Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. 05. 2019, 13:31

Tam, kde majú svoju vilu Putinova sestra a nový ukrajinský prezident

Milý Volodymyr Oleksandrovič Zelenskyj! Dovoľte mi, aby som vám pogratuloval k zvoleniu za prezidenta Ukrajiny. 73 percent, wow!
Tam, kde majú svoju vilu Putinova sestra a nový ukrajinský prezident

Na snímke Volodymyr Zelenskyj pred duelom s protikandidátom Petrom Porošenkom v prezidentských voľbách na Národnom olympijskom komplexe Olympijskyj v Kyjeve 19. apríla 2019. FOTO TASR/AP

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Milý Volodymyr Oleksandrovič Zelenskyj, píšem vám kvôli vile za 3,8 milióna eur, na ktorú ste zabudli vo svojom majetkovom priznaní. Vás – sluhu národa a ničiteľa oligarchie – kritizujú za to, že táto vila stojí akurát na najobľúbenejšom talianskom mieste ruských oligarchov.

Mali ste pripravené dobré vysvetlenie: Vila s pätnástimi izbami bola len investíciou, aby ste odparkovali peniaze pre svoj nasledujúci hraný film. Samozrejme, že vám to verím. Pre prípad, že si predsa len budete raz chcieť urobiť dovolenku na svojej toskánskej dači, som tam vycestoval a teraz vám poskytnem niekoľko praktických tipov.

Forte de Marmi zaiste nie je zlou voľbou. Dobre, mohol by som uviesť niekoľko ukrajinských pláží, na ktorých sa piesok leskne zlatšie. Ale nočná hra svetla a tieňa „Apuánskych Álp“, ktoré síce nie sú Alpami, no týčia sa skutočne tak pôsobivo ako tirolské Dolomity, k tomu pohľad z pláže na prístavné žeriavy v La Spezia a na jeden ostrov pred Cinque Terre – bez námietok! 

Roma imperiale

Dobre, viackrát som sa zľakol, keď som počas plávania popri brehu narazil na predmety vo vode, na upevnenú sieť a na tyč. S múrom, ktorý sa skrýva v mori pred Odesou, sa prinajmenšom ráta. Mám však pre vás dobrú správu: Čističi už boli na ceste, mimochodom v modro-žltom člne, vo farbách Ukrajiny.

Ubytoval som sa tam, kde majú svoje domy Abramovič a Deripaska, tá štvrť sa volá „Roma imperiale“. Verejnosť vás kritizuje za blízkosť k exilovému ukrajinskému oligarchovi Igorovi Kolomojskemu, ktorý vás v rokoch 2017-2018 nechal jedenásťkrát priletieť k sebe do Ženevy. Preto ma takmer trafil šľak, keď som videl čierny Land Rover so ženevskou poznávacou značkou. To však bolo ďaleko od vašej vily. 

Môžem vás uistiť, že domáci sú veľmi diskrétni. Kto sa na vás opýta, dostane len usmievavé „pekné pre neho“, no vašu adresu neuvedie nikto. Väčšina tvrdí, že ešte nikdy o vás nepočuli. Jeden starousadlík mi povedal: „Putinova sestra, tú u nás vidím každé leto s deťmi. Ale ktorý dom je jej, to nepoviem, inak...“ A priložil si dva prsty k spánkom.

Forte dei Marmi je zbohatlícke, no na úrovni. Vily, vybudované v neotoskánskom štýle, skrývajú svoju veľkosť. V tomto čase tu nie sú žiadni Rusi, počas noci svieti nanajvýš okno domovníka. Pri pláži ležia najvznešenejšie restaurant-lounges, veľmi vkusné. 

Tinkoffov sedemhviezdičkový palác „La Datcha“, na leto už vypredaný, je v tomto čase ešte voľný, za mimosezónnu cenu 89-tisíc eur za sedem dní. Videl som počas noci, ako bol prepravovaný trup jednej superjachty, profesionálne a rutinne. Taliani sa starajú o svojich hostí dobre.

Vykydajte tú zelenú polievku

Milý Volodymyr Oleksandrovič, mali by ste verejne objasniť, že váš dom neleží v Roma Imperiale, ale na druhom konci miesta. Vy ste „jednoduchý chlapec z Krivého Roha“ a „Vittoria Apuana“ je štvrťou pre jednoduchých multimilionárov. 

To musíte povedať svojim kritikom – vo „Vittoria Apuana“ žijú takmer normálni ľudia. Do najbližšej reštaurácie, do „Il Platano“, chodia jesť celkom normálni Taliani.

Samotnou vilou ste dokázali vkus. Živý plot je vysoký, ale vzdušný, mohol som cezeň pekne nakuknúť. Postrekovač pri vchode strieka trocha na ulicu, ale to vám sotva spôsobí nejaké nepríjemnosti. Len s bazénom musíte niečo robiť, vykydajte tú zelenú polievku!

Bezprostrední susedia sú veľmi milí. Štvorčlenná rodina ako vaša, teda Taliani, a jazdia na starom kombi značky Audi. Rozprávali mi, že počas uplynulého augusta vo vašom dome dovolenkovala jedna štvorčlenná rodina, „v čiernom Land Roveri s ukrajinskými poznávacími značkami“. Vychádzam z toho, že ste to neboli vy.

Od vášho domu k moru je to 600 metrov. Ak pôjdete vždy rovno, narazíte na plážový klub „San Francesco“. Stojí 8 500 eur za sezónnu vstupenku, v auguste 180 eur na deň. V cene je kabínka a plážový stan, pod ktorým nájde miesto malá rodina. Tento plážový klub je cenová stredná trieda, kluby smerom do centra sú drahšie, mimo mesta lacnejšie.

Samozrejme, môžete ísť aj pešo k bezplatnej pláži obce Forte dei Marmi. Aby ste tam prišli, musíte ísť popri týchto zariadeniach: Alba, Pennone, Capri, Sandra, Carla, Salvatori, Spiaggia dei bambini, Stella maris, Gilda, Tai, Le Dune del Forte, botanická záhrada, škola plachtenia. 

Obecná pláž však vyzerá ako doma, ako na Ukrajine, leží pri cintoríne vyradených člnov. Aby ste vedeli, to šliapanie nestojí za to. Pokojne si doprajte „San Francesco“, rumunská kuchárka je super milá. Azda nebudete musieť kvôli tomu predať byt v Londýne.

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame