Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. január 2017

Švajčiarska dokonalosť

Rozptyľuje pochybnosti o tom, že nikto na svete nevie niečo tak dobre, ako on hrať tenis, napísali raz médiá na adresu Rogera Federera. Stačilo by doplniť – sledujme ho, kým môžeme.
Švajčiarska dokonalosť

Tento text rozhodne nemá byť akousi rozlúčkou so švajčiarskou tenisovou legendou. Tá sa totiž zatiaľ nekoná. Opak je pravdou. Na začiatku aktuálnej sezóny 35-ročný Roger Federer ohlásil, že ak sa mu do cesty nepripletú závažné zdravotné problémy, má v pláne odohrať na profesionálnej úrovni ešte ďalšie tri či štyri roky. Možno sme si hneď neuvedomili, aká je to pre „biely šport“ fantastická správa.

Radosť z tohto vyhlásenia nemusia mať jedine jeho súperi. I keď ani to úplne neplatí. Veď príležitosť zahrať si a prípadne zdolať najúspešnejšieho hráča histórie je pre každého v súčasnom tenise jednou z najväčších výziev a pôct zároveň.

Hrať perfektne

17-násobný grandslamový šampión už nemusí nikomu nič dokazovať. Vyhral, čo sa dalo, prekonal množstvo rekordov a hru na dvorci si jednoducho užíva. O triumfy či postavenie v rebríčku mu už podľa vlastných slov nejde, no hlad po víťazstvách ani po dlhých rokoch úspešnej kariéry celkom neutíšil.

Azda práve výnimočný a neodolateľný pocit z výhry ho drží v tom, že namiesto komfortného a zabezpečeného športového dôchodku dáva prednosť takmer celoročnému cestovaniu po turnajoch a tréningovej drine.Federer patrí medzi najlepšie zarábajúcich športovcov. Len minulý rok zarobil vďaka sponzorským zmluvám okolo 60 miliónov dolárov. Získ z turnajových výhier bol pritom „len“ osem miliónov dolárov. (Foto – TASR/AP)

„Prehry znamenali preňho úplnú katastrofu, dokonca aj pri stolových hrách,“ spomína na detstvo svojho syna v knihe Tenisový génius Roger Federer a jeho príbeh Federerov otec Robert. Rodák z Bazileja, ktorý už dnes znamená pre tenis to, čo Wayne Gretzky pre hokej či Lionel Messi pre futbal, túžil po dokonalosti odmalička. Chcel vyhrávať a byť najlepší. A to vo všetkom.

„Nespája sa s ním nijaká dramatickosť, nijaké prehnané gestá. Zdá sa, že na úspech nepotrebuje zlosť či agresivitu ako mnohí iní šampióni.“
– športový denník l´Équipe v roku 2005 Zdieľať

Keď s ním športový novinár René Stauffer, autor spomínanej knihy, urobil pred dvadsiatimi rokmi prvé interview, šestnásťročný Roger mu vtedy povedal: „Človek by mal vedieť hrať perfektne.“

Roger mal na to všetky predpoklady. Okrem nevyhnutnej zdravej ctižiadostivosti mal pre tenis od začiatkov talent a cit. „Je obdarený toľkým talentom, že jeho súperom sa to zdá až nefér,“ povedal raz ktosi v minulosti o Federerovi. Zaujímavosťou je, že napriek tomu mu ešte v juniorských kategóriách takmer nikto nepredpovedal obzvlášť výnimočnú kariéru. Jeho schopnosti boli nespochybniteľné, ale ako o zberateľovi najväčších titulov či budúcej svetovej jednotke o ňom nikto neuvažoval.

Federer tenisovo dozrieval v tieni Martiny Hingisovej, ktorá v tom období svojimi úspechmi uchvátila celé Švajčiarsko. Menšia pozornosť a verejný či mediálny tlak mu však vyhovovali.
 Zo všetkých turnajov miluje Federer najviac Wimbledon. Vyhral ho celkovo 7-krát, čím sa vyrovnal američanovi Peteovi Samprasovi. (Foto – TASR/AP)

„Psst, génius pracuje...“

Génius. Z množstva superlatívnych prívlastkov, ktorými sa tenisoví experti, novinári a fanúšikovia snažili vystihnúť Rogera Federera, sa práve tento uchytil najstabilnejšie. Švajčiarova hra je výkladnou skriňou tenisu. Kombinácia úderovej istoty a variabilnosti, kreativity, presnosti a schopnosti prekvapiť v kľúčových momentoch je sprevádzaná ešte jedným špecifickým atribútom. Eleganciou.

Pri sledovaní Federerovej hry máte pocit, že sa dívate na umenie, pri ktorom je estetický zážitok zaručený a vždy originálny. Tento šport jednoducho posunul na dosiaľ nevídanú úroveň.

Na youtube nájdete množstvo videí s tenisovými údermi z inej galaxie. Ich autorom je z veľkej väčšiny práve švajčiarsky fenomén. „Loptičky by nemohol presnejšie umiestňovať, ani keby prekročil cez sieť na druhú stranu dvorca a želané miesto si vopred označil,“ preháňal raz britský Daily Express.
 


Tento brilantný kúsok označil Federer svojho času za možno najlepší v jeho kariére. 

Jeho herná komplexnosť sa prejavuje nielen v technike, ale taktiež v schopnosti prispôsobiť sa rôznym herným podmienkam. Svedčí o tom množstvo titulov na všetkých povrchoch – antuke, tráve i harde (betóne). Americká tenisová legenda Jimmy Connors raz skonštatoval: „V ére špecialistov ste buď špecialistom na antuku, na trávu, alebo na hard... Alebo ste Roger Federer.“

Pomenovanie tenisový elegán si vyslúžil nielen pre svoje správanie na kurte, ale aj mimo neho. Len málo športovcov je naprieč planétou obľúbených tak ako on. Britský Londýn, francúzsky Paríž, austrálsky Melbourne, americký New York. To sú miesta, kde sa každoročne odohrávajú najprestížnejšie tenisové podujatia – grandslamy. Všade tam sa stal Roger miláčikom publika, ktoré si získal svojím sympatickým vystupovaním a humorom bez extravagantných manierov športovej superstar.

„Vidieť ho hrať, to je ako sa dívať na Michelangela, keď maľuje Sixtínsku kaplnku.“
– nemecký týždenník Stern Zdieľať

No najmä pre famózne výkony, ktoré mu za tie roky okrem množstva iných úspechov priniesli rekord v počte týždňov strávených na pozícii svetovej jednotky (302). Roztápa nimi srdcia tenisových priaznivcov, ktorí o jeho genialite dobre vedia. Vystihuje to aj transparent, ktorým ho skupinka fanúšikov roky sprevádzala po tenisových arénach s nápisom „Psst, ticho! Génius pracuje.“ Toto upozornenie však pri jeho zápasoch nikdy nebolo obzvlášť potrebné. Sledujúc jeho hru sa totiž dych divákov zastavuje sám.Fanúšikovia Rogera Federera s populárnym transparentom. (Foto – freshfocus.ch)

Stará škola v novej dobe

Federer je obľúbený takisto medzi novinármi, ku ktorým sa vždy správa profesionálne a partnersky. Pokoj a profesionalitu si zachováva aj počas hry. O to viac prekvapí, že v detských a tínedžerských rokoch to bol na kurtoch veľký búrlivák.

Inzercia

„Keď niečo nebežalo podľa jeho želania, klial a hádzal rakety. Občas som ho musel krotiť,“ hovorí v knihe jeho prvý tréner, ktorý ho dokonca raz pre nevhodné správanie poslal uprostred tréningu domov. „Neprestajne som hrešil, hádzal rakety okolo seba, bolo to zlé,“ spomína samotný Roger. „Musel som sa spacifikovať, ale bol to dlhý proces. Domnievam sa, že už veľmi skoro som pátral po dokonalosti.“

Posledný sedemnásty grandslamový triumf zaznamenal Federer v roku 2012 na obľúbenom Wimbledone. Je jasné, že s pribúdajúcim vekom už od neho nemožno očakávať to, čo kedysi. Stále však dokáže držať krok s tenisovou elitou aj mladšími súpermi, ktorí sa postupne predierajú do svetovej špičky.

„So šampiónom tohto kalibru a bytosťou s týmito ľudskými kvalitami možno slobodne hovoriť o Bohu a o svete, o všetkom alebo o ničom.“
– športový denník l´Equipe Zdieľať

Výkonnostným možnostiam musel v posledných rokoch prispôsobiť aj svoju hru. Je pochopiteľné, že sa snaží výmeny zakončovať čo najrýchlejšie a nepúšťa sa do dlhých súbojov od základnej čiary. Takticky sa posunul viac k útočnému systému „servis-volej“, pri ktorom sa snaží výmenu ukončiť čo najskôr po podaní s využitím prechodu k sieti. 

Je to štýl staršej tenisovej školy a v dnešnej dobe, keď najlepší hráči vynikajú kvalitnou defenzívnou hrou od základnej čiary, je Federer jedným z posledných reprezentantov tohto modelu hry. I preto je vzácne, že v kariére pokračuje.

Pomohlo mu v tom tiež angažovanie bývalej tenisovej hviezdy, Švéda Stefana Edberga, ktorého si v roku 2014 privolal, ako sám tvrdil, pre inšpiráciu. Oficiálne sa s ním rozlúčil vlani. Stratégia, ktorú spoločne uviedli do Rogerovej hry, je účinná a funguje aj proti najťažším protivníkom.S manželkou Mirkou (rodáčka z Bojníc) má Roger štyri deti, dva páry dvojičiek – sedemročné dievčatá Myla Rose a Charlene Riva a dvojroční chlapci Leo a Lenny. (Foto – TASR/AP)

Momentálne figuruje Švajčiar na sedemnástom mieste tenisového rebríčka. To však nie je dôsledok straty formy, ale vina zranenia, pre ktoré vynechal polovicu vlaňajšej sezóny vrátane olympiády v Riu. Po dlhých štrnástich rokoch vypadol z elitnej top 10.

„Prostredníctvom tejto skúsenosti som si uvedomil, aké šťastie som mal počas celej svojej kariéry, ktorú poznačilo len veľmi málo zranení. Láska, ktorú pociťujem k tenisu, súťažiam, turnajom a, samozrejme, k vám, fanúšikom, zostáva nedotknutá. Som motivovaný ako vždy a všetku energiu chcem vynaložiť na to, aby som sa vrátil silný, zdravý a schopný predvádzať útočný tenis v roku 2017,“ odkázal v lete na sociálnej sieti po predčasnom ukončení sezóny.

Švajčiarsky dobrý

Že svoje slová myslel vážne, potvrdzuje aj na aktuálne vrcholiacom prvom grandslame sezóny Australian Open. Napriek tomu, že žreb pred turnajom mu absolútne neprial, je už Federer v semifinále, čo sa vôbec nečakalo. A po tom, čo dvaja hlavní favoriti Novak Djokovic a Andy Murray predčasne vypadli, sa Švajčiarovi otvára dokonca šanca na celkové víťazstvo v turnaji. Na to by ešte pred necelými dvomi týždňami stavil naozaj málokto. Federer sa stáva zároveň najstarším semifinalistom od čias Jimmyho Connorsa z roku 1991 (Američan mal vtedy 39 rokov).

„Rád by som bol v jeho teniskách a zažil pocit, akým spôsobom hrá.“
– bývalý tenista Mats Wilander Zdieľať

Vo štvrtok dopoludnia ho čaká semifinálový duel proti svojmu krajanovi a kamarátovi Stanovi Wawrinkovi. Ak svoj semifinálový zápas zvládne aj Španiel Rafael Nadal, vo finále sa môžeme dočkať obnovy jednej z najväčších tenisových rivalít všetkých čias.

Práve v austrálskom semifinále pred tromi rokmi sa Federer a Nadal naposledy stretli vo vzájomnom súboji v rámci grandslamov. Nadal vtedy zvíťazil 3:0 na sety. Ak by sa cez víkend uskutočnilo finále týchto dvoch velikánov, bola by to naozaj nádhera, ktorá sa už v tejto zostave viac nemusí zrealizovať.Roger Federer a Rafael Nadal odohrali už množstvo pamätných súbojov. Vo vzájomnej bilancii zápasov vedie Španiel 23:11. (Foto – TASR/AP)

„Iba málo športovcov si získalo takú dominantnosť a takú auru... Nech už prinesie budúcnosť čokoľvek, môžeme byť šťastní, že sme ho videli hrať,“ napísal ešte pred dvanástimi rokmi americký tenisový tréner Nick Bolletieri pre britský The Independent.

Trefnosť tohto výroku platí dodnes. Federer je fenomén, ktorý svojimi výkonmi priniesol do svetového tenisu zážitky ako nikto iný. Popritom všetkom si zanechal skromnosť, jednoduchosť, zdvorilosť a rešpekt k ostatným hráčom.

Jeden z najznámejších amerických tenisových reportérov ho raz predstavil takto: „Federer je pravý Švajčiar s vreckovým nožíkom v teniskách, z ktorého dá zažiariť rôznym čepeliam, aby rozštvrtil súperov, a robí to mávnutím ruky a tak sladko ako švajčiarska čokoláda a tak nedobytne ako švajčiarska banka a tak precízne ako švajčiarske hodinky.“

Roger Federer sa už možno nikdy nevráti na úplný vrchol tenisového rebríčka a možno už nezíska žiaden významný titul. Ale tenisom sa chce ešte nejaký čas baviť. Tak sa bavme s ním.

 

Citáty použité v texte pochádzajú z knihy Tenisový génius Roger Federer a jeho príbeh

Inzercia

Inzercia

Odporúčame