Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. 07. 2016, 05:08

Dúhová vlajka na našej ambasáde: Prečo ten nezmysel?

Z podpory slovenského veľvyslanectva v Budapešti pre miestny gay pride netreba robiť hneď vlastizradu, no treba jasne povedať, že tento počin nedáva žiadny zmysel.
Dúhová vlajka na našej ambasáde: Prečo ten nezmysel?

Maďarský parlament v Budapešti (Foto: Flickr.com/Dennis Jarvis)

Keď sa objavila informácia, že slovenská ambasáda v Budapešti vyvesila na svoju budovu dúhovú vlajku a že to nebolo na počesť Petra Sagana, zdalo sa, že pôjde o diplomatický výstrelok na vrub veľvyslanca Rastislava Káčera.

Iste, konšpirátorskejšie povahy mohli začať vymenovávať celý rad dôvodov – od slovenského predsedníctva v Rade EÚ cez kandidatúru Slovenska do výboru OSN pre ľudské práva až po samotnú Lajčákovu kandidatúru za generála OSN.

Ponechajme ale špekulácie bokom a pozrime sa na oficiálne vysvetlenie tohto kroku. 

„Podpora reflektuje medzinárodnoprávne záväzky v oblasti nediskriminácie občanov na základe ich pohlavia, rasy, národnosti, náboženstva, ale aj sexuálnej orientácie, ktorých je SR signatárom a dlhodobo sa k nim hlási, či už na pôde OSN, Rady Európy alebo Európskej únie.“ Tak vysvetlilo veľvyslanectvo, prečo sa pridalo k 30 ďalším štátom, ktoré spoločným vyhlásením podporili manifestáciu.

Hoci táto výhovorka na záväzky v oblasti nediskriminácie znie uhladene, pochody LGBTI sú vždy spojené aj s požiadavkami, ktoré na konci dňa menia pohľad na manželstvo a rodinu. Ak aj vezmeme odpoveď ambasády, nesedí logicky, politicky ani diplomaticky.

K téme: 
Dúhová vlajka na slovenskej ambasáde: Aktivisti chcú, aby padali hlavy Zdieľať

Spomínané záväzky platili aj pred rokom, keď Slovensko nefigurovalo v zozname krajín podporujúcich gay pride v Budapešti.

Po ďalšie, ak by platil argument o záväzkoch, v zlom svetle by skončili napríklad naši západní susedia. Česká ambasáda v Budapešti nepodporila maďarský pride, hoci sa jej týkajú tie isté záväzky na poli ľudských práv. Navyše v Českej republike majú páry rovnakého pohlavia možnosť registrovaného partnerstva. Český Ústavný súd dokonca nedávno rozhodol, že zákaz adopcií detí registrovanými partnermi je v rozpore s ústavou.

Liberálnou optikou sú teda Česi o dva kroky popredu, no práve „pomalšie“ Slovensko podporuje maďarský LGBTI festival. To nedáva žiadny zmysel.

Ďalší nezmysel sa ukazuje po stránke diplomatickej. Citlivé vzťahy s Maďarmi treba budovať na veciach, ktoré máme spoločné, a nie na kontroverzných požiadavkách, ktoré polarizujú spoločnosť. Keby bola pri moci v Maďarsku ľavicovo-liberálna vláda, dalo by sa to ešte pochopiť. Ale pri Orbánovej rétorike k právam LGBTI sa slovenský výstrelok s vlajkou ozaj len ťažko chápe.

A práve preto by si mal premiér Fico nájsť čas na kus reči so slovenským osadenstvom v Budapešti.

Odporúčame

Robert Fico sa asi zbláznil

Robert Fico sa asi zbláznil

Každý pondelok chodia pred premiérov príbytok protestovať stovky, tisíce ľudí. A v Smere sa mnohí nervózne pýtajú, kedy sa premiér svojho luxusného príbytku konečne vzdá.

Prečo navrhujem Bonaparte zbúrať

Prečo navrhujem Bonaparte zbúrať

Rakúsky spisovateľ Martin Leidenfrost, ktorý žije od roku 2004 na Slovensku, sa rozhodol tiež protestovať. Keďže je milovník Balkánu a najmä Moldavska, opýtali sme sa ho, prečo ho slovenská korupcia až tak vyrušuje. Tu je jeho odpoveď.