GLÓBUS: Redefinujú Briti pojmy manželstvo a konzervativizmus?

Veľká Británia plánuje do roku 2015 zlegalizovať civilné manželstvá homosexuálov. Novela britského zákona o manželstve z roku 1973 má priniesť novú definíciu manželstva. Medzi najhorlivejších obhajcov tohto plánu patrí premiér za Konzervatívnu stranu David Cameron. Hovorí, že tento návrh je zo svojej podstaty konzervatívny.

Lynne Featherstone, britská ministerka pre rovnosť, ktorá v koaličnej vláde Davida Camerona zastupuje liberálnych demokratov, v septembri minulého roku oznámila, že Veľká Británia do roku 2015 zlegalizuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Podľa vlastných slov verí, že ak sa nejaký pár miluje a chce sa zaviazať do spoločného života, mal by mať takýto pár možnosť civilného manželstva, bez ohľadu na rod.

„Konzervatívec“ Cameron

Mesiac nato britský premiér David Cameron na zjazde Konzervatívnej strany v Manchesteri povedal, že vláda diskutuje o možnosti legalizácie občianskych homosexuálnych manželstiev. Vo svojom prejave členom strany na margo tohto plánu povedal: „Konzervatívci veria v určité väzby, ktoré nás spájajú; že spoločnosť je silnejšia, keď si vzájomne dávame sľuby a podporujeme sa. Nepodporujem homosexuálne manželstvá napriek tomu, že som konzervatívec. Podporujem homosexuálne manželstvá, pretože som konzervatívec.“ Týmto výrokom chcel podoprieť konzervatívnu povahu svojho kroku – a teda posilnenia inštitúcie manželstva v britskej spoločnosti. Každému, kto ma voči tomu výhrady odkázal: „Áno, je to o rovnosti, ale je to ešte aj o niečom inom, o záväzku.“

"Nepodporujem homosexuálne manželstvá napriek tomu, že som konzervatívec. Podporujem homosexuálne manželstvá, pretože som konzervatívec.“
britský premiér David Cameron

Zdieľať

Vláda už teda nerieši podstatu homosexuálnych manželstiev, ale spôsob, akým sa implementujú do existujúcej legislatívy. Legislatívny návrh by sa týkal iba Anglicka a Walesu. Rovnako tak by sa týkal iba občianskych manželstiev, nedotýkal by sa manželstiev uzatvorených napríklad v kostoloch. V súčasnosti prebieha diskusia o tom, ako vyriešiť legislatívne problémy, ktoré by zmena zákona o manželstve priniesla. Následky môžu byť ďalekosiahle. Najvplyvnejšia britská homosexuálna lobistická skupina Stonewall predložila vo februári parlamentu návrh, ktorý obsahoval päť krokov, ktoré by vyriešili právne komplikácie súvisiace so zavedením manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Stonewall podľa LifeSiteNews.com navrhuje napríklad úplne odstránenie pojmov „manžel“ a „manželka“ so zákona o manželstve z roku 1973 a nahradiť ich pojmom „zúčastnené strany manželstva“.

Návrh pravdepodobne prejde

Návrh verejne podporil aj bývalý britský premiér za labouristicku stranu Tony Blair, ktory v roku 2004 do britskej legislatívy zaviedol možnosť uzatvárať registrované partnerstvá homosexuálov. Tony Blair pred piatimi rokmi vstúpil do katolíckej cirkvi, ku ktorej sa otvorene a verejne hlási. Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, arcibiskup Rino Fisichella mu cez internetový denník Vatican Insider odkázal, že pokiaľ jeho mediálne vyjadrenia skutočne odrážajú jeho osobný názor, tak by si mal spytovať svedomie a ujasniť si, v čom spočíva zhoda medzi obsahom viery a konkrétnym konaním, ktoré je záväzné aj pre politika.

Táto snaha prirodzene vyvolala vlnu nesúhlasu. V prvom rade rozdelila samotných konzervatívnych toryovcov. Odhaduje sa, že až 100 toryovcov sa v hlasovaní v parlamente postaví proti tomuto návrhu. Proti sú aj niektorí ministri. Gerald Howarth, minister obrany, pre The Daily Telegraph  povedal, že v prípade, až sa návrh zákona dostane na hlasovanie do parlamentu, by nemali byť poslanci za Konzervatívnu stranu nútení hlasovať zaň. Podľa Howartha totiž predpoklad, že občianske zväzky osôb rovnakého pohlavia môžu byť považované za manželstvo, zachádza príliš ďaleko. Lord Tebbit, bývalý minister za Konzervatívnu stranu vo vláde Margaret Tchatcherovej, a zároveň bývalý predseda tejto strany, na svojom blogu zaútočil na Cameronov návrh, keď ho označil za „politicky korektný nový poriadok“. „Konzervatívci nemôžu prevrátiť dlhotrvajúci stav (akým je manželstvo) s tak nedostatočným uvážením,“ napísal. Ak by sa aj 100 konzervatívnych rebelov postavilo proti návrhu zákona, neohrozilo by to jeho prijatie – očakáva sa, že „za“ budú hlasovať všetci členovia parlamentu za stranu liberálnych demokratov, rovnako ako aj väčšina labouristov, a Cameron sa zaručil taktiež za podporu svojich konzervatívcov (konzervatívci majú v parlamente 306 poslancov).

Cesta k manželstvu troch mužov a jednej ženy?

Náhľad na homosexuálne manželstva v konzervatívnej strane sa začal meniť po tom, čo sa v roku 2010 postavil na ich čelo David Cameron, ktorého postoj k otázke manželstiev osôb rovnakého pohlavia prechádzal postupným vývojom. David Cameron sa v súčasnosti snaží o modernizáciu sociálneho konzervativizmu. Tim Montgomerie na svojom blogu napísal, že David Cameron pochopil to, čo obhajoval americký stlpčekár David Brooks, keď napísal: „Konzervatívci by nemali len povoliť homosexuálne manželstvá. Mali by sme trvať na homosexuálnych manželstvách. Mali by sme považovať za škandál, ak dvaja ľudia, ktorí tvrdia, že sa vzájomne milujú, nechcú posvätiť svoju lásku manželstvom a vernosťou.“ Názor, že homosexuálne manželstvá sú zo svojej podstaty konzervatívne, zastáva aj Matthew d'Ancona, stlpčekár britského konzervatívneho nedeľníka The Sunday Telegraph, ktorý napísal, že takéto manželstvá posilňujú britské sociálne štruktúry.

„Ak je možné manželstvo predefinovať na zväzok dvoch mužov alebo dvoch žien, prečo by sme sa mali zastaviť v tomto bode? Prečo by sme nemali povoliť manželstvo trom mužom alebo jednej žene a dvom mužom, keď si sľúbia vzájomnú vernosť?“
britský kardinál Keith O'Brian

Zdieľať

Proti sú aj predstavitelia jednotlivých náboženstiev. Jednoznačne odmietavé stanovisko zaujala katolícka cirkev. Britský kardinál Keith O'Brian v The Sunday Telegraph komentoval tento návrh slovami: “Vzhľadom k tomu, že homosexuálne páry už disponujú všetkými manželskými právami, nie je tento návrh motivovaný právne, ale je to jasná snaha o redefiníciu manželstva pre celú spoločnosť, ktorú jej nariaďuje nepočetná skupina aktivistov. Homosexuálne manželstvo by zo zákona úplne odstránilo základnú myšlienku existencie jednej matky a jedného otca pre každé dieťa. Vytvorilo by spoločnosť, ktorá by si ľubovoľne volila, o koho z nich dieťa oberie. A existuje i rad ďalších nástrah,“ napísal O'Brian. „Ak je možné manželstvo predefinovať na zväzok dvoch mužov alebo dvoch žien, prečo by sme sa mali zastaviť v tomto bode? Prečo by sme nemali povoliť manželstvo trom mužom alebo jednej žene a dvom mužom, keď si sľúbia vzájomnú vernosť? Ak sa manželstvo redukuje na zväzok dospelých, ktorí sa majú radi, ako by sme mohli vylúčiť troch milujúcich sa dospelých?“ pýta sa a konkretizuje prípadne neočakávané dôsledky tohto zákona pre budúcnosť.

Konferencia biskupov Anglicka a Walesu vydala v tejto súvislosti pastiersky list, ktorý sa v nedeľu 4. marca čítal vo všetkých kostoloch. Pripomínajú v ňom to, na čo pri definícii manželstva zabúdajú britskí zákonodarcovia a aktivisti za práva homosexuálov, že korene inštitútu manželstva sú položené v našej prirodzenosti – teda v mužstve a ženstve a ich vzájomnej komplementarite, vedúce k plodnosti a následne k výchove potomkov. „Inštitút manželstva je výrazom základov nášho ľudstva, a tým i celej spoločnosti, ktorej zaručuje budúcnosť. Cirkev vychádza z tejto prirodzenej definície manželstva, a uznáva teda taktiež civilné zväzky, aj keď je tento zväzok v jej poňatí Ježišovým pôsobením povýšený na sviatosť,“ uvádza sa v pastierskom liste.

"Korene inštitútu manželstva sú položené v našej prirodzenosti – teda v mužstve a ženstve a ich vzájomnej komplementarite, vedúce k plodnosti a následne k výchove potomkov. Inštitút manželstva je výrazom základov nášho ľudstva, a tým i celej spoločnosti, ktorej zaručuje budúcnosť."
Konferencia biskupov Anglicka a Walesu

Zdieľať

Postoj anglikánskej cirkvi nie je v tejto otázke jednotný. Zatiaľ čo druhý muž britského anglikanizmu John Sentamu, arcibiskup Yorku v súvislosti s úsilím redefinovať manželstvo pripodobnil Davida Camerona k diktátorom, ktorí zavádzali newspeak, hlava anglikánov Rowan Williams, arcibiskup z Cantenbury, sa k tejto otázke nevyjadril. Jeho predchodca lord Carey, ktorý zorganizoval petíciu Coalition for Marriage, pod ktorú sa do dnešných dni podpísalo už viac ako 240 tisíc ľudí, povedal, že polovica anglikánskeho spoločenstva nezdieľa Williamsovu nečinnosť. Pripomeňme, že začiatkom marca Rowan Williams oznámil rezignáciu zo svojho postu.

Proti aj moslimovia, „za“ kvakeri

Svoje odmietavé stanovisko vyjadrili aj zástupcovia moslimov a sikhov žijúcich vo Veľkej Británii. Farooq Murad, generálny sekretár Britskej moslimskej komunity, označil snahy redefinovať manželstvo za zbytočné a neužitočné. Lord Singh, ktorý je najvyšším predstaviteľom Siete sikhskych organizácii v relácii Today britskej rozhlasovej stanice BBC Radio 4 uviedol, že navrhovaná reforma predstavuje útok na náboženstvo zo strany hlasnej, sekulárnej menšiny.

Jedinými zástancami reformy sú z náboženských spoločenstiev kvakeri. Rachel Muers z University of Leeds v spomínanej relácii povedala, že ako kvakeri chcú potvrdiť a oslavovať páry rovnakého pohlavia v náboženskom kontexte.

Označovanie homosexuálnych zväzkov za manželstvo odmieta 70 percent Britov, 80 percent je presvedčených o tom, že najlepším prostredím pre rozvoj dieťaťa je manželstvo jeho prirodzených rodičov. Postoj britskej spoločnosti k homosexuálnym manželstvám však napriek tomu nie je jednoznačný a vyhranený. Posledný prieskum verejnej mienky totiž hovorí aj o tom, že väčšia časť spoločnosti podporuje manželstvá homosexuálov (45 percent) ako odmieta (38 percent), napriek tomu, že 78 percent si myslí, že táto legislatívna otázka by nemala byť prioritou tohto parlamentu.

V Konzervatívnej strane silnejú protesty proti ľavicovej politike Davida Camerona. Denník Financial Times priniesol informáciu, že jedna tretina jeho parlamentnej strany aktívne lobuje u premiéra, aby sa vrátil k energickejšiemu štýlu konzervativizmu a k viacerým tradičným prioritám toryovcov.

Erik Kapsdorfer

Ilustračné foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo