Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
11. október 2022

Rozpadnuté rodiny

Rodičia sa im rozviedli, keď boli deťmi, a oni tým trpia ešte aj v dospelosti

Ak sa rodičia rozvedú, ich deti to majú v živote ťažšie ako tie zo súdržných rodín. Potvrdzuje to nová kvalitatívna štúdia i príbehy ľudí, ktorí zažili rozvod svojich rodičov.  

Rodičia sa im rozviedli, keď boli deťmi, a oni tým trpia ešte aj v dospelosti

Foto: Flickr/Tony Guyton

Hoci sme dospelí, ostávame deťmi svojich rodičov a ich príbeh nás, či chceme, alebo nie, výrazne ovplyvňuje. Deti, ktoré si prešli v detstve traumou z rozvodu, sú poznačené na celý život a otvorene to pripúšťa už aj veda. 

Jorge Querra Gonzáles sprevádza ako mediátor viac ako desať rokov rodiny, ktoré si prešli rozvodom. Tento právnik robí tiež prednášky a semináre o ochrane maloletých. V rámci svojho štúdia psychológie na Univerzite Lüneburg uskutočnil rozhovory s 37 dospelými deťmi z rozvedených rodín a ďalšími 18 účastníkmi vo veku 18 až 58 rokov, ktorých rodičia žili spolu minimálne do dosiahnutia dospelosti svojich detí. Pred týždňom zverejnil liberálny nemecký týždenník Der Spiegel výsledky tejto zaujímavej štúdie ešte pred zverejnením.

„Deti potrebujú silné spojenie so svojimi rodičmi, aby sa doma cítili v bezpečí a aby mohli dobre prosperovať,“ hovorí Querra. „V rozvedených rodinách sa často toto spojenie naruší. To môže mať dôsledky aj neskôr.“

Aktuálna nemecká štúdia potvrdzuje, že tí účastníci, ktorí ako malí prežili rozvod rodičov, majú tendenciu byť neskôr na tom psychicky, zdravotne aj finančne horšie ako tí, ktorí vyrastali v úplnej rodine. Tento efekt sa ukazuje ešte zreteľnejšie u tých, ktorí boli zaťahovaní do konfliktu rodičov a ich spojenie k jednému z rodičov bolo čoraz viac narušené. 

Ide o kvalitatívnu štúdiu, ktorá ponúka vhľad do toho, čím si deti prechádzajú. Ako dospelí hovoria o svojich pocitoch neistoty a sebaobviňovania, o predsudkoch vo vlastných vzťahoch i neochote založiť si rodinu. Pre vedecké účely hovorili aj o problematickom vzťahu k rodičom, ktorý pretrváva až do dospelosti. 

„Ani jedno z detí z rozvedených rodín, ktorých som sa pýtal, nemá dnes vyslovene dobrý alebo zlepšujúci sa vzťah k mame alebo k otcovi,“ hovorí Guerra. 

Úrady nekonali objektívne, tvrdia dnes už dospelé deti z rozvedených rodín

Pre Spiegel hovorí 23-ročná študentka psychológie, ktorá sa cítila byť v detstve manipulovaná svojou mamou, že kvôli nej odvrhla svojho otca. Najprv ho vídavala raz za dva týždne, neskôr k nemu už nechcela chodiť vôbec. Dnes priznáva, že je veľmi ťažké pre súdy a znalcov objektívne rozlíšiť, prečo deti zatracujú jedného z rodičov. Či dieťa podľahlo tlaku zo strany expartnera, alebo sú tam iné dôvody, prečo chce prerušiť kontakt. Účastníci štúdie tvrdia, že by boli vďační, keby sa v ich detstve niekto viac zaoberal tým, ako sa vtedy skutočne cítili. 

Takmer všetci opýtaní boli sklamaní z rozhodnutia súdov a sociálnoprávnej ochrany detí a tvrdia, že sa nebral do úvahy ich reálny záujem. 

Viac ako polovica z 37 detí z rozvedených rodín v tejto štúdii si prešla úradným alebo súdnym procesom pri rozvode rodičov a všetky boli z výsledkov sklamané. Len zlomok mal pocit, že im úrady skutočne pomohli. Autor štúdie bol z výsledku šokovaný, keďže predpokladal, že v dospelosti dokážu deti prístup úradov oceniť.

Foto:Flickr/Cathrine Saether

Väčšina z detí tiež hovorila o tom, ako zle vnímali, keď ich otec alebo mama hovorili negatívne o svojom partnerovi a prenášali to na deti. Hoci to zo začiatku mohlo na deti fungovať, neskôr sa to vždy obrátilo proti tomu, kto ohováral. Ak to robili obaja, deti mali v dospelosti problematický vzťah s oboma rodičmi. „Je to veľké duševné trápenie, ak mama alebo otec vylievajú svoju frustráciu na druhého partnera,“ hovorí Guerra. „Veľa detí to má rodičom za zlé aj v dospelosti. Dokonca sa neskôr výraznejšie odvracajú od toho rodiča, ktorý ich ťahal na svoju stranu.“ 

Ďalšia črta, čo spája dospelé deti zo štúdie, je, že hoci sú relatívne odolné voči stresu, len veľmi ťažko znášajú hádky a stávajú sa z nich takzvaní sociálni chameleóni. Ide o fenomén, ktorý sa používa na označenie ľudí, ktorí sa prispôsobia každej situácii, túžia po harmónii za každú cenu a nechcú vytŕčať za žiadnych okolností. 

Inzercia

Bytostný smútok aj v dospelosti

Veľký rozruch k téme rozvodov a ich dosahov vyvolala svojho času jedna z epizód The Oprah Winfrey Show na tému Dospelé deti z rozvedených rodín konfrontujú svojich rodičov. Celú reláciu nájdete na Youtube, kde si ju medzičasom pozrelo viac ako pol milióna divákov, ďalšie milióny ju videli v čase televízneho vysielania. Kultová americká moderátorka chcela ukázať, že bolesť z rozvodu rodičov jednoducho nezmizne tým, že niekto dosiahne vek 18 rokov. 

Do show prišla aj Melissa, ktorej rodičia sa rozviedli, keď mala 11 rokov, a dnes ako dospelá hovorí, že keď sa vracia do času, v ktorom sa to stalo, pamätá si všetko. Chvíľu, keď jej to mama oznámila, i následný hnev, ktorý si v sebe niesla roky. Jej mama v relácii priznáva, že všetko, čo od života chcela, bolo byť matkou a manželkou. Keď sa rozviedla, s rozpadom ideálu o manželstve sa zmenil aj jej prístup k materstvu. Melissina mama zostala sama s deťmi a sklamanie a nápor každodennosti z nej urobili smutnú sklamanú ženu. Cez mediátora sa obe ženy stretnú v televíznej show a Melissa prvýkrát otvára pred kamerami to, čo v nej spôsobil rozvod rodičov a následný smútok matky.  

Následne sme svedkami scény, ako dospelá žena, ktorá má už svoju rodinu, ubolene plače, keď si verejne pred mamou priznáva, že to, čo zažila ako dôsledok rozvodu svojich rodičov, nemá stále spracované a nesie si to so sebou celý svoj život. Mediátor vysvetľuje, že pocity cestujú v čase, zostávajú s nami a nemiznú len preto, že starneme. Akokoľvek sa mama snažila vychovať svoje tri dcéry dobre, bolesť, ktorú si v sebe niesla, prenášala podvedome do výchovy. Mama dcére po rokoch vysvetľuje, že nevedela inak, lebo po rozvode jej padli všetky sny. Zrazu sa musela zamestnať na plný úväzok, starať sa o chod celej rodiny. Hnev z tohto sklamania nevedela potlačiť. 

Neskôr do štúdia prichádzajú tri dospelé ženy okolo dvadsiatky, sestry Jessica, Amy a Mollie, ktorých rodičia sa rozviedli pred deviatimi rokmi a odvtedy neboli spolu ako rodina v jednom priestore. Jedna z nich plače, keď ukazuje fotku svojej pôvodnej rodiny, na ktorej sú ešte všetci pohromade. Hovorí, ako sa cítila zaseknutá medzi vzťahom svojich rodičov a mala pocit, že ona sama je zodpovedná za to, aby rodina ostala kompletná. 

Druhá z dcér rozpráva, ako prestala hovoriť so svojím otcom, lebo odmietol ísť na párovú terapiu, aby zabojoval za záchranu vzťahu. Mama priznáva, že chcela, aby pred svetom vyzerala ako tá nevinná a že jej manžel to celé pokazil. Rozviedli sa z dôvodu, že na nej bol celý chod rodiny a on veľa pracoval, časom sa stali už len spolubývajúcimi. Muž si neskôr našiel mladšiu priateľku, s ktorou sa oženil.

Dcéry hovoria o tom, aké ťažké bolo pre nich počuť manželský sľub, ktorý dáva ich otec cudzej žene, hoci ho pred rokmi vyslovil aj pred mamou. Dospelé ženy zranene plačú pred kamerami, keď svojim rodičom po rokoch prvýkrát vyznávajú, čo s nimi ich rozvod urobil. Stále smútia, hoci už vedia, že ich rodičia sa nikdy nedajú dokopy a musia žiť ďalej svoje životy. Je srdcervúce vidieť tri dospelé ženy, ako hlboko ich poznačil rozpad rodiny a následná nekomunikácia. 

 

Samozrejme, tvorcovia relácie chcú navodiť dojem, že ak by sa komunikácia zvládla, trauma nemusela byť. Na príkladoch z relácie však krásne vidieť, ako aj inteligentní milujúci rodičia, ktorí rozvodom zažili stratu, zradu a samotu, nie sú často aj roky schopní vyhnúť sa komunikačným chybám a voliť zrelé výchovné rozhodnutia. Rozvod v drvivej väčšine prípadov znamená pre samotných rodičov veľké sklamanie, vedieť odfiltrovať seba, nedať najavo svoje sklamanie z partnera a zamerať sa len na potreby detí – to sa reálne podarí len v minime prípadov rozvodov.

Iná štúdia, ktorú zverejnil Journal of Comparative Psychology, sa zaoberala súvisom medzi hormónom oxytocínom a predošlými skúsenosťami človeka. Vplyv rozvodu na dlhodobé zdravie ľudí zaujímali autorku štúdie Mariu Bocciaovú, profesorku rodinných štúdií z Baylor univerzity. Na vzorke 128 ľudí vo veku od 18 do 62 rokov, z ktorých 27 percent bolo z rozvedených rodín, robila výskum o rodinných pomeroch a ich vplyve na zdravie.

Účastníci štúdie museli najprv vyplniť dotazník, v ktorom sa pýtali na ich rodinu, vzťahy a ako ich táto situácia ovplyvnila. Následne všetkým odobrali krv a zisťovali úroveň hladiny oxytocínu v krvi. Pri ľuďoch z rozvedených rodín sa zistilo, že majú oveľa nižšiu hladinu tohto hormónu šťastia ako ostatní účastníci štúdie. Výsledky z krvi zároveň korešpondovali s výsledkami z dotazníka, podľa ktorého zažívali ľudia z rozpadnutých rodín nepríjemné pocity z prílišnej blízkosti a neistotu vo vzťahoch aj v dospelosti.  

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.