Ste nešťastní v manželstve? Nezdupkať sa oplatí, tvrdí štúdia

Ste nešťastní v manželstve? Nezdupkať sa oplatí, tvrdí štúdia

Flickr/Sascha Musse

Keď máte malé deti a v manželstve to riadne škrípe, nezabaľte to. O desať rokov bude všetko inak, sľubuje najnovší výskum.

Mnohé manželstvá sa dnes rozpadajú už v prvých rokoch spoločného života. Je to obdobie, keď na svet prichádzajú deti, od manželov sa vyžaduje vysoké pracovné i rodičovské nasadenie. Karty zamieša aj únava, stres či nedostatok času na partnerský život. Mnohí partneri si v tomto období prestanú rozumieť a manželstvo speje k rozvodu.

Najnovšia štúdia nadácie Marriage Foundation však dáva všetkým nešťastným nádej, že zotrvať vo vzťahu, hoci aj nezodpovedá našim ideálom, sa oplatí. Dnes sa totiž razí teória, že zotrvanie v nešťastnom manželstve odsudzuje človeka na život v trápení. Všetko je inak.

Dobré vyhliadky

Analýza dát na vzorke desaťtisíc rodičov ukázala, že sedem z desiatich manželstiev, ktoré sa javia ako nešťastné, sa nerozpadne. Z nich po desiatich rokoch až 68 percent udáva, že sa ich situácia zmenila a v manželstve sú už šťastní a 27 percent dokonca, že sú veľmi šťastní.

Štúdia sa robila najprv na rodičoch s malinkými deťmi, ktorých sa vedci na šťastie vo vzťahu opäť pýtali po desiatich rokoch. Analýza dokázala, že aj tí, ktorí opísali svoje manželstvo na začiatku ako nešťastné, majú celkom dobré vyhliadky do budúcnosti.

Štatistiky rozvodovosti sú neúprosné, takmer polovica detí už nevyrastá s oboma rodičmi. Rozvod oslabuje rodinu citovo i finančne. Mnohí rodičia podľahnú prvotnej nespokojnosti v partnerskom vzťahu a svoje šťastie hľadajú u nových partnerov.

Životná spokojnosť sa rovná stabilita

Chýbajúce šťastie pritom podľa vedcov nemusí byť dôvod rozvodu. Analýzu robili z relevantnej Millenium Kohorten štúdie na tisícoch rodičov detí narodených v roku 2000 až 2001. Štúdia skúmala, čo sa s rodičmi stalo po desiatich rokoch od prvého dotazníka.

Štúdia dokázala, že vyššia životná spokojnosť je spojená s vyššou životnou stabilitou. Z dotazníka o šťastí vyšli najlepšie tí, ktorí udávali, že boli aj na začiatku rodičovstva s partnerom šťastní. 67 percent z nich aj po desiatich rokoch šťastní vo vzťahu zostali. Najviac ohrozených bolo 10 percent manželov, ktorí na začiatku udali, že nie sú ani šťastní, ani nešťastní.

Štúdia podkopala myšlienku, že nešťastie v prvých rokoch manželstva zostane trvalé a nikdy sa nezmení. Podľa štúdie väčšina párov začne spoločný život aj s deťmi šťastne. Z tej menšiny, ktorá však naštartuje s pocitom nešťastia a v dotazníku dokonca tvrdí, že ich vzťah je pred rozpadom, až dve tretiny po desiatich rokoch zmenia svoj status na šťastný pár.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo