Najväčší protest v dejinách Srbska V Belehrade proti korupcii demonštrovalo 300-tisíc ľudí

V Belehrade proti korupcii demonštrovalo 300-tisíc ľudí
Foto: TASR via AP Photo/Marko Drobnjakovic
Demonštranti vinia úrady zo smrti 15 ľudí v Novom Sade v novembri a žiadajú vyvodenia zodpovednosti. Prezident Vučić tvrdí, že na demonštrácie niet dôvodu.
4 minúty čítania 4 min
Vypočuť článok
Najväčší protest v dejinách Srbska / V Belehrade proti korupcii demonštrovalo 300-tisíc ľudí
0:00
0:00
0:00 0:00
Christian Heitmann
Christian Heitmann
Autor je rodený Prešporák, ktorý časť života prežil v Nemecku a Chorvátsku, vo Viedni a v Záhrebe študoval históriu so zameraním na strednú a východnú Európu. Píše o zahraničnej a bezpečnostnej politike.
Ďalšie autorove články:

Trumpova rezolúcia Bezpečnostná rada OSN schválila mierový plán pre Gazu

Nové stíhačky aj protivzdušná obrana Čo chce Zelenskyj dosiahnuť v Paríži

Zlaté ruky kráľa Midasa Kedysi bol Mindič Zelenského priateľom, teraz naňho prezident pre korupciu uvalil sankcie

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Na demonštráciách s názvom „15. za 15“ v Belehrade sa 15. marca zúčastnili státisíce ľudí.

Demonštranti protestovali proti korupcii, ktorá v ich očiach spôsobila smrť 15 ľudí v Novom Sade, kde sa 1. novembra zrútila strieška pred čerstvo zrekonštruovanou vlakovou stanicou. Účastníci sú presvedčení, že korupcia srbských úradov viedla k tomu, že na stanici neboli vykonané potrebné opravy, keďže na opravu určené peniaze sa rozkradli.

Podozrenie v očiach demonštrantov umocňuje neochota úradov zverejniť zmluvy o rekonštrukcii stanice.

Odvtedy srbskí študenti organizujú protesty v rôznych častiach krajiny a požadujú zverejnenie všetkých dokumentov o oprave stanice a vyvodenie politickej a aj trestnoprávnej zodpovednosti.

V dôsledku masových protestov v decembri a januári a nasledujúcich útokov na demonštrantov zo strany podporovateľov vládnucej strany SNS (Srpska napredna stranka), pri ktorých boli dve študentky vážne zranené, už 28. januára odstúpil premiér Miloš Vučević. O jeho odchode Postoj písal podrobnejšie na tomto mieste.

Ešte v novembri odstúpili aj dvaja ministri, minister stavebníctva, dopravy a infraštruktúry Goran Vesić a minister pre zahraničný obchod Tomislav Momirović. Obaja však popierajú, že by niesli zodpovednosť za nešťastie v Novom Sade.

Foto: TASR via AP Photo/Armin Durgut

Foto: X, BBC NEWS na srpskom

Väčší než protesty proti Miloševićovi

Kontroverzie vyvolala otázka, koľko ľudí sa na demonštráciách naozaj zúčastnilo. Zatiaľ čo niektorí účastníci hovorili o vyše 900-tisíc účastníkoch, ministerstvo vnútra tvrdilo, že ich je asi 107-tisíc. Odborníci na región upozorňujú, že srbské úrady dlhodobo podhodnocujú veľkosť protivládnych protestov. Organizácia Arhiv javnih skupova (Archív verejných zhromaždení) odhaduje počet účastníkov na 275- až 325-tisíc.

Ide tak o najväčší protest v moderných srbských dejinách, dokonca väčší, než boli protesty proti falšovaniu volieb 5. októbra 2000. Na protestoch, ktoré so sebou priniesli pád Miloševićovho režimu, sa vtedy v Belehrade zúčastnilo asi 100- až 120-tisíc ľudí.

Zároveň ide aj o najväčšie verejné zhromaždenie od zhromaždenia na Gazimestane k 600. výročiu bitky v Kosove (1389) v roku 1989. Na podujatie, ktoré vtedy Slobodan Milošević použil na burcovanie nacionalistických vášní, podľa dobových srbských odhadov prišlo medzi jedným a dvoma miliónmi ľudí, Reuters však hovoril o výrazne nižších číslach – asi 300-tisíc účastníkoch.

Za posledné tri mesiace Srbi vyšli do ulíc vo vyše štyristo mestách, okrem iného v Kragujevci a Novom Sade. Už na v porovnaní s včerajškom menšie demonštrácie v decembri a januári v Belehrade prišlo okolo stotisíc ľudí.

Foto: X, BBC NEWS na srpskom

Znepokojený Vučić

Prezident Aleksandar Vučić tvrdí, že počet účastníkov je výrazne menší, než udávajú nezávislí pozorovatelia, a v minulosti demonštrantov opakovane obvinil z pokusu o „farebnú revolúciu“, ktorú údajne organizuje chorvátska tajná služba.

Aj on však teraz priznáva, že v Belehrade bola „veľká demonštrácia“, na ktorú prišiel „ohromný počet ľudí zvnútra“. Demonštrantov kritizuje za ich „negatívnu energiu“ a uvádza, že polícia za rôzne trestné činy zadržala 22 osôb. Prezident vyzval študentov, aby zanalyzovali, že na protesty vraj nemajú dôvod, pretože ich požiadavky už sú splnené.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Zahraničná politika Srbsko Aleksandar Vučić korupcia
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť