Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. marec 2017

Prečo je Bugár pri amnestiách taký aktívny

Predseda Mosta zacítil, že po roku od vstupu do vlády so Smerom a SNS má šancu na malú rehabilitáciu. A intenzívne po nej siaha.
Prečo je Bugár pri amnestiách taký aktívny

Keď Ján Budaj na jeseň minulého roku podal do parlamentu návrh ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, Béla Bugár si pravdepodobne myslel, že sa to skončí rovnako ako zakaždým.

Teda že on síce za zákon zahlasuje, no väčšina koaličných poslancov ho nepodporí a téma opäť vyšumí do stratena. Ako vždy.

Chytá sa šance

No tentoraz to môže byť inak. Zmenila sa atmosféra a zo zrušenia amnestií sa stala silná verejná téma a možnosť zrušenia amnestií dostala reálne kontúry. Béla Bugár by nemohol byť v politike tak dlho, keby nedokázal rýchlo pochopiť, akú veľkú politickú šancu mu táto zmena situácie ponúka. Rok po tom, ako spravil svoj najväčší politický kompromis. Rozhodol sa šancu využiť a v tejto téme začal byť veľmi aktívny. Bol to práve on, kto sa stretol v ostro sledovanej televíznej debate s Vladimírom Mečiarom.

No predseda Mosta sa zaktivizoval aj v zákulisí.

Bugár má veľký záujem nielen na tom, aby zrušenie amnestií prešlo, ale aj na tom, aby sa tak stalo na základe čo najširšieho politického konsenzu. Ako politickému pragmatikovi mu je jasné, že bez hlasov Smeru je to nemožné.

Zároveň však Bugár z pochopiteľných dôvodov nechce, aby koaličný scenár zrušenia amnestií v parlamente prešiel len vďaka podpore poslancov Mariana Kotlebu a proti vôli opozície. Preto mu veľmi záleží aj na dohode so SaS a OľaNO.

Bugár presviedča

Pre jej dosiahnutie sa snaží urobiť maximum a funguje ako neformálny sprostredkovateľ medzi koalíciou a opozíciou. Právnym architektom návrhu, ktorý Robert Fico ponúkol opozícii, je poslanec Mosta a ústavný právnik Peter Kresák.

Inzercia

Béla Bugár s Petrom Kresákom opozičných politikov spolu presviedčajú, že Ústavného súdu v otázke zrušenia amnestií sa netreba báť. Ich argumentom je, že na tomto súde sa dnes nenájde sedem sudcov, potrebných k tomu, aby sa zrušenie amnestií zastavilo.

Takúto malú rehabilitáciu dnes, najmä po kauzách typu Bonaparte, potrebuje Béla Bugár ako soľ. Zdieľať

Bugár tiež kolegov z opozície presviedča, že s hlasovaním v parlamente netreba váhať a odkladať ho na ďalšiu schôdzu. Tvrdí, že by tak vznikol príliš veľký priestor pre tlak na poslancov Smeru, ktorému by niektorí z nich mohli podľahnúť.

Všetko toto Béla Bugár robí iste aj preto, že je úprimne presvedčený o potrebnosti zrušenia amnestií.

Ale jeho motívy sú aj pragmatickejšie.

Ako politik cíti, že ak to vyjde, tak to bude môcť predať ako svoje veľké politické víťazstvo. Mečiarove amnestie, s ktorými tu viac ako dvadsať rokov nedokázal nikto ani pohnúť, budú zrušené a jeho zásluha na tom bude neodškriepiteľná. Navyše to bude môcť prezentovať ako ďalší z dôvodov, prečo malo zmysel vstúpiť do tejto vlády.

A takúto malú rehabilitáciu dnes, najmä po kauzách typu Bonaparte, potrebuje Béla Bugár ako soľ.

Foto:TASR/ Martin Baumann

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.