Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. august 2016

Nielen burkini. V Cannes zakázali na plážach aj rehoľné habity

Starosta známeho letoviska sa vyjadril, že rehoľníčky v habite nie sú na plážach vítané o nič viac než ženy, ktoré nosia burkini.
Nielen burkini. V Cannes zakázali na plážach aj rehoľné habity

Foto: Flickr.com/Michael Foley

Nosenie rehoľných habitov, rovnako ako moslimských plaviek burkini je na miestnych plážach zakázané, povedal vo štvrtok zástupca starostu francúzskeho Cannes.

Vicestarosta Cannes Rudy Salles obraňoval zákaz nosenia burkín na stanici BBC Radio 4. „Čo sú burkini? Sú to bikini s burkou. A burka je zakázaná. Na pláž sa chodí v plavkách, nie hocijako. Ak chcem ísť napríklad nahý, nemôžem, je to zakázané,“ povedal. Podľa neho prísť na pláž v burkinách je provokácia. „Náboženstvo a štát sú úplne oddelené. Viera je súkromnou vecou jednotlivca, ktorú môže prejavovať doma, v kostole, ale nie na ulici,“ dodal Salles.

Keď sa ho redaktor BBC spýtal, či majú povolené prísť na pláž katolícke mníšky, odpovedal záporne. „Nie, je to to isté.“

Ako uvádza britský Catholic Herald, vo štvrtok zamietol najvyšší správny súd Francúzska v piatok vyhovel odvolaniu Francúzskej ligy za ľudské práva proti zákazu burkín v meste Villeneuve-Loubet. Finálny verdikt v otázke zákazu moslimských plaviek sa ešte očakáva. 

Inzercia

Letoviská na Francúzskej riviére zakázali po sérii teroristických útokov nosenie moslimských plaviek burkini, ktoré zahaľujú celé telo. Veľkú diskusiu vyvolali fotografie z tohto týždňa, ako policajti v Nice nútia moslimku vyzliecť sa z burkín priamo pred nimi.

K téme: 
Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď Zdieľať

Na stranu moslimov sa v tomto prípade okrem rôznych aktivistov postavila aj talianska cirkev. Generálny sekretár talianskej biskupskej konferencie Nunzio Galantino zákaz burkín kritizoval. Poukázal pritom práve na rehoľné sestry.

„Chce to zdravý rozum. Ťažko si predstaviť, že žena, ktorá vstupuje do vody, ide spáchať atentát,“ povedal Galantino pre denník Corriere della Sera. Galantino súhlasí tiež so slovami pápeža Františka, ktorý pre denník La Croix povedal, že ak chce moslimská žena nosiť svoj tradičný odev, má na to právo. „Aj ja to hovorím a myslím pritom na naše rehoľné sestry, na naše staré mamy, ktoré nosili a mnohé stále nosia dlhé odevy,“ povedal sekretár biskupov.

Podľa Galantina je súčasná debata o burkinách šancou na pochopenie hodnoty symbolov a tiež cudnosti. „Poviem to takto, zdá sa mi paradoxné, že nás znepokojuje žena, ktorá sa ide kúpať príliš oblečená,“ poznamenal biskup.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Vďaka za SNP, ale inak, ako sa dnes prezentuje

Vďaka za SNP, ale inak, ako sa dnes prezentuje

Na Slovenské národné povstanie dnes nemožno siahať, lebo podľa nositeľov hlavného prúdu v spoločnosti nie je nič iné, len hrdá súčasť slovenských dejín. Napriek tomu by sme ho mali vnímať s odstupom a bez skratkovitého schematizmu, lebo v ňom ako v zrkadle môžeme aj dnes postrehnúť pravdivý obraz slovenskej spoločnosti.