Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
19. december 2016

Traja rodičia a 14-ročné vajíčko

V poslednom týždni zarezonovali svetom vedy dve správy, ktoré posúvajú hranice bioetiky do novej dimenzie.
Traja rodičia a 14-ročné vajíčko

Flickr/Zeiss Microscopy

Tou prvou je prvenstvo Veľkej Británie, kde regulačný úrad pre plodnosť povolil výskum vytvorenia dieťaťa od troch rodičov - z darcovských vajíčok dvoch žien a spermií muža, hoci prvé dieťa, ktoré vzniklo touto technikou, sa už narodilo v Mexiku (o tomto prípade sme vás nedávno na Postoji informovali). Británia je však prvou krajinou na svete, ktorá tento program oficiálne odsúhlasila.

Anglickí vedci sa tak zapísali ďalším prvenstvom. Po tom, čo britskí doktori vyvinuli pokročilé umelé oplodnenie mimo tela ženy IVF (in vitro fertilizácia), zapíšu sa do histórie aj ako prví s povolenou asistovanou reprodukciou s genotypom troch ľudí.

Pri tejto metóde sa dve vajíčka oplodnia spermiami otca, jedno vajíčko matky s chorými mitochondriami a potom vajíčko darkyne so zdravými mitochondriami. Nakoniec sa u embrya darkyne odstráni bunkové jadro a nahradí sa bunkovým jadrom z embrya matky. Bábätko tak nesie genotyp troch rodičov. Do bunkového jadra z matky a otca pribudnú mitochondrie darkyne.

Dôvodom týchto zásahov má byť snaha rodín, ktoré trpeli v minulosti stratou detí s genetickou chorobou, splodiť zdravé dieťa. Podľa autorov výskumu je tento proces etický a legálny. Sú však vedci, ktorí upozorňujú na sporný etický rozmer tejto manipulácie.

Okrem porušovania práva dieťaťa poznať svoj pôvod, môže táto metóda podľa kritikov časom otvoriť dvere pre vytváranie dokonalých jedincov na objednávku. Ďalej sa tejto metóde vyčíta, že ešte nemá dostatočne vedecky overené výsledky a nie je pripravená na aplikáciu na ľuďoch.

Úrad embryológie a reprodukčnej medicíny HFEA však ubezpečuje, že budú prísne sledovať každú kliniku, ktorá bude ponúkať túto metódu i samotných záujemcov o asistovanú reprodukciu. Splodiť dieťa s DNA od troch rodičov povolia len v prípadoch mitochondriálnych chorôb s vysokým rizikom prenosu. Prvú licenciu bude mať klinika v Newcastle-upon-Tyne Hospitals, ktorá ma za cieľ pomôcť ročne desiatkam párom.

V USA je táto procedúra zakázaná z dôvodu, že prvé experimenty priniesli zvýšený výskyt malformácií novorodencov i zvýšený počet spontánnych potratov.

Inzercia

Oplodnili vajíčko zamrazené 14 rokov

Ďalšou zaujímavou správou z oblasti vedy je, že sa podarilo oplodniť vajíčko, ktoré ležalo zamrazené 14 rokov v laboratóriu. Ide o rekord, ktorý potvrdila aj Guinessova kniha rekordov.

Dnes už trojročná Yanina je v podstate medicínsky zázrak. Vznikla totiž z vajíčka, ktoré si na oplodnenie počkalo roky. Nikdy predtým sa umelé oplodnenie nezrealizovalo po takom dlhom čase.

Celý proces sa udial v Argentíne. V roku 1999 sa Yaninina 25-ročná matka rozhodla dať si zamraziť šesť vajíčok po tom, čo sa jej nedarilo spontánne počať dieťa. Vedecký tím lekára Carlosa Quintansa v Buenos Aires začal v tom období s novou metódou zamrazovať vajíčka na dlhšie obdobie. Žena sa rozhodla vajíčko využiť až v roku 2013, medzitým už počala a porodila syna prirodzenou cestou.

Odborníci potvrdili, že vajíčko ani po takom dlhom čase nestarne a dá sa použiť na umelé oplodnenie. Problémom môže byť len vek matky. Zaužívaná hranica na umelé oplodnenie je v mnohých vyspelých krajinách hranica 50 rokov.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.