Verejnosť proti verejnoprávnosti?

Zdá sa, že áno. Aspoň podľa výsledkov prieskumu na stránke iniciatívy Verejnosť za verejnoprávnosť (www.vzv.szm.sk), ktorá žiada nápravu v STV. Drvivá väčšina respondentov totiž s iniciatívou nesúhlasí. (Anketa bola zo stránky medzičasom stiahnutá, pozn. I.G.) Podporu súčasnému vedeniu a smerovaniu verejnoprávnej televízie vyjadruje aj iniciatíva Verejnosť za súčasnú STV a niekoľko tisíc ľudí, ktorí túto iniciatívu na jej stránke (www.stv.dobryden.sk) už podporili.

O čom svedčia tieto iniciatívy a ich (ne)podpora zo strany divákov? Sú Slováci nekultúrnym národom, ktorý nevie podporiť iniciatívu umelcov, odborníkov, politikov za zverejnoprávnenie STV alebo je iniciatíva Verejnosť za verejnoprávnosť (VZV) pomýleným projektom? Nájsť odpoveď nie je ťažké. Iniciatíva VZV prichádza z pohľadu diváka v zvláštnom čase. Bez ohľadu na aroganciu vedenia, nekompetentnosť a nečinnosť Rady STV či neverejnoprávnosť súčasného programu verejnoprávnej televízie, ktoré signatári výzvy VZV Slovenskej televízii vyčítajú, je STV konečne pozerateľnou televíziou. Pre náročného i menej náročného diváka. Stále to nie je možný ideál (napr. zrušenie Literárneho oka bolo dosť nešťastným krokom), ale hovoriť o súčasnej STV ako o tej, ktorej sa darí „ignorovať svoje základné poslanie, zanedbávať pôvodnú tvorbu a stupňovať duchovnú devastáciu“ je silná káva. Najmä po skúsenostiach s Darmovou, Kubišovou, ale aj Materákovou televíziou.

Po rokoch akejsi apatie voči otázkam kultúry sa hladina diskusie na túto tému konečne rozvírila. Rozčerenie hladiny opakovaným zdôrazňovaním navyšovania finančných prostriedkov, potreby sfunkčniť systém či nevyhnutnosti pomenovať zodpovedné inštitúcie (zatiaľ sú nimi ministerstvo kultúry a STV) však nie je riešením. Potrebný je skutočný ponor k základným otázkam kultu, kultúry i kultúrnosti. Na ten si však ešte asi musíme počkať. Ale aspoň hladina sa už hýbe.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo