Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. október 2010

NÁZOR: Jana Tutková o porušovaní zákonov pro-potratovými organizáciami

Tento víkend sa v Severnom Írsku, kde sú potraty zakázané, konal tréning pre lekárov z celého Írska o metódach potratu až do konca druhého trimestra. Jeho organizátorom bola členská organizácia Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo (IPPF), najbohatšia mimovládna organizácia sveta a najvä...

Tento víkend sa v Severnom Írsku, kde sú potraty zakázané, konal tréning pre lekárov z celého Írska o metódach potratu až do konca druhého trimestra. Jeho organizátorom bola členská organizácia Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo (IPPF), najbohatšia mimovládna organizácia sveta a najväčšia sieť potratových kliník.

Prolife organizácie protestovali, biskupi túto aktivitu odsúdili, začalo sa prešetrovanie nelegálnosti podujatia políciou. Podľa írskych zákonov ide o teroristickú aktivitu porovnateľnú s tréningom IRA či Al-Kaida o bombových útokoch na civilné obyvateľstvo. Za teroristickú aktivitu sa totiž považuje aj pripravovaný „útok na osobu chránenú ústavou“, čo nenarodené dieťa v Írsku je, ako aj „aktivity zamerané na destabilizovanie základných politických, ústavných, ... štruktúr krajiny“.

Dekriminalizácia potratov

Táto snaha ide ruka v ruke s ďalšou provokáciou írskej pobočky IPPF, keď pred časom pripravila sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu v mene anonymných osôb. Paradoxne, napriek tomu, že boli preskočené všetky súdne úrovne v domácom štáte, ktoré overujú evidenciu a skúmajú dôkazy, štrasburský súd túto sťažnosť akceptoval. Ide pri tom o prípad, ktorý môže byť úplne vymyslený a anonymné osoby neexistujúce, čo teda Štrasburg skúmať ani nebude. IPPF sa totiž nádejá, že tak ako sa štrasburským rozsudkom podarilo zrušiť írsky zákon kriminalizujúci homosexuálne aktivity v 80. rokoch, tak Štrasburg rozhodne o dekriminalizácii potratov.

Potom zrejme môžeme čakať, že okrem Bieloruska nebude členom Rady Európy už ani Malta a Poľsko. Napokon členstvo v Rade Európy nie je podmienkou členstva v EÚ a neprináša žiadne výhody. Ide o spoločenstvo štátov, ktoré si stanovujú rovnaké hodnoty, teda ľudské práva, ktoré sa riadne odklonili od tých pôvodných. Rada Európy dáva možnosť štátu do polroka od oznámenia z tohto spoločenstva vystúpiť.

Rozsudky Rady Európy sa používajú pri nátlaku na štáty legalizovať homosexuálne partnerstvá a pod. Tie ešte nemá uznaných 11 štátov EÚ, zatiaľčo 16 už tak urobilo. Viac členov Rady Európy smerom na východ je napriek tomu v prevahe, keď ide o nelegálnosť homosexuálnych partnerstiev, no postkomunistickí členovia, vrátane Ruska, majú potraty dekriminalizované. Po rozsudkoch v prospech transvestitov, sexuálnych orgií, adopcie detí homosexuálmi, atď. by taký rozsudok ani neprekvapil.

Obchádzanie zákonov

Možno však niekoho prekvapia praktiky pro-potratových organizácií. Nie je totiž ojedinelou záležitosťou, že IPPF porušuje zákony krajiny v snahe presadiť svoju eugenickú agendu. V snahe legalizovať potraty v celom svete, populační kontrolóri nemajú škrupule obchádzať zákony krajín, ktoré zakazujú potraty. V dokumente z roku 1984 Ľudské právo na plánovanie rodičovstva Medzinárodná federácia pre plánovanie rodičovstva prehlásila: „Členovia Plánovaného rodičovstva a ich partneri by nemali využívať chýbajúci zákon alebo existenciu nevhodných zákonov ako výhovorku pre ničnerobenie: aktivity mimo zákona, alebo dokonca ich porušenie, je súčasťou procesu stimulácie zmeny.”

„V snahe legalizovať potraty v celom svete populační kontrolóri nemajú škrupule obchádzať zákony krajín, ktoré zakazujú potraty.“ Zdieľať

Príkladom môže byť takmer 20 mil. sterilizácií (.pdf), vykonaných v poľných klinikách Plánovaného rodičovstva v Brazílii napriek nelegálnosti procedúry. Ďalšie potratové organizácie ako Marie Stopes International alebo Lekári bez hraníc priznali, že vykonávajú nelegálne potraty v krajinách, kde sú potraty zakázané. Populačný fond OSN (UNFPA) financuje ďalších takýchto partnerov, ktorým porušovanie národnej legislatívy neprekáža (“New Approaches to Early Abortion” (.pdf), Outlook, volume 16, number 2, October 1998. PATH and UNFPA).

Inzercia

Medzinárodná koalícia za zdravie žien o tom otvorene hovorí: „Kde sú bezpečné služby slušne dostupné nepriek reštriktívnym zákonom, snaha liberalizovať zákony by mohla viesť k viacerým, nie menej, reštrikciám a k prísnejšej implementácii existujúcich zákonov. Napr. v Bangladéši, kde sú ,služby menštruačnej regulácie´ široko poskytované v systéme verejného zdravotníctva a v súkromnom sektore, existuje presvedčenie, že verejná diskusia o potratovom zákone by mohla tieto služby ohroziť.“ (Adrienne Germain and Theresa Kim, “Expanding Access to Safe Abortion: Strategies for Action” (.pdf), International Women’s Health Coalition, 1998, p.15.)

Tu paramedičky používajú ručný „menštruaciu vysávací respirátor“ na vykonávanie umelých potratov, hoci sú zakázané. Prístroj vysáva obsah maternice do 16. týždňa tehotenstva a dáva politickú ochranu UNFPA. Ak sa dokáže, že tento prostriedok bol použitý na potrat, môže sa tvrdiť, že išlo o jeho zneužitie, lebo nástroj pomáha pri spontánnom potrate. Okrem toho, že UNFPA doteraz pomáha oficiálnej násilnej čínskej politike jedného dieťaťa, v Peru v 90. rokoch asistovala pri nútených sterilizáciach bez súhlasu na stovkách tisícoch chudobných žien.

UNFPA si to s imunitou OSN môže dovoliť. Jej prestíž zakrýva aj ďalších partnerov, akými sú IPPF či Marie Stopes International, najväčší príjemcovia zdrojov od UNFPA.

Jana Ray-Tutková
Autorka je riaditeľkou Centra pre bioetickú reformu www.pravonazivot.sk.

Ilustračné foto: archív, www.jillstanek.com

Odporúčame

KOMENTÁR: Nobel zo skúmavky

KOMENTÁR: Nobel zo skúmavky

Svet potrebuje silné osobnosti a uznávané ocenenia. Ale nie guláš hodnôt a chaos v kvalitách. Tohtoročné vyhlásenie držiteľov Nobelovej ceny za rok 2010 na seba dostatočne upozornilo. Žiaľ, človek ho opäť mohol vnímať so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane dostávajú rok čo rok ocenenie Pána dynamit...

NÁZOR: Europoslanec Mikolášik o obrane výhrady vo svedomí

NÁZOR: Europoslanec Mikolášik o obrane výhrady vo svedomí

V snahe ochrániť ľudský život a právo na výhradu vo svedomí mnohí zviedli silný ideologický boj v ťažkej diskusii a doviedli ho do úspešného konca. Zápas za ochranu ľudského života však pokračuje. Sú lekári, ktorí veria, že pri potrate usmrcujeme živú bytosť a preto to odmietajú robiť. Veria, že tú ...

NÁZOR: Marek Hrubčo o Michalovi Havranovi

NÁZOR: Marek Hrubčo o Michalovi Havranovi

Zainvestoval som svoj čas a vypočul som si úvahy o „systéme, v ktorom žijeme“ z dielne Michala Havrana ml. Len tak, zo zvedavosti. Reku, veď vlastne ani neviem, o čo tomu človeku ide. Nuž, musím sa priznať, očakával som, že to bude horšie. Myšlienkový svet Michala Havrana ml. sa dá s istou mierou zj...