Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. júl 2016

Dúhová vlajka na našej ambasáde: Prečo ten nezmysel?

Z podpory slovenského veľvyslanectva v Budapešti pre miestny gay pride netreba robiť hneď vlastizradu, no treba jasne povedať, že tento počin nedáva žiadny zmysel.
Dúhová vlajka na našej ambasáde: Prečo ten nezmysel?

Maďarský parlament v Budapešti (Foto: Flickr.com/Dennis Jarvis)

Keď sa objavila informácia, že slovenská ambasáda v Budapešti vyvesila na svoju budovu dúhovú vlajku a že to nebolo na počesť Petra Sagana, zdalo sa, že pôjde o diplomatický výstrelok na vrub veľvyslanca Rastislava Káčera.

Iste, konšpirátorskejšie povahy mohli začať vymenovávať celý rad dôvodov – od slovenského predsedníctva v Rade EÚ cez kandidatúru Slovenska do výboru OSN pre ľudské práva až po samotnú Lajčákovu kandidatúru za generála OSN.

Ponechajme ale špekulácie bokom a pozrime sa na oficiálne vysvetlenie tohto kroku. 

„Podpora reflektuje medzinárodnoprávne záväzky v oblasti nediskriminácie občanov na základe ich pohlavia, rasy, národnosti, náboženstva, ale aj sexuálnej orientácie, ktorých je SR signatárom a dlhodobo sa k nim hlási, či už na pôde OSN, Rady Európy alebo Európskej únie.“ Tak vysvetlilo veľvyslanectvo, prečo sa pridalo k 30 ďalším štátom, ktoré spoločným vyhlásením podporili manifestáciu.

Hoci táto výhovorka na záväzky v oblasti nediskriminácie znie uhladene, pochody LGBTI sú vždy spojené aj s požiadavkami, ktoré na konci dňa menia pohľad na manželstvo a rodinu. Ak aj vezmeme odpoveď ambasády, nesedí logicky, politicky ani diplomaticky.

K téme: 
Dúhová vlajka na slovenskej ambasáde: Aktivisti chcú, aby padali hlavy Zdieľať

Spomínané záväzky platili aj pred rokom, keď Slovensko nefigurovalo v zozname krajín podporujúcich gay pride v Budapešti.

Inzercia

Po ďalšie, ak by platil argument o záväzkoch, v zlom svetle by skončili napríklad naši západní susedia. Česká ambasáda v Budapešti nepodporila maďarský pride, hoci sa jej týkajú tie isté záväzky na poli ľudských práv. Navyše v Českej republike majú páry rovnakého pohlavia možnosť registrovaného partnerstva. Český Ústavný súd dokonca nedávno rozhodol, že zákaz adopcií detí registrovanými partnermi je v rozpore s ústavou.

Liberálnou optikou sú teda Česi o dva kroky popredu, no práve „pomalšie“ Slovensko podporuje maďarský LGBTI festival. To nedáva žiadny zmysel.

Ďalší nezmysel sa ukazuje po stránke diplomatickej. Citlivé vzťahy s Maďarmi treba budovať na veciach, ktoré máme spoločné, a nie na kontroverzných požiadavkách, ktoré polarizujú spoločnosť. Keby bola pri moci v Maďarsku ľavicovo-liberálna vláda, dalo by sa to ešte pochopiť. Ale pri Orbánovej rétorike k právam LGBTI sa slovenský výstrelok s vlajkou ozaj len ťažko chápe.

A práve preto by si mal premiér Fico nájsť čas na kus reči so slovenským osadenstvom v Budapešti.

Odporúčame

Robert Fico sa asi zbláznil

Robert Fico sa asi zbláznil

Každý pondelok chodia pred premiérov príbytok protestovať stovky, tisíce ľudí. A v Smere sa mnohí nervózne pýtajú, kedy sa premiér svojho luxusného príbytku konečne vzdá.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.