Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. august 2016

Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď

Bojovať zákazom burkín proti radikalizmu je kontraproduktívna hlúposť.
Zákaz burkín. Alebo keď sekularizmus nie je odpoveď

Pápež Benedikt XVI. kedysi povedal, že tak ako existujú patológie náboženstva, ktoré sa môžu prejavovať radikalizmom a terorizmom, existuje aj patológia rozumu. Je prítomná v ideológiách, ktoré sa odrezali od Boha a chcú skonštruovať nového človeka a nový svet.

Francúzsko je dnes akoby laboratóriom obidvoch týchto patológií. Na jednej strane stojí extrémny salafizmus a teror, na druhej francúzska štátna doktrína – „laicité“ alebo prísny sekularizmus.

V jeho mene je už po desaťročia náboženstvo (dlhý čas sa to týkalo najmä kresťanstva) vytláčané z verejného života a dnes sú rozhodnutím niektorých francúzskych samospráv moslimské ženy vykazované z pláží a vyzliekané z plaviek. Burkiny sú vraj symbolom zotročenia ženy a sú nezlučiteľné s francúzskym hodnotovým systémom.

Apologéti francúzskeho laicizmu sú po tom, ako sa im podarilo vytlačiť na okraj praktizujúcich katolíkov, konfrontovaní s novou výzvou. S islamom, náboženstvom, v ktorom je spojenie náboženského a svetského prítomné oveľa viac než v súdobom kresťanstve a ktoré vo veľkej miere stotožňuje náboženské ciele s politickými.

Aký atraktívny môže byť pre ľudí z moslimského sveta duchovne vyprázdnený a antinábožensky nastavený laický štát? Zdieľať

Otázkou na úvahu je aj to, či dlhý boj proti náboženstvu neoslabil Francúzsko civilizačne natoľko, že práve to je popri všetkých ekonomických a sociálnych faktoroch tiež jedným z dôvodov, prečo zlyháva v otázke integrácie migrantov z iných kultúr. Veď aký atraktívny môže byť pre ľudí z moslimského sveta duchovne vyprázdnený a antinábožensky nastavený laický štát?

Na takto položenú otázku sa, samozrejme, dá len ťažko sformulovať jednoznačná odpoveď. Isté však je, že ťaženie proti burkinám pod pláštikom prísneho laicizmu je krokom vedľa. Na rozdiel od zákazu oblečenia zakrývajúceho tvár a znemožňujúceho identifikáciu, ktorý má svoje opodstatnenie.

Inzercia

Nedá sa skonštruovať spoločnosť, v ktorej síce bude náboženstvo legálne, ale jeho prejavy, či už kríže na krku, šatky a jarmulky na hlave, alebo dlhé plavky budú zakázané alebo zredukované len na modlitebne a najbezprostrednejšie súkromie. Je to ilúzia, ktorá zákonite vedie ku konfliktom.

„Sme dva teroristické útoky od občianskej vojny,“ vyhlásil nedávno šéf francúzskej domácej rozviedky (DGSI) Patrick Calvar. Mal tým na mysli nárast radikálnych nálad vo vnútri francúzskej spoločnosti. Zákaz burkín môže tieto nálady len ešte viac eskalovať.

Aby nedošlo k omylu. Radikálny islamizmus je problém a treba voči nemu bojovať. Nie však sekularizmom, ale prísnymi bezpečnostnými opatreniami aj opatrnosťou a zdravým rozumom v migračnej politike.

Ťaženie proti burkinám je však bojom na zlom a úplne zbytočnom fronte.

Foto: TASR/AP

Odporúčame