Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
02. júl 2005

Vedieť, kedy sa čo končí.

Ak tvrdošijne nástojíme na predĺžení času, ktorý práve prežívame, strácame šťastie a zmysel nasledujúcich etáp, ktorými musíme prejsť. Ukončovanie cyklov, zatváranie dverí, dokončovanie kapitol – nech už to nazveme akokoľvek – znamená nechať v minulosti momenty života, ktoré už skončili. Stratil s...

Ak tvrdošijne nástojíme na predĺžení času, ktorý práve prežívame, strácame šťastie a zmysel nasledujúcich etáp, ktorými musíme prejsť. Ukončovanie cyklov, zatváranie dverí, dokončovanie kapitol – nech už to nazveme akokoľvek – znamená nechať v minulosti momenty života, ktoré už skončili.

Stratil si zamestnanie? Opustil si rodičovský dom? Vysťahoval si sa do zahraničia? Neočakávane sa skončilo tvoje dlhoročné priateľstvo? Dlhé obdobie môžeš zostať zarazený prečo sa to stalo. Môžeš si povedať, že neurobíš ďalší krok kým nepochopíš prečo sa to, čo bolo pre teba také hodnotné a dôležité, rozpadlo na prach.
Ale taký vzťah uvedie do hrozného stresu všetkých, ktorých sa týka tvoj život: rodičov, brata alebo sestry, kamarátov – oni všetci s tebou uzatvárajú kapitolu, obracajú list, začínajú nový život. Nemôžu sa prizerať tomu ako sa trápiš a zostať pri tom pokojní.

Ak chceme chápať život, ktorý žijeme teraz, nemôžeme byť zároveň aj v minulosti aj v budúcnosti. Čo odišlo, už sa nevráti: nemôžeme zostať navždy deťmi, tínejdžermi, synmi, ktorí cítia vinu alebo zlobu vo vzťahu k svojím rodičom, ľuďmi, ktorí deň a noc znovu prežívajú vzťahy s tými ktorí odišli a nenechali ani malú nádej, že sa vrátia.

Všetko prejde a najlepšie čo môžeme urobiť je nechať to naozaj odísť. Preto je tak dôležité (napriek tomu, že to bolí) rozbíjať suveníry, presťahovať sa, dávať veci do detských domovov, predávať a darovať knihy ktoré máte. Všetko v tomto viditeľnom svete je prejavom neviditeľného sveta, ktorý existuje v našich srdciach - a zbavovať sa akýchkoľvek spomienok znamená pripravovať svoju izbu aby nové spomienky zaujali vlastné miesta.
Dovoľte, aby všetko šlo svojou cestou. Pustite. Osloboďte sa. Nikto nedokáže oklamať život, niekedy vyhráme, niekedy prehráme. Nečakajte žiadnu náhradu, nečakajte, že niekto bude obdivovať vaše úsilie, odhalí vašu geniálnosť, porozumie vašej láske. Prestaňte zapínať svoj emocionálny TV, aby ste si pozreli tú istú reláciu stále dookola. Tú, ktorá vás ukazuje ako trpíte kvôli nejakej strate: len vás to ničí a nič viac.
Nie je nič nebezpečnejšie ako neakceptácia toho, že sa priateľské vzťahy skončili; že máte sľúbenú prácu, no bez dátumu nástupu; rozhodnutia, ktoré oddiaľujeme na lepšie časy. Pred začiatkom novej kapitoly sa stará musí ukončiť: povedzte si, že to čo odišlo sa už nikdy nevráti. Spomeňte si, že bol čas, kedy ste mohli žiť bez tej veci alebo bez toho človeka – nič nie je nenahraditeľné, zvyk nie je nutnosť. Môže to byť očividné, ťažké, ale veľmi dôležité.
Nevynechajme záverečné cykly. Nie kvôli pýche, neschopnosti alebo arogancii, jednoducho kvôli tomu, že to už nie je prítomné vo vašom živote. Zatvor dvere, zmeň tému, vyčisti dom, stras zo seba prach. Prestaň byť tým kým si bol, buď tým kým si.

Gleb Česnokov
Foto: Dey

Inzercia

Odporúčame

Phurikane Giľa

Phurikane Giľa

Phurikane Giľa Starodávne rómske piesne Vydalo © Občianske združenie Žudro v spolupráci s Občianskym združením Media3 2002 Rómska kultúra. Pre mnohých nepoznaná a neznáma. Svojské umenie na okraji záujmu spoločnosti. Hrniec, v ktorom sa varí bujará radosť i smutná clivota. Pokrievku odkrýva dielo Ph...

Pressburger Klezmer Band - Ot Azoy!

Pressburger Klezmer Band - Ot Azoy!

Pressburger Klezmer Band – Ot Azoy! Nahrávané v Štúdiu J Milana Tökölyho v decembri 2003 a januári 2004 © 2004 Millenium Records & Publishing Hudba východoeurópskych Židov. Popredný predstaviteľ ethno/world music na Slovensku. Hrajú klezmer. Bratislavská formácia Pressburger Klezmer Band. V rok...

Spálené životy

Spálené životy

Sándor Márai: Sviece dohárajú. Kalligram, Bratislava 2003 Trinásť rokov potom, čo bol popol košického rodáka Sándora Máraia podľa jeho priania rozsypaný do vôd Tichého oceána, vyšiel konečne aj v slovenčine jeho román Sviece dohárajú. Doteraz sa čitatelia mohli zoznámiť len s krátkymi esejami tohto...