KULTUREVUE: Biblia ako počítačová hra

Kráľ Dávid vo výtvarnom umení. Kráľ Dávid v sochárstve. Kráľ Dávid v muzikáloch. Kráľ Dávid v literatúre. A najnovšie kráľ Dávid v počítačovej hre.

Osoba tohto druhého židovského kráľa je zdrojom inšpirácie. V histórii sa výjavy z jeho života stali leitmotívom mnohých umeleckých diel. A súčasnosť? Autor žalmov nesmie chýbať ani v elektronickom svete. Prednedávnom uzrela svetlo sveta počítačová hra s názvom Dávid – V mene Pána zástupov.

Tri levely logického uvažovania

Hra je určená deťom vo veku od 8 do 12 rokov. Rozdeľuje biblický príbeh Dávida na tri etapy: v prvej a tretej je hlavným hrdinom malý chlapec, jeho pastiersky život a boj proti nepriateľovi, v druhej sa ústrednou postavou stáva prorok Samuel s poslaním nájsť nového židovského kráľa. „Pred štyrmi rokmi sa tím laikov z oblasti programovania a tvorby počítačových hier z Prešova dohodol na vypracovaní projektu alternatívnej hry pre deti na Slovensku. Základný tím tvorili štyria ľudia - dva manželské páry, širší tím ďalších asi 15 ľudí, medzi nimi aj deti, ktoré hru testovali,” hovorí pre Postoy.sk Drahomíra Kolesárová, autorka výtvarných návrhov, grafiky a animácií.

Projekt sa radí medzi adventúry, čo je druh počítačovej hry, v ktorej je dominantný príbeh. Úlohou hráčov je na základe logického uvažovania získať isté predmety, ktoré budú neskôr použité pri gradácii deja, sú nútení premýšľať a spájať súvislosti.

Biskupi súhlasia

„Cieľom hry je ponúknuť alternatívu k súčasným často bezcieľnym hrám. Aj keď v tejto hre je na konci prítomný tiež prvok boja, je to len vyvrcholenie samotného príbehu. V prvom rade ide o to, aby sa deťom predstavil morálny vzor - biblická postava Dávida - dieťaťa a mladíka,” objasňuje Kolesárová. Posolstvo celej hry spočíva v priblížení Biblie najmladšej generácii. S jednoduchosťou a ľahkosťou zoznamuje deti s príbehom židovského kráľa.

Projekt podporila aj Rada pre spoločenské komunikačné prostriedky pri Konferencii biskupov Slovenska (KBS). Na tento účel vyčlenila finančné prostriedky v celkovej sume vtedajších 185 000 korún, vďaka ktorým mohla byť hra vytvorená. „Tento projekt bol zaujímavý z pohľadu technického rozvoja a zavážil aj vzdelávací charakter. Cieľovou skupinou sú deti a projekt im ponúka možnosť vzdelávania v biblických znalostiach,” vysvetľuje Jozef Kováčik, hovorca KBS a tajomník jej mediálnej rady.

Súčasťou sú aj skladby Jířiho Zmožeka či podmazy speváka a skladateľa Igora Mamojku. Svoje hlasy postavám poskytli študenti, členovia dramatického krúžku pri Gymnáziu sv. Moniky v Prešove, v spolupráci s Hardy štúdiom Jozefa Harničára.

Viac o hre sa môžete dozvedieť na webovej stránke www.david-hra.sk.

Zuzana Schaleková

Foto: www.david-hra.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo