Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. marec 2023

Ako si Tucker Carlson šliapal po jazyku

Prečo sa zhoršujú vzťahy televízie Fox News a Donalda Trumpa

Donald Trump sa vo vysielaní stanice, ktorá mu kedysi venovala veľký priestor, objavuje čoraz zriedkavejšie. Čo televíziu viedlo k tomuto prístupu?

Prečo sa zhoršujú vzťahy televízie Fox News a Donalda Trumpa

Tucker Carlson a Donald Trump v roku 2022 spoločne v štáte New Jersey. Foto: TASR/AP

Vyzerá to tak, že sa televízna stanica Fox News, ktorá je jedným z najvplyvnejších amerických konzervatívnych médií, a Donald Trump, bývalý americký prezident, začínajú názorovo rozchádzať a je to vina neúspešného prezidentského kandidáta, myslí si Dan McLaughlin z National Review.

Donald Trump rád obviňuje médiá z toho, že sú proti nemu zaujaté, no toto obvinenie by bolo v prípade Fox News prinajmenšom úsmevné. Táto stanica mu počas oboch jeho kampaní poskytla veľký priestor a ochotne odrážala útoky jeho oponentov.

Napriek tomuto bývalému dobrému vzťahu Trumpa s Fox News sa teraz niečo dokázateľne zmenilo. Empiricky sa to dá ukázať napríklad na počte príležitostí, pri ktorých sa vo vysielaní ukázali jednotliví budúci kandidáti v primárkach pred prezidentskými voľbami.

Aj keď sa napríklad Nikki Haleyová alebo Vivek Ramaswamy, ktorí svoju kandidatúru ohlásili vo februári, vo vysielaní za posledné týždne objavovali opakovane, Trump od Fox News dostal takúto príležitosť od svojho ohlásenia kandidatúry v novembri iba raz. O „mäkkom zákaze“ zo strany Fox News sa už hovorí aj v kuloároch okolo bývalého prezidenta.

Televízia je v spore s firmou spočítavajúcou hlasy

Vzťahu definitívne zlomil krk zrejme spor televíznej stanice Fox News a spoločnosti Dominion Voting Systems, ktorá vyrába elektronické zariadenia na zber hlasov vo voľbách (v USA sa nepoužívajú výlučne papierové hlasovacie lístky, ako je to u nás na Slovensku).

Už v roku 2021 táto spoločnosť podala na Fox News žalobu, podľa ktorej stanica nekriticky šírila klamstvá spochybňujúce integritu hlasovacích zariadení. Dominion žiada od televízie vyplatenie 1,6 miliardy dolárov za poškodenie dobrého mena. Okrem nepodložených teórií o úprave počtu odovzdaných hlasov podľa tvrdení spoločnosť Dominion navyše brala úplatky a mala väzby na Huga Cháveza.

Tieto tvrdenia sa nikdy nepotvrdili a v súčasnosti by ich nikto z Fox News najskôr neobhajoval. Na začiatku roku 2021 ich však v živom vysielaní vyslovilo viacero hostí a v niektorých prípadoch dokonca ich naratív prebrali aj populárni moderátori, napríklad Sean Hannity.

Dominion 17. januára 2023 podala žiadosť o skrátené konanie, podľa ktorej má súd v štáte Delaware vyniesť rozsudok v jej prospech bez potreby súdneho konania. Na to, aby súd takýto návrh schválil, musia dôkazy jednoznačne poukazovať na pravdivosť tvrdení jednej strany sporu a spoločnosť Dominion tvrdí, že takéto dôkazy počas prípravy na prípadný spor nadobudla.

Majiteľ Fox News a mediálny magnát Rupert Murdoch pripustil, že sporné informácie vo vysielaní televízie zaznievali, ale označil ich za súčasť spravodajstva pokrývajúceho vyjadrenia politikov. Uviedol, že hoci niektorí moderátori podporili spochybňovanie volebných výsledkov, nebolo to stanoviskom televízie ako celku.

Moderátori Trumpovi sami neverili

Medzi dokumentmi, ktoré spoločnosť získala, sú aj interné textové správy hviezd televíznej stanice Fox News. Tie ukazujú, že aj keď niektorí moderátori pred verejnosťou buď stáli na Trumpovej strane, alebo aspoň nespochybňovali jeho tvrdenia, v súkromí zastávali úplne iné názory a boli na Trumpa dokonca nahnevaní za to, do akej pozície ich dostal.

Hviezdny komentátor Tucker Carlson sa napríklad v súkromnej konverzácii so svojím producentom hneď po prezidentských voľbách v roku 2020 sťažoval, že televízna stanica „ťažko pracovala na tom, aby bola tam, kde je teraz“, a „tí s*áči ničia jej reputáciu“.

Inzercia

„Trump je dobrý v ničení vecí. Bezpochyby je v tom svetovým majstrom,“ písal Carlson. „Z duše ho neznášam.“

Najkontroverznejší moment však nastal 12. novembra 2020 (teda deväť dní po voľbách), keď Carlson v súkromnej konverzácii najväčších hviezd stanice vyzval na vyhodenie reportérky Jacqui Heinrichovej za to, že na Twitteri oponovala tvrdeniam Donalda Trumpa o integrite volebných prístrojov. Podľa najvyšších predstaviteľov volebnej infraštruktúry „neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by akýkoľvek hlasovací systém vymazal alebo stratil hlasy, zmenil hlasy alebo bol akýmkoľvek spôsobom kompromitovaný...,“ uviedla prezidentovi na Twitteri.

Carlson vtedy Hannitymu napísal, že správanie reportérky „ubližuje firme“, že „ceny firemných akcií klesajú“ a riešením by bolo jej vyhodenie. Reportérka následne svoj tweet zmazala. Heinrichová pritom verejne neoponovala žiadnemu z prominentných moderátorov televízie, ale „iba“ prezidentovi Spojených štátov.

„Požadovať, aby bol niekto nižšie postavený na firemnom rebríčku vyhodený za to, že povedal pravdu v zásadnej veci verejného sporu, je znakom toho, že ste ako spravodajská organizácia úplne stratili prehľad,“ píše McLaughlin. Pripomína, že na obrannej žurnalistike nie je v podstate nič zlé a je dobré obraňovať politika pred nepravdivými tvrdeniami jeho oponentov. Náklonnosť voči určitému kandidátovi alebo strane je však problémom vtedy, keď novinár začne byť voči politikovi lojálny aj za cenu obetovania pravdy. Politikovi tým vlastne vypíše bianco šek, vďaka ktorému môže akýmkoľvek správaním odčerpávať z novinárovej reputácie.

Už im došla trpezlivosť

Lojalita televízie Fox News voči Trumpovi bola podľa pozorovateľov najskôr výsledkom snahy zapáčiť sa svojmu cieľovému publiku, ktoré správy o porážke Trumpa vo voľbách nieslo len veľmi ťažko. Takýto prístup teraz stanicu však zrejme prestáva baviť pre obavu, že ju Trump svojou nevypočítateľnosťou a dobrodružným vzťahom s realitou stiahne pod hladinu.

Tento pocit najskôr posilňuje aj fakt, že sa na americkej konzervatívnej scéne začínajú objavovať k Trumpovi politické alternatívy, ktorých obrana pred nespravodlivou kritikou nevyžaduje opakované spreneverovanie sa novinárskemu povolaniu – napríklad čoraz populárnejší floridský guvernér Ron DeSantis.

Majiteľ Fox News a mediálny magnát Rupert Murdoch sa na súdnom procese so spoločnosťou Dominion na margo novinárov vyjadril, že kto vedome šíri lži, „mal by byť pokarhaný, možno by sme sa ho mali zbaviť“. Jeho syn Lachlan Murdoch, ktorý je dedičom a výkonným predsedom Fox Corporation, sa za televíziu postavil a uviedol, že „spravodajská organizácia má povinnosť – a je to povinnosť – informovať o správach plnohodnotne, zdravo a bez strachu alebo zvýhodňovania. To Fox News vždy robila a vždy bude robiť.“

Na internej hanlivej komunikácii moderátorov o Trumpovi si navyše aj zgustli liberálne orientované médiá a reputácia televízie, samozrejme, utrpela ranu. Bude otázkou televízie, ako sa s touto situáciou vyrovná.

Konzervatívni komentátori však upozorňujú aj na fakt, že Fox News nie je zďaleka jedinou, kto pristupuje k informovaniu o politickom dianí prehnane straníckym spôsobom, keďže podobný spôsob práce majú bežne aj médiá z opačného názorového prúdu. V hlboko polarizovanej americkej spoločnosti je informovanie o spornosti volebných výsledkov navyše len malou časťou problémov, ktorým sa mediálne spoločnosti venujú.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.