Nielen burkini. V Cannes zakázali na plážach aj rehoľné habity

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nielen burkini. V Cannes zakázali na plážach aj rehoľné habity

Foto: Flickr.com/Michael Foley

Starosta známeho letoviska sa vyjadril, že rehoľníčky v habite nie sú na plážach vítané o nič viac než ženy, ktoré nosia burkini.

Nosenie rehoľných habitov, rovnako ako moslimských plaviek burkini je na miestnych plážach zakázané, povedal vo štvrtok zástupca starostu francúzskeho Cannes.

Vicestarosta Cannes Rudy Salles obraňoval zákaz nosenia burkín na stanici BBC Radio 4. „Čo sú burkini? Sú to bikini s burkou. A burka je zakázaná. Na pláž sa chodí v plavkách, nie hocijako. Ak chcem ísť napríklad nahý, nemôžem, je to zakázané,“ povedal. Podľa neho prísť na pláž v burkinách je provokácia. „Náboženstvo a štát sú úplne oddelené. Viera je súkromnou vecou jednotlivca, ktorú môže prejavovať doma, v kostole, ale nie na ulici,“ dodal Salles.

Keď sa ho redaktor BBC spýtal, či majú povolené prísť na pláž katolícke mníšky, odpovedal záporne. „Nie, je to to isté.“

Ako uvádza britský Catholic Herald, vo štvrtok zamietol najvyšší správny súd Francúzska v piatok vyhovel odvolaniu Francúzskej ligy za ľudské práva proti zákazu burkín v meste Villeneuve-Loubet. Finálny verdikt v otázke zákazu moslimských plaviek sa ešte očakáva. 

Letoviská na Francúzskej riviére zakázali po sérii teroristických útokov nosenie moslimských plaviek burkini, ktoré zahaľujú celé telo. Veľkú diskusiu vyvolali fotografie z tohto týždňa, ako policajti v Nice nútia moslimku vyzliecť sa z burkín priamo pred nimi.

K téme: 
Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď Zdieľať

Na stranu moslimov sa v tomto prípade okrem rôznych aktivistov postavila aj talianska cirkev. Generálny sekretár talianskej biskupskej konferencie Nunzio Galantino zákaz burkín kritizoval. Poukázal pritom práve na rehoľné sestry.

„Chce to zdravý rozum. Ťažko si predstaviť, že žena, ktorá vstupuje do vody, ide spáchať atentát,“ povedal Galantino pre denník Corriere della Sera. Galantino súhlasí tiež so slovami pápeža Františka, ktorý pre denník La Croix povedal, že ak chce moslimská žena nosiť svoj tradičný odev, má na to právo. „Aj ja to hovorím a myslím pritom na naše rehoľné sestry, na naše staré mamy, ktoré nosili a mnohé stále nosia dlhé odevy,“ povedal sekretár biskupov.

Podľa Galantina je súčasná debata o burkinách šancou na pochopenie hodnoty symbolov a tiež cudnosti. „Poviem to takto, zdá sa mi paradoxné, že nás znepokojuje žena, ktorá sa ide kúpať príliš oblečená,“ poznamenal biskup.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo