásluhou ste niečo dosiahli, budete s najväčšou pravdepodobnosťou pravicový. Pokiaľ ste sa však narodili bohatý a vďaka majetku rodičov žijete v luxuse, potom sa v dôsledku komplexu viny či predstavy noblesse oblige môžete stať ľavicovými. To je však potrebné spresniť.

Pokiaľ sa narodíte chudobný a zbohatnete vlastnou prácou, stanete sa pravicovými, ak sa však narodíte chudobný, nepracujete a žijete zo štátnej podpory, budete voliť najskôr ľavicu. A noblesse oblige znamená, že sa správate šľachetne a správne. Ak ste bohatý, dáte peniaze na charitu, univerzitu, novú nemocnicu, to je noblesse oblige autentická.

Mnohí bohatí však za ňu zamieňajú koncept, podľa ktorého je nutné zvýšiť dane nielen pre seba, ale i pôvodne chudobných, ktorí vlastnou prácou zbohatli, aby bolo viac peňazí na štátnu podporu chudobným, ktorí vlastnou prácou nezbohatli, imigrantské skupiny či na kedysi znevýhodnené menšiny. To vyvoláva krivdu pôvodne chudobných, ktorí zbohatli či niečo dosiahli vlastnou prácou, ale teraz sú zdaňovaní v prospech zmienených troch skupín.

Roger Ailes

Tým sa dostávame k americkej televíznej stanici Fox News, príčinám jej fenomenálneho úspechu a k tento rok zosnulému Rogerovi Ailesovi (15. mája 1940 – 18. mája 2017), ktorý z nej urobil najvplyvnejšie médium USA. Bez nej by sa Donald J. Trump pravdepodobne prezidentom nestal. Ailes síce stvoril Fox News, ale súčasne aj spôsobil jej problémy.

Bez Fox News by sa Donald J. Trump pravdepodobne prezidentom nestal.  Zdieľať

Narodil sa v chudobnej rodine v Ohiu – otec bol továrenský robotník, matka žena v domácnosti –, bol hemofilik a takmer zomrel v dvoch rokoch. Aj v dospelosti sa mu stávalo, že z malej rany na lýtku nezastaviteľne krvácal, až mal topánky plné vlastnej krvi. A hemofília ho nakoniec zabila: spadol, udrel sa do hlavy a zomrel na krvácanie do mozgu. Ailes vyštudoval žurnalistiku, a keď v roku 1967 jednej ohioskej televíznej stanici, v ktorej pracoval, poskytoval rozhovor neskorší americký prezident Richard Nixon (1913 – 1994), diskutovali spolu.

Nixon považoval televíziu za podvod. V roku 1960 kandidoval za republikánov na prezidenta a mal televíznu debatu s demokratickým protikandidátom Johnom F. Kennedym (1917 – 1963). Tí, ktorí ich počúvali v rozhlase, sa domnievali, že zvíťazil Nixon. Tí, ktorí ich sledovali v televízii, že Kennedy. Vyzeral opálene a sviežo, zatiaľ čo zle nalíčený Nixon unavene a neoholene.


Televízna debata medzi prezidentskými kandidátmi Richardom Nixonom a Johnom F. Kennedym (Flickr.com/mundanelunacy)

Vrchol kariéry

Ailes Nixonovi namietal, že televíziu podceňuje, že je dôležitá. Nixon na neho nezabudol, a keď v roku 1968 opäť kandidoval na prezidenta, najal Ailesa za svojho televízneho poradcu, čím sa začala jeho práca pre republikánskych politikov – v roku 1984 pre Ronalda Reagana (1911 – 2004) v prezidentskej kampani.

Bush v lete 1988 za svojím demokratickým protikanditátom Mikeom Dukakisom zaostával o 20 percent a Ailes mu poradil: „Zmeňte tvar okuliarov a prestaňte rozhadzovať rukami ako blbá ženská!“ Bývalý riaditeľ CIA a viceprezident nebol zvyknutý, aby s ním niekto takto hovoril, ale Ailes poslúchol a v novembri 1988 porazil Dukakisa o osem percent – predovšetkým vďaka devastujúcim televíznym spotom proti Dukakisovi.

Ailes Bushovi poradil: Ailes mu poradil: „Zmeňte tvar okuliarov a prestaňte rozhadzovať rukami ako blbá ženská!“ Zdieľať

Ailesova kariéra vyvrcholila v roku 1996, keď ho americký mediálny magnát Rupert Murdoch spravil riaditeľom svojej novej televíznej stanice Fox News. A ako legenda hovorí, Ailes si všimol, že na televíznom trhu v USA je časť – polovica – populácie, ktorú televízne stanice neobsluhujú, v čom videl šancu.

Tri ľavicové a pravicové tézy

Od prezidentských volieb v roku 1964, keď proti sebe stáli za demokratov Lyndon Johnson (1908 – 1973) a za republikánov Berry Goldwater (1909 – 1998), bola americká pravica presvedčená, že celoamerické televízne stanice ABC, CBS, NBC, ku ktorým sa v osemdesiatych rokoch pridala CNN, ktorá sa tvári objektívne, fandí demokratom. Všetky štyri boli pre demokratov, väčšina ich redaktorov ľavicová a zastávali rovnaký svetový názor, ktorého základ tvorili tri tézy:

1. Blaho občanov vyžaduje veľký štát, ktorý sa stará o občanov a reguluje vzťahy medzi nimi.

2. Absolútne mravné hodnoty či objektívne pravdy neexistujú, sú len rôzne názory. Presvedčenie o absolútnej pravde je nebezpečné, pretože vedie k netolerancii.

3. Príčinou vojnových konfliktov je nedorozumenie, predsudky a neochota načúvať druhým, čo sa dá vyjednávaním prekonať.

To je možný pohľad na svet a v mnohých situáciách oprávnený, ale v iných situáciách je možné dívať sa na svet racionálne aj takto:

1. Veľký štát dusí slobodu a iniciatívu, umŕtvuje sebestačnosť a vedie k závislosti od sociálnych dávok.

2. Absolútna pravda o dobre a spravodlivosti existuje a je blahodarná, pretože pravda o hodnote a dôstojnosti je zdrojom ich slobody.

3. Príčinou mnohých konfliktov nie je nedostatok vzájomného porozumenia, ale nezlučiteľné – ideologicky či kultúrne podmienené – koncepcie spravodlivosti. Najväčším zlom nie je vojna, ale zmierenie sa bez boja s vlastným zotročením. Zárukou slobody je ozbrojená moc tých, ktorí ju svojim občanom prajú.

Inzercia

Ľavica tiahne k prvým trom uvedeným tézam, pravica k druhým. Zamestnanci ABC, CBS, NBC a CNN svoj svetový názor považovali za jediný racionálny a neuvedomovali si, že môže existovať legitímna alternatíva. Keď na nej bola založená Fox News, spôsobilo to 90 percentám zamestnancov etablovaných médií šok, pre 50 percent Američanov to bol závan sviežeho vetra.


Flickr.com/Steve Schar

Patriotizmus

Pre západnú, teda židovskú, grécku, rímsku, kresťanskú i osvietenskú tradíciu je napríklad patriotizmus kladnou hodnotou. Pre postzápadnú, a teda kozmopolitnú, rovnostársku a relativistickú nie. V tomto zmysle sú politické elity západnej Európy i severovýchodného a západného pobrežia USA postzápadné a vnútrozemie USA a strednej Európy západné.

Keď sa začala vojna proti Iraku v roku 2003, zmienené štyri televízne stanice boli neutrálne, „nefandili“ žiadnej strane konfliktu. Fox News však bola otvorene patriotická, proamerická; ako obsahom, tak vizuálne – redaktori na sakách a redaktorky na šatách nosili americké vlajočky. Jej popularita aj sledovanosť sa prudko zvýšili a zatienili ostatné televízne stanice. Škandálom by bolo, keby Fox News skresľovala správy, pokiaľ to však nerobí, čo je zlé na tom, že sú jej komentáre a celkové vyznenie patriotické?

Dnes to môže niektorým pripadať divné, ale to len svedčí o tom, nakoľko postzápadné je ich zmýšľanie. Možno si predstaviť, že by v dobe, keď ešte britská rozhlasová stanica BBC bola patriotická, po prejave premiéra Winstona Churchilla (1874 – 1965) „v rámci objektivity“ dostal rovnaký časový priestor nacistický minister propagandy Joseph Goebbles (1897 – 1945)? A bolo od BBC neprofesionálne, že mu ho neposkytla?

Alebo že by v roku 1983 z Rádia Slobodná Európa bolo možné počuť: „Práve sme odvysielali prejav Ronalda Reagana o „ríši zla“. V rámci vyváženosti má teraz slovo sovietsky minister zahraničných vecí Andrej Gromyko?“

Machizmus

Taká bola Fox News na začiatku svojej najväčšej slávy. Jej redaktori ako Bill O’Reilly, Sean Hannity, Megyn Kellyová a ďalší sa stali hviezdami. Keď Juan Williams, ľavicový redaktor panamsko-černošského pôvodu americkej verejnoprávnej mediálnej spoločnosti NPR, na Fox News vyhlásil, že keď vidí v lietadle ľudí v islamskom odeve, cíti sa nesvoj, bol z NPR prepustený. Zamestnala ho Fox News – ako svojho ľavicového komentátora.

Príčinou problémov Fox News či ich počiatku bola machistická kultúra manažmentu ako vystrihnutá z prvej polovice šesťdesiatych rokov, keď Ailes, O’Reilly a mnoho ich divákov boli mladí. Ailes chcel, aby všetky redaktorky na obrazovke boli krásne, a pokiaľ to ide, aj bystré ako Kellyová; krásne však byť museli. To isté však neplatilo pre mužov, ktorí museli byť len bystrí a výreční. To bol najmenší problém Fox News a skôr jeden z dôvodov jej úspechu.

Keď bolo jasné, že Trump republikánske primárky vyhrá, Fox News sa za neho úplne postavila. A Ailes sa po prepustení stal Trumpovým mediálnym poradcom. Zdieľať

Väčším problémom bolo podľa súčasných noriem neakceptovateľné sexuálne obťažovanie. Po tom, čo Murdochovi synovia zistili, že obvinenia sú pravdivé, bol najprv na jeseň 2016 prepustený Ailes a tento rok na jar aj O’Reilly, redaktor najsledovanejšej talkshow v USA. A Kellyová odišla sama, keď ju Fox News požiadala, aby sa Ailesa verejne zastala – povedala, že nemôže, pretože aj jej dal neslušný sexuálny návrh („ľahšia cesta k povýšeniu, vyššiemu platu“), čo odmietla a viackrát si to k nej nedovolil.

Sledovanosť Fox News síce poklesla, ale zostáva televíznym gigantom. Je protrumpovská, v čom vyniká predovšetkým Hannity. Ailes pôvodne za Trumpa nebol, títo dvaja s egom vo veľkosti galaxie sa „nemuseli“. Keď však bolo jasné, že Trump republikánske primárky vyhrá, Fox News sa za neho úplne postavila. A Ailes sa po prepustení stal Trumpovým mediálnym poradcom. Trump je teda posledný republikánsky prezidentský kandidát, ktorému radil. A Fox News Trumpovým „mediálnym bodyguardom“.


Karikatúra Donalda Trumpa a Rogera Ailesa (Flickr.com/DonkeyHotey)

Populizmus

Fox News bola od počiatku nielen konzervatívna, ale i populistická. Populizmus je v USA rôzneho druhu. Na ľavici jednak ekonomicko-sociálny, v čom bol majstrom prezident Harry Truman (1884 – 1972), jednak černošský reverendov-aktivistov, ako je Jesse Jackson alebo Al Sharpton.

Fox News bola od počiatku nielen konzervatívna, ale i populistická.  Zdieľať

Populizmus na pravici je nábožensko-konzervatívny a libertariánsky (za nízke dane a malý štát), pričom v oboch bol majstrom Ronald Reagan. Fox News ich používa, ale najpríznačnejší je pre ňu populizmus newyorský, ktorý nie je ani silne náboženský, ani radikálne libertariánsky – velebí štát v podobe polície, ktorá udržuje kriminalitu v medziach. Je založený na kultúre bielych Newyorčanov prvej polovice šesťdesiatych rokov, ako ju ukazuje seriál Mad Men uvádzaný Českou televíziou pod názvom Šialenci z Manhattanu.

Americká ľavicovo-liberálna, feministická spisovateľka Nina Burleighová, ktorá sa v roku 1998 pri afére s Monicou Lewinskou preslávila výrokom, že by vtedajšiemu prezidentovi Billovi Clintonovi poskytla orálny sex z vďačnosti, že potraty sú legálne, začína svoj článok o washingtonskej smotánke na začiatku šesťdesiatych rokov takto:

„Boli to aristokratickí šialenci (Mad Men) studenej vojny. Špióni, politici a novinári, hádžuci do seba drinky pri obede a najlepšie vína pri večeri. Dym ich cigariet im vždy stúpal od pier k očiam... Ich bola Marilyn, aristokratická blondínka s modrými očami, vrtkými pohybmi, najjemnejšími krivkami. Bola tým, kým ženy mali byť. Medzi jej trofejami bol aj muž, ktorému hovorili Jack – pre vás a pre mňa John F. Kennedy.“

Nadradená kultúra

V tejto kultúre muži boli muži a ženy ženami, žiadny genderovský nezmysel o piatich až päťdesiatich rôznych odtieňoch. Vyrastal v nej mladý Roger Ailes, Bill O’Reilly i mladý muž, ktorému hovorili Don – pre vás a pre mňa Donald J. Trump. Túto kultúru vo Fox News obnovili. Pre jej divákov značnú časť sexappealu totiž tvorila nostalgia po kultúre a správanie päťdesiatych a prvej polovice šesťdesiatych rokov, keď ešte „muži boli muži a ženy ženami“.

V druhej polovici 60. rokov sme boli okradnutí o svoje dedičstvo; kultúrni revolucionári zabili vysokú kultúru západnej civilizácie a nahradili ju nekultúrnym paškvilom, v ktorom musíme žiť.  Zdieľať

A Ailes a O’Reilly sa správali k svojim podriadeným kolegyniam rovnako, ako sa správal „i muž, ktorému hovorili Jack. Ale quod licet Iovi, non licet bovi alebo tiež – čo bolo dovolené Jackovi Kennedymu, nie je dovolené Rogerovi Ailesovi a Billovi O’Reillymu. S vodou by však nemalo byť vyliate aj dieťa. Jednou vecou je správanie niektorých zamestnancov Fox News, druhou ideál, o ktorý sa spoločnosť usiluje.

Správanie Ailesa a O’Reillyho by nemalo odvádzať od faktu, že kultúra Západu v päťdesiatych a v prvej polovici šesťdesiatych rokov je tej dnešnej nadradená. Možno to zistiť z kultúrnych diel, napríklad filmov. Česká televízia nedávno uviedla filmy amerického režiséra Alfreda Hitchcocka (1899 – 1980) Vertigo, Marnie, Na sever severozápadnou linkou či Vtáky a z nich vyplýva, že kultúra vtedajšej spoločnosti, pokiaľ ide napríklad o vzťahy mužov a žien, bola nadradená tej dnešnej. 

Ukradnuté dedičstvo

Kultúra spoločnosti má normotvornú a pedagogickú funkciu. Ukazuje a vychováva, ako sa správne správať, hoci nie všetci a vždy sa tak správame. Navzdory tomu má predkladaný ideál pre kvalitu spoločnosti zásadný význam. V druhej polovici 60. rokov sme boli okradnutí o svoje dedičstvo; kultúrni revolucionári zabili vysokú kultúru západnej civilizácie a nahradili ju nekultúrnym paškvilom, v ktorom musíme žiť. Ako z toho von?

Vo vlastnej rodine si ustanoviť kultúru, ktorá je kontrakultúrou voči (anti)kultúre dneška a reštaurácia pôvodnej nadradenej kultúry. A pretože politické spektrum západnej Európy je vychýlené doľava – všetky relevantné strany, sociálni, kresťanskí i liberálni demokrati hovoria rovnako, vyznávajú rovnakú pokrokovú ľavicovo-liberálnu ideológiu a opozícia sú často iba blázni a ruská piata kolóna (väčšinou tí istí) – ,neuškodilo by, kedy v európskych krajinách vznikla Fox News. Európa ju potrebuje.

Potom raz budeme môcť Make Europe Great Again – urobiť Európu opäť veľkú!

Odporúčame