Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. máj 2006

Boj o hodnoty

Reakcia na príspevok Politická posadnutosť sexom, ktorý vyšiel v denníku SME 24. apríla 2006 na 24 strane. Autorom je politológ Miroslav Kusý. Možno netradičná konfrontácia názorov. Ja, obyčajný stredoškolák, maturant vs. politológ, ktorý sa v politickej brandži pohybuje už niekoľko desaťročí. Ale k...

Reakcia na príspevok Politická posadnutosť sexom, ktorý vyšiel v denníku SME 24. apríla 2006 na 24 strane. Autorom je politológ Miroslav Kusý.

Možno netradičná konfrontácia názorov. Ja, obyčajný stredoškolák, maturant vs. politológ, ktorý sa v politickej brandži pohybuje už niekoľko desaťročí. Ale keďže tu nejde o prax a skúsenosti, ale o hodnoty, na ktoré pán Kusý zaútočil napadnutím strany KDH, som nútený reagovať.

Odhliadnuc od toho, či som, alebo nie som sympatizantom Kresťanskodemokratického hnutia, hodnoty sú (zatiaľ?) vecou nadpolitickou. Uvedený článok útočí nielen na túto politickú stranu, ale aj na hodnoty Katolíckej Cirkvi, z ktorej táto strana čerpá. Možno povedať, že na hodnoty, za ktorými by mala stáť celá spoločnosť, lebo sú pre spoločnosť dobrom. Ich následky z odmietnutia možno pozorovať nielen pri páde Rímskej ríše.

Predovšetkým poprosím pána Kusého, aby sa nabudúce, keď bude chcieť politizovať, pozrel dôkladne na argumenty, ktoré vyťahuje. Potom by sa mu určite nestalo, že by piate Božie prikázanie pomenoval nezosmilníš!, ktorému patrí v katolíckom Desatore šiesta priečka.

To, že sa politika KDH točí okolo sexuality a vecí tým podobným, je dôkazom, že páni a dámy z tejto strany chcú poukázať na pravú hodnotu vzťahov a lásky, a nie na egoizmus a civilizáciu smrti, ktorú propagujete aj vy. Sexuálnych tém je veľa, ale nie je veľa aj útokov a ponižovania pravých hodnôt práve dnes?

Píšete, že prezervatív a antikoncepčná pilulka sú od diabla. Nemôžem to potvrdiť, ešte som nenahliadol do jeho výrobného procesu. Ale egoizmus, ktorý ponúka ľuďom voľný sex bez následkov, sú určite jeho patentom. Neviem teda, či je za vecou diabol, ale používanie týchto prostriedkov môže ľahko priniesť peklo do života ľudí. Podozrievanie, striedanie partnerov (ak sa tak vôbec dajú diskotékoví náhodní levy a levice nazvať ), nie sú jediným dôkazom.

Neviem odkiaľ beriete istotu, že Katolícka cirkev sa nevyjadruje dôkladne k otázkam potratov a homosexuálov. Preštudoval ste niekedy vôbec jednu encykliku?

Áno, život počatý súložou je posvätný, dokonca aj keď v nej došlo v mimomanželskom styku vrátane znásilnenia. Pretože tu ide o posvätnosť vzniku života, a nie formu, akou ju ľudia dosiahli. Ide o dotyk Boha s človekom a ten je posvätný. Znásilnenie a neveru ja aj Katolícka Cirkev odsudzujeme.

Odvážne je aj tvrdenie o liberálnych postojoch Ježiša k týmto otázkam. Odkiaľ beriete odvahu posudzovať dôležitosť Ježišových postojov ?

Príbeh a vysvetlenie cudzoložnice tiež predkladáte mylne. Ježiš ju neodsúdil, ale odsúdil jej konanie. Ako inak možno vysvetliť jeho slová : "Choď a viac už nehreš?"

Uvedomujem si svoju stredoškolskú nemohúcnosť a obrovskú moc médií, veď váš príspevok vyšiel v obrovskom náklade prostredníctvom denníka SME po celom Slovensku. Občas sa však stáva, že aj menšinové názory uzrú víťazstvo. Časom. Lebo aj malý kahan osvetlí tmavú obrovskú miestnosť. V boji, v ktorom ide o hodnoty. A o život.

MARTIN LIŽIČIAR
Príspevok na ktorý reagujem:

Inzercia

Politická posadnutosť sexom

Žiadna politická strana nie je u nás viac posadnutá sexom a všetkým, čo s tým súvisí, ako KDH. Naposledy to dala hrdo najavo tým, keď si za svojho maskota vybralo bociana, tradičný symbol zrodu nového človeka. V súčasnom ľudovom podaní však jeho zobák symbolizuje najprv pôrodnícke kliešte, a až potom aj to ostatné, čo patrí k povesti maskota bociana.

Len si pripomeňme, čo všetko sa ďalej pravidelne objavuje v agende KDH ako jeho prioritná srdcová záležitosť. Najskôr je to rodina, ako výlučne legitímna inštitúcia na plodenie a následnú socializáciu detí. Musí to byť úplne heterosexuálna rodina muža a ženy. Nemenej dôležitá, s tým spätá a hojne pertraktovaná je otázka vzniku nového života. Podľa KDH legitímne vzniká jedine za koitu (súlože), pri ktorom mužská spermia oplodní ženské vajíčko. Život počatý mimo súlože ( umelým oplodnením), je hriešny, a teda nelegitímny. Súloži – pravdaže, manželskej a zameranie na plodenie detí – sa tak v poňatí KDH prisudzuje veľmi významné miesto. Preto sa odsudzujú aj všetky umelé formy mužskej či ženskej ochrany pred počatím. Prezervatív či antikoncepčná pilulka sú od diabla.

Potom je to celý rad otázok týkajúcich sa porušovania tohto jediného správneho poňatia sexu Na rozdiel od tradičnej katolíckej interpretácie, ktorá sa sústreďovala na odsudzovanie nemanželského, či mimomanželského sexu, alebo sexu samoúčelného (nezameraného na plodenie detí), moderné KDH kladie hlavný dôraz na boj proti potratom a homosexuálom. Život počatý súložou je posvätný, dokonca aj keď k nej došlo v mimomanželskom styku vrátane znásilnenia. Pokiaľ ide o homosexuálov, predmetom odsúdenia zo strany o KDH je najmä ich spôsob súloženia považovaný zvrátený. Práve z toho hľadiska je sexualita považovaná za chorobu, hovorí expert KDH MUDr. Rakús. Z toho potom vyplýva aj zásadné odmietnutie uznať partnerský zväzok homosexuálov za rovnocenný vrátane práva na adopciu detí. Nevysúložili ste si ich!

Napriek všetkej tejto posadnutosti sexom sa však KDH stavia veľmi zdržanlivo, ba až odmietavo k svetskej sexuálnej výchove na školách. Nevinnosť detí pred ňou treba radšej uchrániť: tu im vyhovuje skôr odvolávanie sa na tradičné poňatú úlohu ich maskota bociana. Rovnako dôsledne treba deti (ale aj dospelých !) chrániť pred každým znázorňovaním rôznych prejavov sexuálneho správania ľudí – od láskania až po súlož, od pornografie až po umelecké diela.

Celá boj KDH proti nemravnosti na Slovensku sa dnes sústreďuje predovšetkým na boj proti porušovaniu piateho Božieho prikázania, znejúceho nezosmilníš! Ježiš Kristus bol v týchto otázkach neporovnateľne tolerantnejší ako dnešné KDH. V celom novozákonnom svedectve o jeho zmýšľaní a skutkoch nenájdeme skoro nijakú zmienku k tejto téme a ani k problematike sexu vôbec. Otázky homosexuality, potratu, samoúčelného sexu, sebaukájania a podobne akoby pre neho neexistovali. Ba k sexuálnym prehreškom ľudí býval mimoriadne tolerantný, ako o tom svedčí jeho príbeh s cudzoložnicou. Až v kázaní na Hore sa nechal uniesť k exaltovanému odsúdeniu mužského cudzoložstva, keď povedal : „Počuli ste, že bolo povedané: „Nezcudzoložíš.!“ No ja Vám hovorím : „ Každý, kto na ženu hladí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci. Ak ťa zvádza na hriech tvoje pravé oko, vylúp ho a odhoď, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby sa malo celé tvoje telo dostať do pekla. Ak ťa zvádza na hriech tvoja pravá ruka, odtni ju a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby malo ísť celé tvoje telo do pekla.“

Zaiste, veľmi tvrdé slová najvyššej autority pre všetkých kresťanov vrátane tých v KDH. Ale ich agendy sa týkajú len veľmi okrajovo, dokonca túto tému v nich ani nenájdeme. Za to tam nájdete celý rad sexuálnych tém, ktoré ich učiteľovi ani nenapadli. Pravdaže, existovali aj vtedy, rovnako ako jestvujú aj dnes, ale On im neprisudzoval rovnakú dôležitosť, ktorú im dnes prisudzuje KDH.

Treba priznať, že sú aj iné dôležité témy, ktorým KDH venuje veľkú pozornosť. Predovšetkým právu na výhradu vo svedomí, pre ktoré dokonca opustilo pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami vládnu koalíciu. Má to iba ten háčik, že väčšina argumentov na priznanie tohto práva veriacim sa tak či onak vracia k sexu. Napríklad ako právo lekárnika odmietnuť predať roztúženému zákazníkovi kondóm, afrodiziakum či antikoncepčnú pilulku, právo gynekológa odmietnuť vykonať potrat a podobne. A sme zasa tam, kde sme začali.

MIROSLAV KUSÝ
Autor je politológ

ZDROJ: denník SME, 24.4.2006, strana 24

Odporúčame

Golgotský happyend

Golgotský happyend

Nikdy som nemal rád krížovú cestu. Nie jej cieľ, ale formu prevedenia. Možno aj preto, že na tú nedeľnú bolo treba vykročiť po bohatom obede. A všetky tie vstávania, kľačania a presuny v našom kostole mi nerobili dobre. No nebolo to len o strave a tráviacom procese. Keď sa jej zúčastňujem dnes, cíti...

Kardinál Jozef Tomko na KU v Ružomberku

Kardinál Jozef Tomko na KU v Ružomberku

Nebýva časté, aby sme ako študenti sedeli pred prednášajúcim so zatajeným dychom a s užasnutím počúvali. O Jánovi Pavlovi II. sa dá vravieť všeličo - o jeho filozofii, prínose pre históriu, životných začiatkoch, dielach... Je veľkou výhrou, ak máme možnosť vypočuť si spomienky kardinála Jozefa Tomk...