Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
19. september 2016

Lekári varujú pred nebezpečným liekom na podporu dojčenia

Laktačné poradkyne odporúčajú matkám, ktoré majú problémy s dojčením, liek s účinnou látkou domperidon. Ten však na tento účel nie je na Slovensku schválený, pritom jeho možným vedľajším účinkom sú aj závraty či zástava srdca.
Lekári varujú pred nebezpečným liekom na podporu dojčenia

Tasr

Rastúci spoločenský tlak na ženy, aby dojčili čo najviac a čo najdlhšie, spôsobil, že matky hľadajú alternatívy, ako si pomôcť pri zvyšovaní laktácie. Siahajú tak po lieku, ktorý je u nás registrovaný na zlepšenie peristaltického pohybu tráviacej rúry, čiže na zlepšenie vyprázdňovania žalúdka, zabránenie páleniu záhy a vracania.

Ako vedľajší efekt však blokuje účinok dopamínu na podmozgovú žľazu, čím dáva priechod voľnej produkcii prolaktínu. Tento účinok propaguje združenie Mamila, pod ktoré patrí množstvo laktačných poradkýň, ktoré pomáhajú ženám po pôrode s rozbehom dojčenia.

Združenie sa odvoláva na kanadského doktora Newmana, ktorý však zamlčuje vedľajšie účinky tejto účinnej látky. Ako prvý na tento problém upozornil na svojom blogu pediater, primár lôžkového oddelenia v Čadci Jozef Marec, ktorý tvrdí, že práve laktačné poradkyne bez lekárskeho vzdelania odporúčajú domperidon dojčiacim matkám. Tie potom tlačia na lekárov, aby sa k lieku dostali. Podľa doktora Mareca nie je vedecky dokázaný účinok tohto lieku na laktáciu a ide teda skôr o jeho placebo efekt. „Nenašiel som žiadnu štúdiu, ktorá by porovnávala hladiny prolaktínu pred a po podaní domperidonu... Je možno iluzórne sa domnievať, že už na maximum zvýšený prolaktín samotným tehotenstvom a pôrodom bude ešte lepšie účinkovať po podaní domperidonu a zlepší laktáciu.“

No závažnejší je fakt, že združenie Mamila, ktoré má vplyv na tisíce matiek, na svojej oficiálnej stránke užívanie tohto lieku obhajuje, pričom zamlčiava jeho závažnejšie vedľajšie účinky.

Laktačné poradkyne domperidon odporúčajú

Niektoré poradkyne údajne dávajú tento liek priamo matkám pri návšteve, keď ostatné ich postupy nezabrali. Podľa doktora Mareca je tento problém natoľko vážny, že by sa tým mali začať zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní.

„Na Slovensku určite nie je schválená indikácia domperidonu na zlepšenie laktácie. Čiže používa sa tak off label, mimo vyznačených indikácií. To je dosť veľký prúser, povedal by som. Ďalšia závažná skutočnosť je, že matkám dychtiacim po dojčení ich dávajú de facto laici – laktačné poradkyne, ktoré nie sú schopné posúdiť ich riziko, najmä ak žena berie ešte iné lieky, prípadne jej hrozí laktačná psychóza... A tretí a najväčší prúser je, že poradkyne nepoznajúc zákernosti liekov, čo manipulujú s nervovým systémom a hormónmi, ich dávajú matkám v dávke až 4x vyššej, než odporúča výrobca na indikácie zažívacieho aparátu!!! Ak je denná dávka domperidonu odporučená na 3x10 mg denne a poradkyňa dá matke 3x40 mg, tak to už je sila! To už je na trestné oznámenie a odobratie diplomu laktačnej poradkyne!“

Podľa primára Mareca liek ohrozuje matku, pretože jej hrozí napríklad aj zástava srdca alebo závažná arytmia. A to najmä, ak sa liek užíva aj v kombinácii s inými liekmi. Liek má zároveň aj centrálne účinky, ktoré sa môžu prejaviť u vysokého percenta žien, ako je ospalosť, sucho v ústach a závraty. Okrem toho špeciálne jeho dlhodobé užívanie sa môže prejaviť nepriaznivo na zdraví. Ani Slovenská neonatologická spoločnosť neodporúča domperidon ako osvedčený a bezpečný liek na podporu dojčenia. 

Domperidon na laktáciu nie! – tvrdia odborníci

Európska lieková agentúra v roku 2011 začala prehodnocovanie liekov obsahujúcich domperidon z dôvodu nežiaducich účinkov domperidonu na srdce. Odvtedy boli v Belgicku hlásené nové prípady účinkov na srdce.

Inzercia

Na základe týchto hlásení belgická lieková agentúra dospela k záveru, že domperidon by sa nemal naďalej používať u niektorých pacientov, napríklad pacientov s predĺženým QT intervalom alebo inými srdcovými ochoreniami. V roku 2014 Európska lieková agentúra dokončila prehodnotenie liekov obsahujúcich domperidon a odporučil zmeny v ich používaní. Tieto zmeny sa týkajú obmedzenia indikácií len na zmiernenie nevoľností a zvracanie a znižovanie dávok v závislosti od hmotnosti pacienta.

Práve zníženie dávok považuje agentúra za kľúčové pre obmedzenie rizík. Aj tieto fakty združenie Mamila zľahčuje a na svojej stránke píše: „Neexistuje 100 % bezpečný liek, to je zrejmé. Avšak po viac ako 30 rokoch celosvetového užívania domperidonu vo viac ako 700 miliónoch dávok je zjavné, že je oveľa bezpečnejší ako použitie umelého mlieka. Domperidon má relatívne málo vedľajších účinkov, pričom hlavným z nich je práve tvorba mlieka – čo je v prípade dojčiacich matiek žiaduci účinok.“

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ sa v internetovej diskusii vyjadril, že laktačné poradkyne sa snažia mamičku naočkovať, že domperidon je jediná záchrana, a potom to nechať na lekárov a lekárnikov, nech sa s tým trápia a ostanú za zlých. „Veselo ho odporúčajú a potom sa ho ich klientky dožadujú buď u svojich lekárov, alebo jednoduchšie u nás. A sú celé nabrúsené, keď sa im snažíme rozumne vysvetliť nezmyselnosť tohto postupu.“

Združenie Mamila, ktoré robí inak mnoho záslužnej roboty pri pomoci matkám, sa tak pri propagácii dojčenia a jeho vplyvu na zdravie detí, posúva do priameho konfliktu s lekármi a farmaceutmi. Sieť lekární Dr. Max musela na tieto tendecie reagovať aj vyhlásením na svojej stránke: „Do lekárne často prichádzajú mamičky, ktoré sa potrebujú poradiť o prípravkoch na podporu dojčenia. Niektoré dokonca žiadajú liek s obsahom domperidonu na radu laktačnej poradkyne. V tomto prípade sa využíva nežiaduci účinok tohto liečiva, ktorým je zvýšená tvorba materského mlieka. Bohužiaľ, takéto rady laktačných poradkýň sa nepovažujú podľa Slovenskej pediatrickej spoločnosti za bezpečné. Laktačné poradkyne nemajú oprávnenie odporúčať použitie liekov na lekársky predpis.“

A hoci majú laktačné poradkyne dobrú vôľu mamám pomáhať, prispievajú skôr k atmosfére konfliktu matiek s odborníkmi. Pediatri sú s nimi už dlhodobo v spore, na čo však neraz doplácajú opäť len mamičky. Poradkyne majú pritom obrovský vplyv, len na sociálnej sieti ich statusy sleduje viac ako trinásťtisíc rodičov. Mamila však kritiku zo strany odborníkov nepripúšťa, uzatvára sa do svojho sveta a ďalej propaguje svoju líniu. Na svojej stránke zverejnili vyjadrenie, kde celú zodpovednosť posúvajú na lekárov, ktorí liek predpisujú.

„Je vysoké percento matiek, ktoré už na konci 1. či 3. mesiaca po pôrode nedojčí. Okrem toho, že mnohé z nich nedostanú pomoc či podporu pri dojčení, je im upieraná aj liečba, ktorá pacientom v žiadnej inej oblasti medicíny upieraná nie je. Sú to matky, ktoré chcú dojčiť, ktoré podnikli všetky kroky na zlepšenie dojčenia, ale napriek tomu potrebujú cielenú liečbu liekom, ktorý dokáže zvýšiť tvorbu mlieka. Taký liek existuje – volá sa domperidon (Costi). Mimochodom, túto liečbu majú na starosti lekári, poradkyne pri dojčení lieky nepredpisujú a domperidon je na Slovensku liek na predpis, preto ak ho matka užíva, tak ho užíva na predpis lekára.“

Samozrejme, je problémom, že niektorí lekári tomuto tlaku podľahnú. Vo svojom vyhlásení Mamila zdôvodňuje, že umelé mlieko je predsa tiež liek s mnohými vedľajšími účinkami a ukončenie dojčenia má ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo i samotnú rodinu. Nedostať sa do konfliktu s pacientom, a teda klientom môže byť teda pre nejedného lekára ťažkým orieškom.

 

FOTO TASR

Odporúčame