Indické nálety na Pakistan Boje pokračujú, USA vyzvali svojich občanov, aby opustili Lahore

Boje pokračujú, USA vyzvali svojich občanov, aby opustili Lahore
Žena v indickej časti Kašmíru po tom, ako jej dom zasiahlo pakistanské delostrelectvo. Foto: TASR via AP Photo/Mukhtar Khan

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

Indické letectvo v noci z utorka na stredu zasiahlo deväť terčov v Pakistane a Pakistanom kontrolovanej časti Kašmíru. Na línii dotyku vzplanuli nové boje, India hlási prvého padlého.
Christian Heitmann
Christian Heitmann
Autor je rodený Prešporák, ktorý časť života prežil v Nemecku a Chorvátsku, vo Viedni a v Záhrebe študoval históriu so zameraním na strednú a východnú Európu. Píše o zahraničnej a bezpečnostnej politike.
Ďalšie autorove články:

Zelenského najväčšia chyba Prečo je odchod populárneho ministra obrany nebezpečný pre Ukrajinu aj pre Zelenského

Protest v Kyjeve Ukrajinci protestujú proti výmene ministra obrany Mychajla Fedorova

Francúzsko a Ukrajina uzavreli dohodu o predaji 16 stíhačiek Dassault Rafale

Boje na indicko-pakistanskej hranici pokračujú aj druhý deň. India podnikla nové nálety, tentokrát zamerané na pozície pakistanskej protivzdušnej obrany.

Po nových indických náletoch Spojené štáty vyzvali svojich občanov, aby opustili druhé najväčšie mesto Pakistanu Lahore, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc s Indiou.

Indická vláda v noci z utorka na stredu vyhlásila operáciu Sindoor, ktorá má za cieľ boj proti teroristom ukrývajúcim sa na pakistanskom území. V rámci nej spustila letecké útoky na predpokladanú infraštruktúru teroristov v Pakistane.

Naí Dillí tvrdí, že sa mu podarilo zničiť veliteľské stanovištia teroristických organizácií Laškar e-Taíba a Džaíš e-Muhammad, pričom malo prísť o život vyše stovky teroristov, Islamabad zas hlási údajný zostrel piatich indických stíhačiek. India doposiaľ stratu lietadiel nepotvrdila, ale analýzy nezávislých analytikov sa prikláňajú k tomu, že India skutočne stratila 3 až 4 stíhačky.

Pakistanská armáda v reakcii na nálety spustila delostreleckú paľbu na ciele v indickom Kašmíre, obidve strany hlásia civilné obete. Podľa Islamabadu si indické nálety vyžiadali 26 civilných obetí, Naí Dillí zas tvrdí, že pakistanské ostreľovanie si medzitým vyžiadalo prinajmenšom 12 mŕtvych a 40 ranených civilistov. India hlási aj prvého padlého vojaka.

Mešita poškodená pri indickom nálete na pakistanské mesto Bahawalpur. Foto: TASR via AP Photo/Asim Tanveer

Dom v indickej časti Kašmíru po zásahu pakistanským delostrelectvom. Foto: TASR via AP Photo/Mukhtar Khan

Paravojenské jednotky v indickej časti Kašmíru. Foto: TASR via AP Photo/Channi Anand

Vojenská reakcia Indie sa očakávala od 22. apríla, keď neďaleko kašmírskeho mesta Pahalgam v Indiou spravovanej časti Kašmíru skupinka islamistických útočníkov zabila 26 ľudí, prevažne hinduistických turistov.

Pozorovatelia masaker porovnávali s útokom z roku 2019, keď pri výbuchu bolo zabitých vyše 40 indických členov silových zložiek. Aj vtedy ubehli asi dva týždne do indických náletov na terče v Pakistane. Na rozdiel od vtedajšieho útoku boli však obeťami tentoraz civilisti.

Indický premiér Naréndra Módí po útoku prisľúbil, že India nájde a potrestá nielen páchateľov, ale aj organizátorov útoku, z ktorého India viní Pakistan. Krajiny sa sporia o hornatý región Kašmír, ktorý je medzi oboma stranami rozdelený od čias prvej indicko-pakistanskej vojny v rokoch 1947 – 1948.

V indických médiách je za organizátora útoku považovaný pakistanský náčelník generálneho štábu Nasim Munir. India preto zrušila dohodu o rozdelení vody z rieky Indus a jej prítokov a z krajiny vyhostila pakistanských občanov aj časť diplomatov. Okrem toho dal Módí „voľnú ruku“ armáde v otázke, kde a kedy udrie voči teroristom, ktorí sa podľa indických úradov ukrývajú na pakistanskom území.

Šéf pakistanskej armády Asim Munir pri návšteve vojsk, India generála viní z útoku v Pahalgame pred dvoma týždňami. Foto: TASR via AP/Inter Services Public Relations

Pakistan na tento krok reagoval obdobnými opatreniami, vykázal Indov, zakázal prelety indických aeroliniek a vypovedal dohodu zo Šimla z roku 1972, ktorá formálne ukončila vojnu z roku 1971. Islamabad popiera, že by mal niečo do činenia s útokmi, a prípadné obmedzenie dodávok vody označil za casus belli. Prisľúbil aj vojenskú odpoveď na indické údery na pakistanské teritórium.

Konflikt medzi Indiou a Pakistanom dodatočne vyhrocuje to, že obidve krajiny majú vlastné jadrové zbrane.

Zobraziť diskusiu
Christian Heitmann

Christian Heitmann

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Zahraničná politika India Pakistan Kašmír
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť