KRESŤANIA NA MUŠKE: V Indii na jednej lodi s moslimami

Ďalšou krajinou, ktorú v našom seriáli predstavíme, je India. Kresťania a moslimovia sú tu na jednej lodi.

Napriek tomu, že krajina sa považuje za demokratickú, pôsobia v nej nedemokratické živly. Už takmer dvadsať rokov je na indickej politickej scéne strana Bharatiya Janata Party (BJP). Pred niekoľkými rokmi dokonca vládna strana. Jej ideou je zastávať záujmy hinduistického obyvateľstva, ktoré je v krajine majoritou. Ide však o diskutabilné záujmy, keď predstavitelia BJP už niekoľkokrát rozpútali nepokoje voči kresťanom a moslimom. Tie sa neskončili len slovnými potýčkami, ale vypálenými kostolmi, mešitami, či obetami na ľudských životoch.

Za všetkým hľadaj politiku

Útoky hinduistov na náboženské menšiny nie je krátkodobý problém. Najznámejší konflikt, ktorý otriasol svetom, bolo vyčíňanie hinduistov v roku 2008 v indickom štáte Orissa. Nepokoje rozpútala vražda popredného hinduistického predstaviteľa Laxmananda Saraswatiho, ku ktorej sa priznala radikálna skupina Maoistov. Nakoľko bolo pred voľbami a strana BJP potrebovala aktivizovať voličov, jej predstavitelia označili za aktérov vraždy kresťanov. Dav začal konať. Okrem zničených kostolov zahynulo viac ako dvadsať kresťanov. „Keď sme tam prišli, našli sme niečo neuveriteľné. Dav ničil kostoly a domy, bil rehoľné sestričky a polícia nikde,“ opisuje udalosti splnomocnenec vlády pre menšiny Mohammed Shafi Qureshi. Jeden z predstaviteľov strany Vishnu Hindu Parishad, ktorá je spriaznená s BJP, pre Christian Science Monitor povedal: „Nebolo tam žiadne násilie. Ak tam nejaké bolo, tak to majú na svedomí podvodne konvertovaný kresťania. To oni podpaľujú vlastné kostoly.“ V súvislosti s útokmi v Orisse bolo publikované svedectvo kňaza Bernarda Digala, ktorý bol v tom čase na vizitácií v meste Khandama, ktoré sa nachádza v problematickej oblasti. Opisuje v ňom, ako bol zajatý rebelmi a v akých podmienkach prežil niekoľko dní strachu.

Majú toho dosť

Neschopnosť úradov dôkladne vyšetriť útoky na náboženské komunity prinútil skupinu kresťanov k protestom, ktoré sa pred časom udiali v indickom meste Bhopal. Protesty odštartoval útok tridsiatky mužov, ktorí násilím vtrhli do modlitbovej miestnosti, v ktorej bolo v tom čase okolo 400 ľudí. Útok si vyžiadal jednu obeť a troch ťažko zranených, pričom páchatelia poškodili liturgické predmety a bibliu. Podľa agentúry Zenit polícia okamžite zaistila niekoľko podozrivých osôb, pričom sa nezaujímala o popis páchateľov. Pár dní predtým niekoľko páchateľov hádzalo do veriaceho davu zápalné fľaše. Nikomu sa našťastie nič nestalo.

Na čiernom zozname

Napriek tomu, že India má v ústave garantovanú náboženskú slobodu, situácia v

Aby Postoy bolo počuť:
Čo ponúkame členom klubu Postoy Zdieľať

niektorých krajoch je diametrálne odlišná. Súčasný stav kritizujú medzinárodné organizácie na čele s Americkou komisiou pre náboženskú slobodu (USCIRF). Tá už druhý rok po sebe zaradila Indiu do zoznamu rizikových krajín. Člen konferencie biskupov Indie biskup Albert D’Souza vidí problém v čoraz väčšom prepojení politiky s fundamentalistami. „Niektorí politici a extrémisti sú prepojení,“ hovorí pre portál Asianews a pokračuje: „Majú tie isté nápady. Podľa nich kto podporuje obranu menšín, je ten, kto diskriminuje. Takéto tvrdenia musia vymiznúť. Je dôležité, aby vláda dodržiavala ústavné garancie“.

Marek Mačica

Foto: Flickr.com/johannabjork, bhatto

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo