Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
28. september 2016

Narodilo sa dieťa s genotypom troch ľudí

Na svet prišlo dieťa, ktoré má gény troch rodičov. Dôvodom pre tento zákrok bola dedičná choroba matky.
Narodilo sa dieťa s genotypom troch ľudí

Snímka umelého oplodnenia. (Foto: Flickr.com/ZEISS Microscopy)

To, o čom sa hovorilo ako o fiktívnej predstave vedcov budúcnosti, je dnes realitou. Narodilo sa dieťa s génmi troch ľudí. Informoval o tom odborný časopis New Scientist a výsledky tohto zásahu boli už prezentované aj na pozvánke na vedeckú konferenciu.

Matka chcela zdravé dieťa

Celý tento projekt „nového“ človeka má prozaický príbeh. Matka dieťaťa trpela dedičnou chorobou, ktorá sa už v minulosti preniesla na jej prvé dve deti. Podľa správ z medií zatiaľ vieme len to, že rodičia pochádzajú z Jordánska, obrátili sa však s prosbou o pomoc na Johna Zhanga z New Fertility Centre v New Yorku. Z právnych dôvodov sa však zákrok odohral v Mexiku. Vykonať umelé oplodnenie s génmi troch ľudí je povolené aj vo Veľkej Británii. Tam však doteraz nie je známy prípad, kde by sa zasiahlo podobným spôsobom.

Prenos mitochondrií

Najväčšiu časť génov obsahuje bunkové jadro. Malá časť, možno jedno percento, je ukrytá v mitochondriách, ktoré sú akýmisi elektrárňami celej bunky. Tie sa nachádzajú mimo bunkového jadra. Matka, ktorá podstúpila oplodnenie, bola zdravá, ale genotyp jej mitochondrií obsahoval informáciu o ojedinelej chorobe. Prenášala takzvaný Leigh-syndróm, ktorý poškodzuje vývoj nervového systému.

Po viacerých spontánnych potratoch sa páru v roku 2005 narodilo dievčatko, ktoré však pre spomínaný syndróm zomrelo vo veku šiestich rokov. Ich ďalšie dieťa žilo len osem mesiacov. Rodičia chceli zabrániť, aby sa podobný scenár opakoval. Potrebovali preto pre tretie dieťa mitochondrie od zdravej darkyne, teda aj genetickú informáciu tretej osoby.

Vo Veľkej Británii sa takýto zásah povolil už v roku 2015, pri tejto metóde sa dve vajíčka oplodnia spermiami otca, jedno vajíčko matky s chorými mitochondriami a potom vajíčko darkyne so zdravými mitochondriami. Nakoniec sa u embrya darkyne odstráni bunkové jadro a nahradí sa bunkovým jadrom z embrya matky. Bábätko tak nesie genotyp troch rodičov. Do bunkového jadra z matky a otca pribudnú mitochondrie darkyne.

Morálna dilema

Táto metóda však pre rodičov dieťaťa neprichádzala do úvahy, informuje New Scientist. Na základe svojej moslimskej viery pár odmietol, aby sa oplodnené vajíčko darkyne zničilo kvôli túžbe mať zdravé dieťa.

Inzercia

Namiesto toho teda americký vedec Zhang urobil takzvaný vretenový prenos. Pri ňom sa odoberie bunkové jadro z neoplodneného vajíčka matky a vloží sa do neoplodneného vajíčka darkyne, ktorému sa odobralo jadro. Až potom ho oplodnia spermiami otca. Týmto spôsobom „stvoril“ tím vedcov päť embryí, z ktorých sa normálne vyvinulo len jedno. Toto následne vložili do maternice jordánskej ženy, ktorá o deväť mesiacov dieťa porodila. Obeťou tohto výskumu sú teda aj tak štyri embryá. 

Syn jordánskej matky má už dnes podľa New Scientist päť mesiacov a je zdravý. Aj tak však bude pod neustálym pozorovaním, nikto ešte nedokázal, či sa dedičná choroba časom nerozvinie aj po takomto zásahu. Viac informácií k tomuto prípadu chce vedecký tím predstaviť už v októbri na konferencii Americkej asociácie pre reprodukčnú medicínu. Zatiaľ tak tento zásah nemohol potvrdiť žiaden nezávislý vedec.

Už dnes však vieme, že tento proces produkuje manipulované deti, a teda že veda sa už nezastaví na hranici dôstojnosti ľudského života. Nerešpektuje právo na ľudskú integritu a poznanie svojho pôvodu, a to len pre „rodičovské právo“ priviesť na svet zdravé dieťa a oslobodiť sa tak od bremena nevyliečiteľných chorôb. Tento spôsob vedy redukuje ľudský život na biologickú matériu bez ohľadu na etický rozmer a budúcnosť detí „troch rodičov“. 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.