Pocit trápnosti s Kalmusom a Lorenzom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pocit trápnosti s Kalmusom a Lorenzom

Výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz bojujú proti symbolom komunizmu spôsobom, ktorý oprávnene znechucuje aj mnohých antikomunisticky ladených ľudí.

Keď predstavitelia kultúrnej obce v ankete Denníka N v roku 2015 označili za kultúrnu udalosť roka počin týchto dvoch výtvarníkov, ktorí pomaľovali sochu Biľaka v jeho rodnej obci načerveno, bol to najmä dôvod na údiv.

Nič proti výstredným aktivistom, ktorí okolo sôch obmotávajú napríklad toaletný papier, aj takí môžu - okrem svojho nevkusu - upozorniť na niečo spoločensky dôležité. Ale naozaj bol rok 2015 taký chudobný na kultúrne udalosti, naozaj mala ich protestná performance až také presahy, že nič významnejšie si z toho roka ani netreba pamätať?

Kalmusa a Lorenza verejné ocenenie elity zjavne povzbudilo k ďalším demoláciám, na ktoré dnes netreba veľa odvahy, ale najmä chuť provokovať – napokon, obaja zaiste poznajú zákony, takže nevyhnutné opletačky s políciou sú len vopred zakalkulovanou súčasťou umeleckej exhibície.

Včera však Kalmus a Lorenz prekročili istú hranicu. V deň výročia vpádu sovietskych vojsk v roku 1968 strhávali za asistencie kamier z pomníka padlých vojakov kosáky a kladivá. Tým vraj odstraňovali symboly zločinného komunizmu.

Z celej akcie však cítiť najmä nepatričnosť a sebastrednosť.

Tí vojaci sem neprišli ako okupanti v roku 1968, ale padli pri oslobodzovaní Košíc v roku 1945, a áno, bojovali a zomierali pod zástavami kosáku a kladiva.

Zneuctený pomník padlým stojí v Košiciach ako pripomienka ich obete, nie ako propagácia komunizmu.

Najnovšia demolačná performance preto viac poburuje než provokuje, neotvára ani žiadnu rozumnú debatu o formovaní nášho verejného priestoru, aj so stopami slávnej i neslávnej minulosti. Naopak, hatí ju, otupuje do hesiel akéhosi prvosignálneho antikomunizmu, ktorý svojimi prejavmi znechucuje i mnohých antikomunistov.  

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo