Mikuláš II. Mierotvorca

„...to je zrejme tvoj štýl a spôsob práce, keď je nejaký problém, ktorý je ťažko riešiteľný, že ho treba odložiť do šuflíka, nechať ho tam a snáď ho čas vyrieši,“ povedal v nedeľnej relácii STV O 5 minút 12 Pavol Hrušovský na adresu svojho spolubesedníka Mikuláša Dzurindu. Samotný priebeh relácie potvrdil Hrušovského názor. Dzurinda sa hneď v úvode pokúsil vyhnúť konfrontácii názorov. Načo riešiť to, čo sa stalo? Je potrebné dívať sa dopredu. Priznal, že mlieko je rozliate a je potrebné ho poutierať, no namiesto toho, aby ho utrel on, ktorý ho rozlial, by asi radšej čakal, kým by sa mlieko utrelo samo.

No v niečom oveľa vážnejšom Dzurinda potvrdil Hrušovského slová. V relácii konečne priznal, že celý čas o finálnej podobe zmluvy o výhrade vo svedomí vedel („...od apríla minulého roku tou zmluvou ja osobne intenzívne žijem...“) a že mu vyhovovalo ticho okolo nej ("Mne vyhovovalo ticho. Mne vyhovovalo to, že to netlačíte, že to na tie politické rokovania nenastoľujete, lebo som vedel, že to bude veľká rozbuška, ak by sme mali vážne rokovať o tomto texte."). Stalo sa tak úplne zjavným, že Dzurinda vytváral svoj pozitívny imidž zjednocovateľa a mierotvorcu na (politicky) negatívnej vlastnosti odsúvania problémov.

Aj keď sledovanie nedeľných politických diskusií asi nie je najvhodnejší spôsob čakania na obed, tentokrát sa pri TV obrazovke oplatilo ostať. Aspoň tým, ktorí si chceli urobiť definitívny poriadok v tom, čo sa to na Slovensku vlatne deje. Dzurinda sa, žiaľ, definitívne vyfarbil ako človek, ktorý prestáva byť dôveryhodný, nielen pre odsúvanie problémov a ich tendenčné využívanie vo svoj prospech, ale najmä pre otvorené zavádzanie verejnosti a nehovorenie pravdy (pôvodne tvrdil, že Lipšic nedostal poverenie vlády pre vyjednávanie so Svätou stolicou, no v relácii už hovoril, že „poverený prípravou tohto dokumentu bol pán vicepremiér Lipšic“).

Čím viac sa zmenšujú rozdiely medzi Dzurindom a Mečiarom, tým viac sa zväčšuje pravdepodobnosť povolebnej spolupráce ich strán. Či už v koalícii alebo – čo je pravdepodobnejšie – v opozícii.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo