Nolanov Dunkirk je bez kvapky krvi, ale o to pôsobivejší

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nolanov Dunkirk je bez kvapky krvi, ale o to pôsobivejší

Kinematografia je bohatšia o kvalitný kúsok oslavujúci ľudské hrdinstvo.

„Kde je to prekliate letectvo?“ rozčuľuje sa britský vojak so zúfalým pohľadom upretým na nebo, cez ktoré občas prelietavajú Nemci a zhadzujú bomby na britské jednotky uviaznuté na pláži. Británia však vtedy potrebovala lietadlá na obranu svojho územia v leteckej vojne, ktorú proti nej chystalo Nemecko. Takmer pol milióna vojakov v Dunkirku bolo odkázaných na lode bez toho, aby boli pri čakaní akokoľvek krytí.

Operácia Dynamo, ktorá vďaka obetavosti civilistov umožnila v dňoch 27. mája až 10. júna 1940 zachrániť viac ako 300-tisíc britských a z menšej časti francúzskych vojakov z Dunkirku, bola jedným z najsilnejších vzopätí v druhej svetovej vojne a patrí medzi najväčšie prejavy hrdinstva v histórii vôbec. Keď sa rozšírilo, že sa na motívy týchto udalostí chystá nakrútiť film Christopher Nolan, bolo to prísľubom vzácneho diela.

Hoci je to plnohodnotný vojnový film so skvelými leteckými súbojmi, aké sa dajú pozorovať málokde, krv tu po celý čas, paradoxne, takmer ani neuvidíte. Zdieľať

Nolan je známy tým, že sa v niektorých svojich filmoch pohráva s časom. Bolo to tak v Memente, Počiatku aj Interstellari, vnímanie času je v nich vyslovene základným bodom filmu. Dunkirk je z tohto pohľadu omnoho štandardnejším filmom, hoci aj tu je hra s časom prítomná. Film sa skladá z troch dejových línií, ktoré majú odlišné časové plynutie – udalosti na pláži sa odohrávajú v priebehu jedného týždňa, na lodi v priebehu jedného dňa a vo vzduchu v priebehu jednej hodiny. V poslednej tretine filmu sa na vrchole deja pretínajú.

Ako sa na Nolana patrí, film je nakrútený veľmi inteligentne v zmysle stvárnenia deja aj technicky zručne, čo sa týka formy. Až na niektoré malé drobnosti (ako napr. množstvo munície v lietadle) je veľmi uveriteľný, veľmi dobre zdôrazňuje komplikovanosť situácie na francúzskom pobreží, riskantnosť spôsobu záchrany aj morálne dilemy samotných vojakov vracajúcich sa domov. Nolan film nakrúcal technológiou IMAX, má teda vysokú obrazovú a zvukovú kvalitu, čo predovšetkým pri zvuku v dobrom kine skutočne oceníte.

K téme:
Od komiksov k vojnovej dráme. Prečo obdivujeme Nolanove filmy Zdieľať

Od iných vojnových filmov sa Dunkirk líši vo viacerých veciach. Do istej miery sa podobá na Let číslo 93 od režiséra Paula Greengrassa. Aj tu ste vtiahnutí priamo do deja a kamera vás posúva od jedného stále napredujúceho diania k druhému bez toho, aby vám bol niektorou postavou prerozprávaný širší kontext udalostí či sprostredkovaný detailnejší príbeh postáv. Stávate sa priamym účastníkom a musíte sa zorientovať.

Pri mnohých moderných filmoch sa človek nevyhne naturalisticky zobrazenému násiliu s lietajúcimi časťami ľudských tiel a striekajúcou krvou až do takej miery, že to už pripadá premrštené a robené iba na efekt. Dunkirk taký nie je. Hoci je to plnohodnotný vojnový film s prepracovanými akčnými scénami – obsahuje napr. skvelé súboje lietadiel, aké sa dajú pozorovať málokde –, krv tu po celý čas, paradoxne, takmer ani neuvidíte (tuším sa dá na krátky moment zbadať iba pri úmrtí na lodi). Je to jedna z unikátnych vlastností snímky a odvracia tým pozornosť od fyzického utrpenia na iné veci. V kontexte súčasnej kinematografie to film robí civilnejším.

Hrajú tu väčšinou neznámi herci. Zopár známych tvoria Tom Hardy a Cillian Murphy, ktorí sa objavili aj v predošlých Nolanových dielach (Počiatok, Návrat temného rytiera), a Kenneth Branagh (filmy na motívy Shakespearových hier, seriál Wallander). Dalo by sa povedať, že množstvom neznámych tvárí Nolan zvýraznil úlohu drobných obyčajných ľudí, ktorých statočnosť je ústrednou témou príbehu.

Marka Rylanca si môžete pamätať zo Spielbergovho Mosta špiónov, kde výborne zahral sovietskeho agenta zatknutého v USA. Inak však nie je veľmi známy. V Dunkirku skvele hrá postavu staršieho pána, kapitána malej lode, ktorý vypočuje výzvu britskej vlády a so synom a jedným chlapcom dobrovoľníkom sa vydá na plavbu k francúzskemu pobrežiu. Láskavý a uvážlivý starý pán vo svetri pokojne vedie na lodi dvoch chlapcov, a keď na neho zaútočí zachránený a zdrvený vojak odmietajúci vrátiť sa do Dunkirku, zo svojej misie neustúpi. No vojaka neodsudzuje, po potopení svojej lode „je otrasený a možno už nikdy nebude sám sebou“, hovorí synovi. Neskôr napriek synovým protestom odhodlane mieri k lietadlu, ktoré práve pristálo na hladine, aby zachránil ešte možno živého pilota a spoločne mu poskytli pomoc.

Scéna, v ktorej prvé skupiny lodí priplávajú k pláži plnej zúfalých vojakov – na palubách stoja otcovia a matky rodín a vojaci ich vítajú s jasotom a uznaním ich odvahy – patrí medzi najsilnejšie momenty vojnových filmov vôbec. Zdieľať

Vo filme sa veľmi málo rozpráva. Scenár k filmu mal len 76 strán, obyčajne to býva 90 až 120. Dalo by sa povedať, že pozornosť je správne vojenským spôsobom zameraná hlavne na skutky aktérov, ktoré takto viac vyniknú a nerušia ich prázdne reči. V podstate najširší priestor na vyrozprávanie kontextu a významu záchrannej operácie je až v závere ponechaný Winstonovi Churchilovi, ktorého slová z novín číta vojak po návrate domov. Je to oprávnená pocta britskému premiérovi, ktorý bol strojcom vzopätia Británie a neskôr aj historikom, ktorý prerozprával udalosti vojny a úlohu svojej krajiny v nej.

Dunkirk je pripomienkou statočnosti a obetavosti malých obyčajných civilistov, ktorí sa na vlastných lodiach vydali cez more zachraňovať svojich uviaznutých vojakov. Podobne to platí aj pri vojakoch na pláži alebo na nebi, hlavne pri zobrazení letca, ktorého stvárnil Tom Hardy. Príbeh z roku 1940 Nolanov film sprítomňuje veľmi realisticky a elegantne. Scéna, v ktorej prvé skupiny lodí priplávajú k pláži plnej zúfalých vojakov s beznádejou v tvári – na palubách stoja otcovia a matky rodín a vojaci ich vítajú s jasotom a prejavom uznania ich odvahy –, patrí medzi najsilnejšie momenty vojnových filmov vôbec.

Hoci je to pre Nolana iná téma, ako robil doteraz, kinematografia je vďaka nemu bohatšia o pôsobivý hrdinský kúsok.

Dunkirk (Veľká Británia/Holandsko/Francúzsko/USA, 2017, 106 min), réžia a scenár: Christopher Nolan, kamera: Hoyte Van Hoytema, hudba: Hans Zimmer, Benjamin Wallfisch, hrajú: Tom Hardy, Cillian Murphy, Fionn Whitehead, Kenneth Branagh, Mark Rylance, Harry Styles, Aneurin Barnard, Michael Caine (hlas dávajúci pokyny letcovi Farrierovi – Tomovi Hardymu), webová stránka: www.dunkirkmovie.com.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo