Vojnový hrdina, ktorý sa nedotkol zbrane

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojnový hrdina, ktorý sa nedotkol zbrane

Najnovší film Mela Gibsona má vysoké hodnotenia vo filmových rebríčkoch. (Foto: hacksawridge.movie/official poster)

Z tých, ktorých si mi dal, nestratil som ani jedného. Tak sa dá zhrnúť príbeh Desmonda Dossa, ktorý sa stal hrdinom 2. svetovej vojny bez jediného výstrelu.

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu je v kinách iba pár týždňov a už je 32. najlepšie hodnoteným filmom na stránke Česko-slovenskej filmovej databázy. Vojnové drámy sú tradične úspešné, no najnovšie režisérske dielo Mela Gibsona katapultoval medzi filmovú elitu netypický hlavný hrdina – vojak bez zbrane.

Vzorný adventista

Desmond Doss sa dobrovoľne prihlásil do americkej armády po útoku na Pearl Harbor. Stal sa zdravotníkom pevne odhodlaným ľudské životy zachraňovať, a nie ničiť. Čoskoro sa ocitol uprostred Bitky o Okinawu v Japonsku.

K téme:
Mel Gibson sľubuje film o vzkriesení Krista Zdieľať

Počas vojnového besnenia mu odvahu dodávali nielen spomienky na manželku Dorothy, ale hlavne čítanie z Biblie. Kto by ale čakal ukážkového katolíka, bude sklamaný. Vojak Doss patril k Cirkvi adventistov siedmeho dňa. Viera mu zabránila bojovať v sobotu, lebo tento deň adventisti svätia ako deň odpočinku. Rozhodnutie nedotknúť sa zbrane pritom malo viac pôvod v jeho pošramotenom vzťahu s násilníckym otcom.

Ostatní vojaci sa z Desmondových zásad spočiatku smiali, počas výcviku ho dokonca šikanovali. „Taká žena si zaslúži skutočného chlapa,“ hovoril jeden z nich pri pohľade na fotku krásnej Dorothy. O tom, čo naozaj robí muža mužom, sa vojaci čoskoro presvedčili na fronte.


Uprostred krvavého pekla za rachotu diel a guľometov Desmond volal na Boha, aby mu ukázal, čo má robiť. Vtedy začul prosbu raneného vojaka a odhodlal sa spúšťať zranených z útesu do bezpečia, dokiaľ bude vládať.

Po celý čas si opakoval: „Pane, pomôž mi zachrániť ešte jedného.“ Nakoniec sa mu počas dobývania Hacksaw Ridge podarilo zachrániť všetkých, ktorých našiel včas. Zažil to, čo sa potvrdilo o Ježišovi pred jeho ukrižovaním: „Z tých, ktorých si mi dal, nestratil som ani jedného.“

Keď vyšlo najavo, že Desmond Doss za stáleho ostreľovania zachránil život 75 zranených, armáda zostala v úžase. A jeho obetavosť išla ešte ďalej, lebo neváhal ošetrovať aj Japoncov. Miloval nepriateľov.

Takmer autentická vojna

Diváci, ktorí videli Statočné srdce či Umučenie Krista, vedia, že filmy Mela Gibsona realitu neprikrášľujú. Aj dobývanie kopca s prezývkou Hacksaw Ridge je mimoriadne naturalistické – ľudia s kýpťami namiesto nôh, vytečené črevá, potkany obžúvajúce hnijúce torzá.

Človeka mrazí, no film nie je nechutný a neodrovná ani slabšie povahy. Prinajmenšom preto, že skutočná brutalita najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva ďaleko presiahla všetko, čo sa v kine dá vidieť.

Keď boje na chvíľu utíchli, vojaci mali čas pohľadať zvyšky normálneho života v rozhovoroch a biednej strave. „V mieri pochovávajú synovia otcov, vo vojne otcovia synov,“ hovorí jeden z nich a tieto slová visia nad armádou ako prízrak kradnúci nádej.

Do bezútešného prostredia vložili tvorcovia aj niekoľko trochu drsných vtipov. Oživením dvojhodinovej drámy sú mnohé zábery z Dossovho detstva a skoršej mladosti, kde trpel v komplikovanej rodine a tešil sa zo vzťahu s Dorothy.

Desmond Doss stojí 4. mája 1945 na kopci Maeda Escarpment prezývaný tiež Hacksaw Ridge. Americkí vojaci museli v Bitke o Okinawu prekonať tento vyše 100-metrový zráz obsadený Japoncami. (Foto: Wikimedia Commons)

Americký prezident Harry Truman udeľuje 12. októbra 1945 Desmondovi Dossovi najvyššie vojenské vyznamenanie – Medal of Honor. (Foto: Wikimedia Commons)

Nenápadný hrdina

Desmond sa profiluje ako nenápadný hrdina, no jeho odvaha nakoniec vezme dych celým Spojeným štátom. Každý vojak chce v ďalšom boji nasledovať človeka, ktorý neváhal vložiť do stávky vlastný život, aby vyhrával životy zranených.

Krásu jeho charakteru najskôr spoznala Dorothy. Spoločná noc po svadbe bola ich prvá. Také niečo je vo filmoch, ktoré nie sú výslovne kresťanské, skutočne nevídané. V Desmondovom príbehu to diváka až tak neprekvapí. Chcel predsa životy zachraňovať, nie ničiť.

Statočný zdravotník ako prvý vojak v Spojených štátoch využil právo na výhradu vo svedomí. Zbrane sa dotkol iba vtedy, keď ju použil ako palicu pri záchrane svojho veliteľa. Zomrel v marci 2006 vo veku 87 rokov. S Dorothy bol ženatý až do jej smrti v roku 1991.

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu je vzácny film, možno dokonca jeden z najlepších, aké boli natočené. Po odchode z kina má divák pocit, že pre takéto diela má zmysel Hollywood.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo