Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. november 2010

GLÓBUS: Vyhnaní z raja

Situácia irackých kresťanov sa aj naďalej zhoršuje, čoho výsledkom je víkendový incident v Bagdade. Hlavné mesto Iraku bolo uplynulý víkend svedkom krvavého útoku na kresťanský kostol. Počet obetí je veľký. Viac ako päťdesiat irackých kresťanov zabitých a okolo sedemdesiat zranených. Informácie sve...

Situácia irackých kresťanov sa aj naďalej zhoršuje, čoho výsledkom je víkendový incident v Bagdade.

Hlavné mesto Iraku bolo uplynulý víkend svedkom krvavého útoku na kresťanský kostol. Počet obetí je veľký. Viac ako päťdesiat irackých kresťanov zabitých a okolo sedemdesiat zranených. Informácie svetových agentúr o počte mŕtvych sa však rôznia.

Úspešný zásah?

Ozbrojenci vtrhli do kostola počas bohoslužby, kde zajali veriacich ako rukojemníkov. Po niekoľkých výzvach sa iracké ozbrojené sily rozhodli proti nim zakročiť. Počas zásahu však útočníci odpálili dve nálože, ktoré zabili a poranili desiatky veriacich. Napriek tomu kompetentní akciu prekvapujúco označili za úspešnú. „Operácia skončila úspechom,“ povedal pre médiá hovorca policajného veliteľstva Qassim al-Mussawi. V podobnom duchu sa vyjadril aj minister obrany Abdal Kádir al-Obejdí, ktorý dodal, že operácia prebehla s minimom obetí.

Na incident okamžite reagovala Svätá stolica, ktorá ho označila za nezmyselný akt násilia. „Kresťania v tejto krajine žijú vo veľkej neistote, preto im vyjadrujeme solidaritu v tejto situácii,“ uviedol hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Pomôcť sa chystá aj Francúzsko, ktoré je ochotné poskytnúť druhý domov 150 irackým kresťanom. Podľa slov francúzskeho ministra pre emigráciu Erica Bessona, od roku 2007 Francúzsko týmto spôsobom prijalo už 1300 irackých kresťanov.

Za Adamom a Evou

Posledná udalosť je len ďalšou epizódou tragického príbehu ťažko skúšanej kresťanskej komunity. Dnes ich v krajine medzi Eufratom a Tigrisom, kde sa kedysi mala nachádzať biblická rajská záhrada, žije len okolo 550 000. V minulosti sa tu však rozvíjala bohatá kresťanská komunita. Vatikanista talianskeho týždenníka L´Espresso Sandro Magister ešte v roku 2007 vo svojom článku Zachráňte kresťanstvo v Iraku, poukázal na ich bezútešnú situáciu. „Ešte v roku 2000 ich v tejto krajine žilo takmer 1,5 milióna,“ začína svoj článok Magister a pokračuje opisom terorizácie kresťanských rodín: „Niektorým rodinám napríklad povedia, že ak chcú mať pokoj, musia vydať jednu z dcér za moslima. Chcú tým dosiahnuť aby rodina opäť konvertovala na islam,“ píše vatikanista Magister. Kresťania si tak v mnohých prípadoch radšej zvolia emigráciu. „Počíta sa , že v Sýrii sa ich nachádza okolo 700 000, v Egypte 80 000 a v Libanone okolo 40 000,“ ozrejmuje Magister. Niekoľko desiatok tisíc ich žije aj v Európe a Amerike.

Presne podľa Magisterom opísaného scenára sa nedávno odohral ďalší incident. Rodina žijúca v Bagdade, ktorá konvertovala na kresťanstvo, bola konfrontovaná s políciou, pretože ich sused obvinil z toho, že sa ho chystali zavraždiť. „On nám pritom hovoril, že sme odpad spoločnosti. Potom povedal, aby sme späť konvertovali na islam, inak nikdy nedovolia aby sme zostali bývať v ich štvrti,“ citoval Christian Post hlavu rodiny.

Marek Mačica
Autor je stálym spolupracovníkom Postoy.sk.

Foto: islamizationwatch.blogspot.com

Inzercia

Odporúčame

REPORTÁŽ: V bare s Jánom Pavlom II.

REPORTÁŽ: V bare s Jánom Pavlom II.

Už mesiac sa v talianskych, svetových, ale aj slovenských médiách objavujú správy o jedinečnom podniku v centre Ríma. Prvý katolícky pub nesie názov po veľkom pápežovi Jánovi Pavlovi II. Aký je? Tí, čo si z internetu neodpísali (alebo nezapamätali) presnú adresu, nemusia GP2 pub tak ľahko nájsť. Nac...

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Svätá ťava, oroduj

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Svätá ťava, oroduj

Riaditeľ daňového úradu sa prekvapujúco stal Ježišovým hostiteľom v Jerichu. Obyvatelia mesta ho pritom nenávideli prinajmenšom z dvoch dôvodov. Keďže pracoval pre Rimanov, považovali ho za zradcu židovského národa. Navyše, vyberači daní boli známi tým, že sa obohacujú podvodne. A predsa by sme Zach...